26.09.2019 10:51
2

Test opon zimowych ADAC 2019

Autor: opony.com.pl

Jeśli szukasz opon zimowych i nie wiesz na jakie się zdecydować, weź pod uwagę wyniki zimowych testów opon ADAC 2019. Eksperci niemieckiego stowarzyszenia motoryzacyjnego przebadali 16 modeli w rozmiarze 185/65 R15 i 15 w rozmiarze 205/65 R16.

Coroczny test opon zimowych przeprowadzany przez prestiżową niemiecką organizację ADAC jest jedną z najbardziej cenionych i kompleksowych wskazówek, podpowiadającą, w jakie ogumienie warto zainteresować. Ten największy niemiecki klub samochodowy opracował niezwykle cenioną formułę testu, której wymagania są tak wyśrubowane, że najwyższa ocena nie została przyznana jeszcze nigdy i jest zarezerwowana dla modelu, który w przyszłości zachwyci ekspertów swoją innowacyjnością. Jeśli rozglądasz się za nowymi oponami zimowymi, z pewnością zainteresuje cię opisany poniżej test opon zimowych ADAC 2019, w dwóch popularnych rozmiarach.

Tegoroczny zimowy test ADAC sprawdzał opony pod kątem następujących cech (w nawiasie procentowy wpływ na ogólny wynik):

  • prowadzenie na mokrej nawierzchni (30% ogólnego wyniku),
  • prowadzenie na śniegu (20%),
  • prowadzenie na suchej nawierzchni (15%),
  • prowadzenia na lodzie (10%),
  • szybkość zużycia bieżnika (10%),
  • efektywność paliwowa (10%),
  • emitowany hałas i ogólny komfort w trakcie jazdy (5%).

Szukasz wcześniejszych testów ADAC? Sprawdź:

Test opon zimowych ADAC 2018,

Test letnich opon dostawczych ADAC 2019.

 

Test opon zimowych ADAC w rozmiarze 205/65 R16 C

Tegoroczny test opon zimowych ADAC w jednym z najczęściej spotykanych rozmiarów wśród samochodów dostawczych 205/65R16 przyniósł zaskakujące wyniki. Jedynie trzy spośród piętnastu testowanych opon uzyskały ocenę zadowalającą, a żadna nie zdobyła dobrej lub bardzo dobrej.

Test opon zimowych 205 65 r16 - wyniki

Miejsce Model Ogólna ocena ADAC
1. Continental VanContactWinter Zadowalająca
2. Pirelli Carrier Winter Zadowalająca
3. Michelin Agilis Alpin Zadowalająca
4. Vredestein Comtrac 2 Winter Dostateczna
5. Goodyear Cargo UltraGrip2 Dostateczna
6. Falken Eurowinter Van01 Dostateczna
7. Bridgestone Blizzak W810 Dostateczna
8. Kumho PorTran CW51 Dostateczna
9. Matador MPS 530 Sibir Snow Van Dostateczna
10. Uniroyal Snow Max 2 Dostateczna
11. Yokohama WY01 Dostateczna
12. Sava Trenta M+S Niedostateczna
13. BFGoodrich Activan Winter Niedostateczna
14. Goodride SW 612 Niedostateczna
15. Maxxis Vansmart Snow WL2 Niedostateczna

Zwycięzcą testu została opona Continental VanContactWinter, która uzyskała dobre wyniki na suchej i mokrej powierzchni, a także była jedną z najlepszych pod względem zużycia paliwa spośród ocenianych opon. Słabo jednak poradziła sobie na lodzie, do wad zaliczono również dosyć wysoki poziom emitowanego hałasu. To właśnie te oceny wpłynęły na zaledwie zadowalającą notę końcową.

Jedną z najbardziej ekonomicznych (czyli o najniższym wpływie na zużycie paliwa) okazała się druga w rankingu Pirelli Carrier Winter. Osiągnęła również bardzo dobre wyniki podczas jazdy na suchej powierzchni. Korzystnie oceniono również szybkość jej ścieralności. Opona straciła jednak sporo punktów na teście generowanego hałasu oraz za słabe zachowanie na mokrej powierzchni. Wynik wystarczył jednak do zdobycia noty zadowolającej.

