04.03.2019 13:13
0

Test opon dostawczych ADAC 2019

Autor: opony.com.pl

ADAC opublikował najnowszy test opon dostawczych na 2019 rok, w którym sprawdzone zostały letnie opony 215/65 R16. Testy przeprowadzane przez ten niemiecki automobilklub uznawane są za jedne z najbardziej miarodajnych w branży motoryzacyjnej. Warto jest więc przyjrzeć się dokładnie rezultatom tego badania i modelom, które zajęły czołowe miejsca.

Jakie kryteria oceniania ma test ADAC?

Możliwe do otrzymania noty opisowe to: „bardzo dobry”, „dobry”, „zadowalający”, „dostateczny” i „niedostateczny”. Stoją za nimi oceny liczbowe w niemieckiej skali, w której 1 to „bardzo dobry”, a 5 „niedostateczny”. Oceny przyznawane były w czterech głównych kategoriach z różnymi wagami: „sucha nawierzchnia”, „mokra nawierzchnia”, „zużycie paliwa” i „zużycie bieżnika” oraz w dodatkowym kryterium, jakim był „hałas opon”. Testy niemieckiego automobilklubu są rygorystyczne, ponieważ, aby zająć wysokie miejsce, opony muszą sprawdzić się we wszystkich testowanych obszarach. Ogólny wynik jest bowiem uzależniony od najsłabszej oceny w kategoriach głównych. Na przykład, jeśli dany model otrzyma trzy noty „dobre” i jedną „zadowalającą” to w końcowej ocenie będzie uznany tylko za „zadowalający”.

Ranking opon dostawczych 2019

Poniżej prezentujemy wyniki testu opon w rozmiarze 215/65r16 dla samochodów dostawczych. Organizacja ADAC sprawdziła 16 modeli, z których większość uzyskała bardzo słaby rezultat.

Test opon letnich 215 65 r16 - wyniki

Miejsce Model Ogólna ocena ADAC
1. Apollo Altrust Zadowalająca
2. Goodyear EfficientGrip Cargo Zadowalająca
3. Pirelli Carrier Zadowalająca
4. Nokian cLine Zadowalająca
5. Continental ContiVanContact 200 Zadowalająca
6. Maxxis Vansmart MCV3+ Dostateczna
7. Kumho PorTran KC53 Dostateczna
8. Falken Linam Van01 Niedostateczna
9. Uniroyal RainMax3 Niedostateczna
10. Michelin Agilis+ Niedostateczna
11. Fulda Conveo Tour 2 Niedostateczna
12. Nexen Roadian CT8 Niedostateczna
13. Sava Trenta 2 Niedostateczna
14. Semperit Van-Life 2 Niedostateczna
15. Hankook Vantra LT Niedostateczna
16. Kleber Transpro Niedostateczna

Pierwsze miejsce zdobyły opony dostawcze letnie Apollo Altrust. Jest to spore zaskoczenie, ponieważ mało znany w Europie indyjski producent wyprzedził takie uznane marki jak Goodyear, Pirelli i Continental. Modelowi temu została przez ADAC przyznana ocena „zadowalająca” z wynikiem ogólnym wynoszącym 2,8. Złożyły się na nią noty „dobra” w kategoriach jazdy na suchej nawierzchni, efektywności paliwowej i zużycia bieżnika oraz „zadowalająca” w jeździe po mokrej nawierzchni. To właśnie ten ostatni wynik zadecydował o przyznaniu jedynie zadowalającej oceny ogólnej. Dodatkową zaletą tych opon jest to, że są jednymi z najtańszych w zestawieniu.

Drugie miejsce zajęły ex aequo: Goodyear EfficientGrip Cargo i Pirelli Carrier obie z wynikiem 3,1, który również kwalifikował się do przedziału „zadowalające”. Rezultaty osiągnięte przez te opony w poszczególnych kategoriach były zbliżone do tych otrzymanych przez Apollo Altrust. Co ciekawe, jeśli chodzi o zużycie bieżnika, zakwalifikowały się nawet do oceny „bardzo dobrej”. Jednak nie wystarczyło to do wyprzedzenia modelu indyjskiego producenta. Głównie ze względu na słabsze zachowanie na mokrych nawierzchniach, które test opon dostawczych ADAC sprawdzał szczególnie, ponieważ przyznano mu wagę aż 40% oceny końcowej. Pirelli dodatkowo gorzej radziło sobie także na suchej drodze.

Trzecie miejsce przyznane zostało Nokian cLine. Produkt fińskiej firmy otrzymał notę łączną 3,3. Ostatnimi oponami, które zostały uznane za „zadowalające” były z kolei Continental ContiVanContact 200. Ostatnie warte uwagi lokaty padły łupem dwóch modeli ocenionych jako „dostateczne”, czyli Maxxis Vansmart MCV3+ i Kumho PorTran KC53. Na dalszych miejscach sklasyfikowano aż dziewięć produktów, których jakość oceniana została na „niedostateczny”. We wszystkich przypadkach zdecydowały o tym bardzo słabe rezultaty na mokrych nawierzchniach.

Jeśli zastanawiasz się, czy opony w rozmiarze 215/65r16 będą odpowiednim wyborem dla twojego pojazdu, sprawdź to w artykule, który informuje o tym jak dobrać opony dostawcze.Komentarze