02.08.2022 12:22
0

Opony klasy ekonomicznej

Autor: opony.com.pl

Wakacje to doskonały czas, aby zakupić nowe opony klasy ekonomicznej - wersje letnie nieco już potaniały, natomiast cena zimowych kompletów jeszcze nie zaczęła wzrastać. Dysponując ograniczonym budżetem, warto zwrócić uwagę na ogumienie najtańszego segmentu. Czym różni się ono od opon wyższych klas oraz jakie modele były najlepiej oceniane przez innych użytkowników w 2021 roku?

Opony – klasa ekonomiczna, średnia i premium – różnice

Opony klasy ekonomicznej – letnie, jak i dedykowane na sezon zimowy – to produkt stworzony z myślą o potrzebach najbardziej oszczędnych kierowców. Cena ich zakupu jest przystępna dla większości właścicieli samochodów, a parametry umożliwiają bezpieczne przemieszczanie się po mieście lub na trasie. Opony zimowe klasy ekonomicznej sprawdzą się na dobrze utrzymanych i regularnie odśnieżanych nawierzchniach. Wersje na lato zadowolą natomiast użytkowników przemieszczających się sporadycznie lub na krótszych trasach. Są one produkowane z materiałów dobrej jakości, niemniej korzystając z nich nie należy liczyć na maksymalne osiągi, jakie oferują modele najwyższego segmentu.

Czym będą różnić się opony budżetowe od wersji klasy średniej? Zazwyczaj zapewnią one nieco słabsze właściwości, które jednocześnie są rekompensowane bardziej atrakcyjną ceną zakupu. Produkty obu klas są produkowane z dobrych komponentów, charakteryzując się zbliżoną trwałością. Jednocześnie dopracowana budowa ogumienia średniego segmentu wpływa na wyższy poziom bezpieczeństwa oraz komfortu jazdy, umożliwiając bardziej dynamiczne prowadzenie w cięższych warunkach.

Jakie będą natomiast różnice pomiędzy klasą budżetową i premium? Podczas produkcji opon ekonomicznych zazwyczaj stosuje się nieco mniej zaawansowane rozwiązania technologiczne czy materiały, które umożliwiają obniżenie rynkowej ceny nowego kompletu. Zarazem są one tworzone w oparciu o sprawdzone technologie i komponenty, oferując niezbędny poziom bezpieczeństwa użytkownikom o ograniczonym budżecie.

Opony klasy ekonomicznej – ranking

Ranking opon klasy ekonomicznej to klasyfikacja, z którą powinni zapoznać się wszyscy kierowcy planujący zakup ogumienia. Obejmuje on modele letnie, zimowe i wielosezonowe segmentu budżetowego, które zyskały największe uznanie użytkowników w 2021 roku. Na jakie propozycje warto zwrócić szczególną uwagę?

Opony zimowe klasy ekonomicznej – ranking

1. Dębica Frigo HP2

Ranking opon klasy ekonomicznej na zimę zwycięża Dębica Frigo HP2. Kierowcy chwalą ją za zrównoważone osiągi w każdych warunkach – na suchej, mokrej i ośnieżonej nawierzchni. Doceniają atrakcyjny stosunek jakości do ceny, dobrą przyczepność, ograniczony szum podczas jazdy oraz brak oznak przedwczesnego czy nadmiernego zużycia.
 
2. Kormoran Snow

Kolejne popularne opony klasy ekonomicznej zimowe to Kormoran Snow. Gwarantują one bardzo dobrą przyczepność na ośnieżonych i mokrych drogach – zarówno podczas hamowania, jak i ruszania czy skręcania. Oferują wysoką pewność prowadzenia, wyróżniają się atrakcyjnym wyglądem, a cena ich zakupu jest akceptowalna dla zdecydowanej większości użytkowników.

