06.09.2018 09:37
0

Jak wybrać właściwe opony dostawcze?

Autor: opony.com.pl

Wybór opon dostawczych jest niezwykle ważną kwestią. Wpływa on na odpowiednią eksploatację całego auta. Dobierając opony dostawcze powinniśmy zatem kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem oraz jakością, a nie wyłącznie ceną.

Opony do samochodów dostawczych - czym się kierować przy doborze?

Opony pełnią bardzo ważną funkcję, a mianowicie zapewniają odpowiedni stopień amortyzacji w trakcie przewożenia dużych ładunków. Ponadto wpływają na układ jezdny auta i zużycie wszystkich podzespołów. Właściwie dobrane ogumienie nie tylko zabezpiecza auto, ale zapewnia optymalne warunki jazdy. Chroni przed zbyt mocnymi uderzaniami oraz drganiami. Dzięki dobrej jakości ogumieniu zaoszczędzimy na naprawach auta, ponieważ zmniejszymy jego awaryjność.

Podstawową kwestią przy wyborze opon dostawczych jest indeks nośności. Jest to bardzo ważny wyznacznik, którego trzeba przestrzegać, aby nie przeciążyć auta i nie uszkodzić opon. W przypadku aut osobowych parametr ten jest standardowy dla danego rozmiaru ogumienia. Jeśli chodzi o samochody dostawcze, należy zwrócić uwagę na masę pojazdu oraz dopuszczalną ładowność. Im są one wyższe, tym o wyższą nośność opon musimy zadbać. Wszystkie te parametry powinniśmy móc znaleźć w dokumentach pojazdu.

Kolejnym wyznacznikiem jest stopień obciążenia, który jest dopuszczalny na poszczególnych osiach. Samochody dostawcze charakteryzują się tym, że często mają inne parametry obciążeń na przedniej i tylnej osi. Tą informację znajdziemy w instrukcji danego auta, a także na słupku drzwi kierowcy.

Przy wyborze opon dostawczych warto rozeznać się w dostępnych technologiach wzmacniania ogumienia. Obecnie coraz częściej stosowane są wzmacniane konstrukcje składające się ze stalowych oplotów lub opasań z nylonu. Często również wzmacnia się brzegi opon wykorzystując twardszą gumę.

opona dostawcza michelin
Dobór odpowiedniej opony dostawczej zapewnia bezpieczeństwo

Dobierając opony do samochodu dostawczego musimy również wziąć pod uwagę, jakie ładunki będą nim przewożone. Oprócz tego należy dokładnie przeczytać etykietę informacyjną opisującą parametry danych opon. