Aktualizacja treści: 07.11.2019 14:58
0

Kormoran Snow

Autor: opony.com.pl 07.11.2019 11:48

Kormoran Snow to opony zimowe polskiej marki należącej obecnie do francuskiego koncernu Michelin. Produkty tej firmy są znane i cenione w Polsce od kilkudziesięciu lat ze względu na łączenie dobrej jakości i korzystnej ceny.

Opony Kormoran Snow

Jest to produkt, który pojawił się w ofercie marki Kormoran w 2018 roku. Należy on do gamy ogumienia zimowego Kormoran obejmującej kilka modeli o różnym stopniu zaawansowania. Bezpośrednio zastępuje on na rynku model Kormoran Snowpro B2. W sprzedaży dostępny jest w szerokim wyborze kilkudziesięciu różnych rozmiarów dla felg o średnicach od 15 do 18 cali. Opony te będą więc pasowały do najpopularniejszych modeli samochodów osobowych.

Test opon Kormoran Snow

Dotychczas nie miały one jeszcze okazji brać udziału w teście przeprowadzanym przez organizację lub magazyn motoryzacyjny. Jednak wskazówką dla kierowców informującą, że poradzą sobie one w zimowych warunkach, są umieszczone na tych oponach symbole M+S oraz 3PMSF. Pierwsze z nich to skrót od angielskich wyrazów mud i snow oznaczających błoto i śnieg. Jest to znak nadawany po wewnętrznych testach producenta informujący, że dana opona sprawdzi się lepiej na ośnieżonych nawierzchniach niż zwykły model.

Jednak ważniejsze od niego jest drugie oznaczenie 3PMSF. To z kolei skrót od Three Peak Mountain Snow Flake, czyli opis umieszczanego na oponach zimowych symbolu przedstawiającego płatek śniegu na tle góry o trzech szczytach. Do jego uzyskania konieczne jest przejście przez dany model wymagającego zewnętrznego testu. Przeprowadzany jest on na płaskim torze pokrytym kilkucentymetrową warstwą śniegu w niskich temperaturach. Aby zaliczyć to badanie, dane ogumienie musi być lepsze w 6 z 10 prób od przyjętego modelu referencyjnego.

Opinie o Kormoran Snow wyrażane przez zwykłych kierowców również są głównie pozytywne. Wskazują oni, że jest to produkt, który broni się jakością w porównaniu do konkurencji z segmentu budżetowego. Podkreślana jest szczególnie stosunkowo krótka droga hamowania ma mokrych i ośnieżonych drogach oraz niski szum podczas jazdy. Polecane są dla kierowców, którzy poruszają się głównie po mieście i rzadko wyruszają w dalsze podróże po nieodśnieżonych drogach.

opona zimowa Kormoran Snow
Wygląd opony Kormoran Snow

Budowa modelu

Kierunkowy bieżnik, w jaki wyposażone zostały opony zimowe Kormoran Snow, posiada bardzo agresywną rzeźbę. Charakteryzuje się ona dużymi blokami, pomiędzy którymi znajdują się szerokie rowki. Na jego środku umieszczono dwa główne kanały odprowadzające wodę i co od razu zwraca uwagę, rowki pomocnicze mają w wielu miejscach zbliżoną szerokość. Nie jest to często spotykana sytuacja i wskazuje ona na to, że producent mocno postawił na zapewnienie jak najlepszej przyczepności na mokrych nawierzchniach. Może być to więc dobry wybór na stosunkowo ciepłe zimy panujące w ostatnich latach w Polsce.

Za przyczepność na śniegu i lodzie odpowiadają natomiast liczne nacięcia na blokach bieżnika. Dodatkowo właściwości tych opon podczas typowych zimowych warunków poprawia specjalna mieszanka gumowa z krzemionką. Jej domieszka sprawia, że guma zachowuje elastyczność nawet w niskich temperaturach. Przekłada się to na skrócenie drogi hamowania na wszystkich rodzajach nawierzchni.Komentarze