3. Laufenn I Fit+

Na trzecim miejscu znalazł się Laufeen I Fit+. To ogumienie o umiarkowanej głośności oraz niskiej szybkości zużywania się, umożliwiającym jego wydłużone użytkowanie. Zapewnia niezbędną przyczepność zarówno na śniegu i błocie pośniegowym, jak i mokrym asfalcie. Jak zważają użytkownicy, oferuje ono dobrą stabilność i dobrze tłumi napotkane na drodze nierówności, zwiększając komfort podróżowania.

Opony letnie klasy ekonomicznej – ranking

1. Imperial Ecodriver 4

Zwycięzcą rankingu opon letnich klasy ekonomicznej jest Imperial Ecodriver 4. Asymetryczny wzór jego bieżnika zapewnia zrównoważone osiągi w każdych warunkach, wpływając na utrzymanie optymalnej przyczepności w gorące i deszczowe dni. Zdaniem kierowców model ten nie sprawia problemów podczas wyważania oraz nie ściera się nadmiernie, pozwalając na eksploatację przez kilka kolejnych sezonów.

2. Kormoran Road Performance

Road Performance marki Kormoran szczególnie doceniają właściciele aut, którym zależy na zakupie taniego ogumienia bez obaw o właściwości jezdne. Ta propozycja zapewnia dobrą przyczepność, nie wykazując podatności na aquaplaning. Jest przy tym cicha, nie wpływa na wzrost spalania oraz daje wysokie poczucie stabilności i panowania nad pojazdem w każdych warunkach.

3. Dębica Presto HP2

Dębica Presto HP2 to model, który cechuje się wysoką jakością wykonania. Oferuje dobrą przyczepność na suchej i mokrej nawierzchni, zapewnia szybkie i skuteczne reakcje na ruchy kierownicy oraz dobrze tłumi nierówności nawierzchni. Cechuje się znaczną trwałością, a według części użytkowników – sprzyja także ograniczeniu ilości zużytego paliwa.

Opony całoroczne klasy ekonomicznej – ranking

1. Dębica Navigator 2

Opony klasy ekonomicznej są dostępne również w wersji całorocznej. Ich popularnym przykładem jest Dębica Navigator 2, niedroga opona o szczególnie dobrych osiągach na suchej jezdni. Nie jest podatna na uszkodzenia, nie generuje nadmiernego szumu oraz cechuje się znaczną trwałością, zaspokajając najważniejsze potrzeby kierowców preferujących spokojny styl prowadzenia.
 
2. Imperial All Season Driver

Imperial All Season Driver to następna propozycja wielosezonowa o harmonijnych właściwościach w suche i deszczowe dni. Opony te nie są podatne na poślizgi, nie wpływają na wydłużenie drogi hamowania oraz dobrze trzymają się nawierzchni podczas pokonywania zakrętów. Jak zauważyli użytkownicy, zachowują one optymalną elastyczność w zmiennych temperaturach, a ich elegancki wygląd pozytywnie wpływa na ogólną prezencję pojazdu.
 
3. Zeetex ZT4000 4S

Zeetex ZT4000 4S to całoroczne opony klasy ekonomicznej, które przy rozsądnej jeździe dobrze sprawdzają się w każdych warunkach. Nie piszczą, nie ścierają się nadmiernie oraz nie wykazują tendencji do aquaplaningu. Część kierowców zwraca uwagę na zwiększone opory toczenia, przekładające się na szum i wyższe zużycie paliwa, które jednak są w pewnej mierze uzależnione od modelu pojazdu.
 
Obecnie coraz więcej właścicieli pojazdów decyduje się na opony klasy ekonomicznej. Czy warto je wybrać do swojego samochodu? Przy zachowaniu odpowiedniej rozwagi i dostosowaniu stylu prowadzenia do aktualnych warunków na drodze, pozwolą one na bezpieczne i komfortowe przemieszczanie się, nie nadwyrężając przy tym budżetu przeznaczonego na zakup nowego kompletu ogumienia.Komentarze