23.11.2011 12:04
17

Obowiązkowe opony zimowe w Europie - wyjaśnienie wątpliwości

Autor: opony.com.pl

Obowiązek posiadania opon zimowych w różnych krajach Europy budzi dużo kontrowersji. Przeczytaj artykuł i dowiedz się co on dokładnie oznacza.

Prawo jest często skomplikowane i nie podaje dokładnie, czy opony zimowe są obowiązkowe w danym państwie. W praktyce wygląda to tak, że formalnie obowiązku nie ma, ale funkcjonują przepisy, z których wynika, że opony zimowe trzeba jednak posiadać. Brak odpowiedniego ogumienia może być wówczas przyczyną wielu kłopotów. Brzmi to skomplikowanie, dlatego wyjaśnimy tą kwestię na konkretnych przykładach.

Obowiązkowe opony zimowe

W następujących państwach zdecydowanie powinno się mieć opony zimowe: Norwegia, Szwecja, Finlandia, Estonia, Łotwa, Litwa, Niemcy, Czechy, Słowacja, Austria, Słowenia, Chorwacja i Rumunia.

W wyżej wymienionych państwach funkcjonują przepisy, które wprost nakładają obowiązek użytkowania opon zimowych w danym okresie lub przepisy, które wymagają dostosowanie auta do panujących warunków atmosferycznych (w tym przypadku zimowych). To właśnie te drugie budzą najwięcej wątpliwości. Wyjaśnimy je na przykładzie Norwegii i Niemiec.

W Norwegii sezon zimowy trwa od 15 listopada do 31 marca. Na północy kraju okres ten jest dłuższy – zaczyna się w połowie października i trwa do końca kwietnia. Podczas podróżowania po Norwegii zimą, musimy posiadać opony, które zagwarantują właściwą przyczepność. Samochody, których opony nie zapewniają odpowiedniej stabilności i bezpieczeństwa w zimowych warunkach, nie mogą poruszać się po norweskich drogach. Dodatkowo, jeśli warunki panujące na drodze są bardzo trudne obowiązkowe stają się łańcuchy śniegowe lub opony z kolcami.

Pamiętajmy, że nawet jeśli droga jest sucha, ale temperatura wynosi poniżej 10 st. C, policja może uznać to za warunki zimowe, w których opony letnie nie zapewniają już odpowiedniej przyczepności. W efekcie zostaniemy ukarani wysokim mandatem i zmuszeni do długiego postoju (do chwili założenia odpowiednich opon). Wynika z tego, że obowiązek posiadania opon zimowych w Norwegii jednak jest.

policja niemcy bmw
Za brak odpowiednich opon w wielu krajach europejskich grożą wysokie mandaty.

 

Podobnie jest w Niemczech. Funkcjonuje tam sytuacyjny obowiązek posiadania opon zimowych. W momencie wystąpienia warunków zimowych należy mieć zamontowane odpowiednie opony (zimowe lub całoroczne posiadające oznaczenie M+S). Za sezon zimowy przyjmuje się okres od października do Wielkanocy. W tym czasie najlepiej jeździć na oponach zimowych. Warto pamiętać, że jeśli zimowe warunki (niska temperatura, opady śniegu) wystąpią poza tym okresem nie zwalnia to z obowiązku jazdy na zimówkach. W takim wypadku trzeba zmienić opony lub nie korzystać z auta.

Z takich przepisów wynika obowiązek używania opon zimowych, bo jeśli policja podczas kontroli stwierdzi, że warunki są zimowe, a nasze opony będą letnie, to dostaniemy mandat. W sytuacji stłuczki ubezpieczyciel może również nie wypłacić odszkodowania twierdząc, że część winy leży po naszej stronie.

Uwaga!

W poszczególnych krajach z obowiązkiem używania opon zimowych możemy spotkać różne przepisy, np. w Chorwacji istnieje takie prawo, ale w ostateczności dopuszcza się też korzystanie z opon letnich wyposażonych w łańcuchy.

Pamiętajmy również, że mandaty w niektórych państwach są bardzo wysokie - W Austrii za niedostosowanie pojazdu do zimowych warunków atmosferycznych możemy dostać mandat nawet do 5 tys. euro!

Sytuacje szczególne w których trzeba mieć opony zimowe

W niektórych państwach nie ma powszechnego obowiązku używania opon zimowych lub dostosowania samochodu do warunków atmosferycznych, ale ich klimat rodzi potrzebę montażu odpowiedniego ogumienia. Za przykład może posłużyć Szwajcaria. Tamtejsze prawo nie określa jednoznacznie obowiązku posiadania opon zimowych w samochodzie. Jednakże należy być świadomym trudnych warunków atmosferycznych panujących tam w okresie od listopada do końca kwietnia (teren wysokogórski) i dla bezpieczeństwa zamontować opony zimowe.

W innych krajach opony zimowe obowiązują tylko na niektórych drogach. Jest tak we Włoszech, gdzie na określonych odcinkach zalecane jest posiadanie zimowego wyposażenia samochodu ze względu na zmienną pogodę.

Osobnym przypadkiem jest włoska prowincja Milano. Tam opony zimowe należy posiadać w przypadku opadów śniegu lub oblodzenia nawierzchni. Dopuszczalne są również opony letnie wyposażone w łańcuchy.

We Francji obowiązek posiadania opon, które zapewnią odpowiednią przyczepność w warunkach zimowych występuje tylko na terenie Alp Francuskich. Na niektórych drogach w tym państwie jest także obowiązek stosowania opon z kolcami i łańcuchów przeciwpoślizgowych.

zima polska
Warto montować opony zimowe, także tam gdzie nie ma formalnego obowiązku ich użytkowania.

 

Jeszcze inaczej wygląda to w Hiszpanii. Obowiązku używania opon zimowych nie ma, ale w przypadku załamania pogody, król może wprowadzić taki obowiązek odpowiednim dekretem. Opony zimowe na terenie Hiszpanii warto także założyć przed wyjazdem w góry.

Specyficzna sytuacje występują również w niektórych krajach bałkańskich, takich jak Serbia, Czarnogóra oraz Bośnia i Hercegowina - tam teoretycznie można jeździć na oponach letnich, ale tylko jeśli ich bieżnik jest wyższy niż 4 mm (dla porównania polskie prawo dopuszcza do użytkowania opony o bieżniku co najmniej 1,6 mm).

Gdzie opony zimowe nie są obowiązkowe?

W wielu krajach europejskich w ogóle nie ma obowiązku posiadania opon zimowych, a są to: Polska, Dania, Holandia, Belgia, Luksemburg, Wielka Brytania, Irlandia, Portugalia, Węgry, Bułgaria, Macedonia, Albania, Grecja i Turcja.

W tych państwach nie grozi mandat za brak opon zimowych, ale pamiętajmy że jadąc przykładowo do Belgii przez Niemcy takie opony musimy już mieć. Warto mieć również świadomość, że w każdym z tych państw mogą wystąpić trudne warunki, w których opony letnie sobie nie poradzą.

Wniosek nasuwa się sam. Bez względu na obowiązujące w danym państwie prawo, najlepszym rozwiązaniem jest montaż opon zimowych w swoim aucie. Pozwoli to na bezpieczne i spokojne podróżowanie po całej Europie bez obawy o kontrolę policyjną, której efektem może być mandat.Komentarze