Trzecie i ostatnie miejsce oceniane jako przyzwoite, uzyskała Michelin AGILIS ALPIN, której najmocniejszą stroną okazało się bardzo wolne zużycie (1 miejsce spośród wszystkich modeli). Ponadto na uwagę zasługuje dobra nota w kategorii zużycia paliwa i relatywnie dobre prowadzenie na śniegu i lodzie. Gorsze prowadzenie na suchej i mokrej nawierzchni i spory hałas nie pozwoliły propozycji Michelin zająć wyższej pozycji.

bieżnik samochodu śnieg
Opony są testowane w bardzo wymagających warunkach

Test opon zimowych ADAC w rozmiarze 185/65 R15 T

Znacznie lepiej wyglądał ranking opon zimowych 2019 w rozmiarze 185/65 R15 T, czyli często spotykanym w samochodach osobowych. Trzy spośród szesnastu testowanych opon zasłużyły na ocenę dobrą i aż dziesięć na ocenę zadowalającą. Tym razem najlepsze okazały się produkty marek Dunlop, Kleber i Pirelli.

Test opon zimowych 185 65 r15 - wyniki

Miejsce Model Ogólna ocena ADAC
1. Dunlop SP Winter Response 2 Dobra
2. Kleber Krisalp HP3 Dobra
3. Pirelli Cinturato Winter Dobra
4. Continental WinterContact TS860 Zadowalająca
5. Hankook Winter i*cept RS2 Zadowalająca
6. Michelin Alpin A4 Zadowalająca
7. Falken Eurowinter HS01 Zadowalająca
8. Vredestein Snowtrac 5 Zadowalająca
9. Goodyear UltraGrip 9 Zadowalająca
10. Nokian WR D4 Zadowalająca
11. Gislaved Euro*Frost 6 Zadowalająca
12. Kumho WP51 Wintercraft Zadowalająca
13. Viking WinTech Zadowalająca
14. Sava Eskimo S3+ Dostateczna
15. Toyo Snowprox S943 Niedostateczna
16. Davanti Wintoura Niedostateczna

Najlepszą oponą zimową rozmiarze 185/65R15 okazała się Dunlop Winter Response 2, wśród której zalet wymieniono doskonałe właściwości podczas jazdy po śniegu i niski wpływ na zużycie paliwa. Model Dunlop w kategoriach tych zajął pierwsze miejsce. Wysokie noty zebrał także za jazdę na mokrej nawierzchni.  Nieco słabiej (czyli przeciętnie) opona wypadła w kontekście hałasu, co można uznać za jedyną wadę testowanego modelu, choć ocena komfortu jazdy i tak była zadowalająca. Zgodnie z ocenami specjalistów ADAC, oponę tę można polecić wszystkim kierowcom.

Tuż za nią uplasowała się propozycja marki Kleber, a dokładniej model Krisalp HP 3. To bardzo kompletna propozycja, plasująca się na pierwszym miejscu pod względem prowadzenia na suchej nawierzchni, a także osiagająca dobre wyniki w pozostałych kategoriach testu. Podobnie jak zwycięzca zestawienia nie jest jednak propozycją najcichszą, stąd podczas sprawdzianu uzyskała ocenę jedynie zadowalającą.

Ostatnia oceniona jako dobra została opona Pirelli Cinturato Winter, którą scharakteryzowano jako dobrą pod względem prowadzenia na suchej, mokrej, zaśnieżonej i oblodzonej drodze. W całościowej nocie zdobyła dokładnie tyle samo punktów, co Kleber Krisalp 3 (2.3). Podobnie do opisanych wcześniej opon Pirelli również jest nieco głośna, choć zdobyła w tym konkretnym sprawdzianie nieco wyższe noty od poprzedników.

Testy ADAC 2019 - podsumowanie

Jak widać w obu przypadkach, testy opon zimowych ADAC 2019 wykazały, że modele na chłodniejszą część roku wciąż mają problemu z uzyskaniem dobrych not za komfort podróży (pod względem głośności). Żaden z nich nie był w stanie uzyskać nawet dobrej oceny w tej kategorii. Warto też zauważyć, że w przypadku opon w rozmiarze 205/65R16 pojawiły się aż 4 modele, które uzyskały oceny niedostateczne, a kolejne 8 uznano za jedynie dostateczne. Widać jednak znaczną poprawę w porównaniu do testu letnich opon dostawczych ADAC 2018, w którym na 16 przebadanych modeli aż 9 uzyskało noty niedostateczne.Komentarze