28.10.2011 12:31
0

Przygotowanie samochodu do podróży

Autor: opony.com.pl

Podróż samochodem będzie bezstresowa i bezpieczna tylko wtedy, gdy odpowiednio przygotujemy do niej nasze auto. Przeczytaj poradnik i zobacz jak bez problemu dotrzeć do celu.

Wszelkie przygotowania do wyjazdu należy zacząć odpowiednio wcześnie. Dajmy sobie czas na spokojne sprawdzenie wszystkich elementów w naszym aucie. Są to czynności, które będą niezbędne przed wyjazdami na ferie, wakacje czy wyjazdy służbowe.

Przygotowanie samochodu do jazdy

Przed wyruszeniem w podróż należy przejrzeć samochód w celu wykrycia potencjalnych awarii. Dokonanie wszelkich napraw i konserwacji przed wyjazdem znacznie zmniejszy obawy o to czy samochód wytrzyma długą trasę. Głównie dotyczy to starszych aut o dużym przebiegu. Jeśli auto jest sprawne nie należy się tego obawiać - dalekie podróże nie obciążają samochodów bardziej niż codzienne podróżowanie po mieście.

Dwa tygodnie przed podróżą trzeba skontrolować poziom oleju silnikowego. Jeśli będzie zbyt niski należy go uzupełnić. Oczywiście dolewamy tylko taki sam olej, jaki jest w silniku. Jeśli nie pamiętamy jaki był wlewany za ostatnim razem, najlepiej wymienić cały. Nie obciąży to zbytnio portfela, a naszemu samochodowi z pewnością wyjdzie na dobre. Szczegółowe wytyczne dotyczące częstotliwości wymiany oleju można znaleźć na przykład w instrukcji obsługi pojazdu, ale ogólne zasady mówią, że powinno się tego dokonywać raz w roku. Można to robić rzadziej, jeśli pokonuje się małe przebiegi roczne (mniej niż 5 tysięcy kilometrów). Podczas wymiany oleju trzeba także wymienić filtr oleju.

sprawdz stan opon
Przed podróżą koniecznie sprawdź stan opon.

 

Zadbaj o opony w samochodzie

Podczas przygotowania samochodu do jazdy nie można zapomnieć o oponach. Przed wyruszeniem w drogę należy sprawdzić poziom ciśnienia w oponach, głębokość bieżnika oraz to, w jakim stanie jest koło zapasowe.

Niedopompowane opony podczas jazdy nadmiernie się nagrzewają, co może doprowadzić do ich wystrzału przy dużej prędkości. W razie wątpliwości co do właściwego poziomu ciśnienia, który powinien być w naszych oponach, dobrze jest sprawdzić informacje zawarte w instrukcji pojazdu, na klapce wlewu paliwa, przy drzwiach lub sprawdzić informacje w tabeli ciśnień.

Warto również sprawdzić głębokość bieżnika. Można tego dokonać na dwa sposoby. W pierwszym wykorzystuje się monetę dwugroszową, którą wsuwa się w rowek bieżnika (koroną orła w dół). Jeśli cała korona jest widoczna, opona nadaje się do wymiany. Drugi sposób polega na włożeniu w rowek zapałki i zaznaczeniu długopisem na zapałce jego głębokości. Następnie wystarczy zmierzyć zaznaczony odcinek suwmiarką lub linijką.

Jeśli pomiar wskazuje głębokość bieżnika poniżej 3 mm dla opon letnich lub 4 mm dla opon zimowych należy wymienić opony na nowe. Prawo zabrania korzystania z opon, których bieżnik jest płytszy niż 1,6 mm, ale już poniżej 3-4 mm opony nie odprowadza efektywnie wody, śniegu i błota pośniegowego i nie zapewniają odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.

Nie zapomnijmy o sprawdzeniu koła zapasowego. Sprawna, napompowana zapasówka zapewni, że w przypadku załapania „kapcia” nie zostaniemy unieruchomieni na trasie. Samochód musi być również wyposażony w niezbędne do wymiany koła klucze, podnośnik i inne narzędzia. Jeżeli koło posiada zabezpieczenia przeciw kradzieży upewnij się, że masz odpowiednie nakładki na śruby.

W samochodzie powinny się również znaleźć: apteczka, kamizelka odblaskowa, trójkąt ostrzegawczy, gaśnica i linka holownicza na wszelki wypadek.

Jadąc za granicę sprawdź, czy w danym kraju jest obowiązek jazdy na oponach zimowych, łańcuchach śniegowych i innych niezbędnych dla bezpieczeństwa elementów wyposażenia samochodu. Zapoznaj się także z wysokością opłat na autostradach i postojach. Pamiętaj, że mandaty w Unii Europejskiej (zwłaszcza na zachodzie) są dużo wyższe niż w Polsce!

cisnienie w oponach - informacje
Informacje o zalecanym poziomie ciśnienia w oponach można znaleźć między innymi na naklejce przy drzwiach.

 

Ostatnie etapy przygotowań

W samochodzie należy również umieścić instrukcję obsługi samochodu. Dobrym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w atlas, mapę drogową lub nawigację satelitarną .Dobrym rozwiązaniem będzie sprzątnięcie samochodu przed wyjazdem. Im mniej rzeczy wieziesz, tym więcej paliwa oszczędzasz. Auto zużywa również więcej paliwa, gdy ma zatkany filtr powietrza. Filtry są tanie i łatwo je wymienić. Jeżeli na swoim przejechałeś już 15 tys. kilometrów, to pomyśl o wymianie. Dobrą inwestycją będzie także zakup pakietu ubezpieczeń. Wiele firm oferuje pomoc w takich sytuacjach jak: wypadek, awaria, unieruchomienie lub kradzież pojazdu. Bardzo często w skład usług wchodzi pomoc medyczna, organizacyjna lub informacyjna.

Tydzień przed wyjazdem warto ponownie sprawdzić poziom ciśnienia w oponach. Jeśli się nie zmienił to wszystko jest w porządku. W przeciwnym razie warto udać się do wulkanizatora i zastanowić się nad zakupem nowych opon lub felg.

Dzień przed wyjazdem warto jeszcze raz sprawdzić i wyregulować ciśnienie w oponach. Duża część aut posiada dwa zalecenia dotyczące poziomu ciśnienia. Pierwsze dotyczy niewielkich obciążeń, a drugie większych obciążeń i wyższych prędkości. Jeśli samochód będzie obciążony dużą ilością bagażu lub/i pasażerami warto dopompować opony do wyższej wartości. Pamiętaj, aby regulować ciśnienie na zimnych oponach. Przed samym wyjazdem dobrze jest również zatankować samochód do pełna. Nigdy nie wiadomo, kiedy napotkamy kolejną stację benzynową.

Jednym z ostatnich elementów przygotowania samochodu do jazdy jest pakowanie. Wszelkie bagaże należy rozłożyć równomiernie w bagażniku. Warto jeszcze raz zastanowić się, czy wszystkie rzeczy zapakowane do toreb są nam naprawdę niezbędne. Unikajmy też układaniu toreb na tylnych siedzeniach.

W związku ze zbliżającymi się wyjazdami, dobrze jest przygotować się na zmienne warunki pogodowe. Aby nie być zaskoczonym nagłymi opadami deszczu, deszczu ze śniegiem, a nawet śniegu, dobrze jest zaopatrzyć się w komplet opon zimowych. Jakie opony kupić? Sprawdź opinie o oponach na naszym portalu.

Wakacyjne Porady Goodyeara

Firma Goodyear również zdecydowała się zaprezentować porady, które mogą przygotować samochód do podróży oraz pomogą w trakcie jej trwania. Choć zasady tworzone były z myślą o wakacyjnych wojażach, to stosowanie się do nich pozwoli nam zachować bezpieczeństwo i komfort jazdy o każdej porze roku.

Goodyear
W czasie pakowania bagaży do auta, wozu kempingowego czy przyczepy przestrzegaj podstawowych reguł.
 
Goodyear
Podczas ciągnięcia przyczepy bagażowej lub kempingowej, upewnij się, że wszystkie elementy zostały zabezpieczone. 
 
Goodyear
Utrzymuj bezpieczną odległość i zwracaj uwagę na innych użytkowników ruchu drogowego.
 
Goodyear
Pamiętaj, że rzeczy włożone na końcu wyjmiesz z bagażnika jako pierwsze.
 
Goodyear
Bądź przygotowany na to, że możesz przebić oponę.
 
Goodyear
Wypocznij przed wyruszeniem w drogę.
 
Goodyear
Unikaj przegrzania wnętrza samochodu.
 
Goodyear
Podczas podróży z rodziną nie odwracaj swojej uwagi od drogi, szczególnie gdy na tylnym siedzeniu jadą dzieci.
 
Goodyear
Zwierzęta domowe nie powinny poruszać się swobodnie po kabinie pojazdu.
 
 
Goodyear
Nieprawidłowo napompowane opony to przyczyna jednego na sześć wypadków w okresie letnim.

Sprawdź ofertę opon Goodyear

Po takim przygotowaniu każda wycieczka musi się udać, życzymy zatem szerokiej drogi bez przykrych niespodzianek!Komentarze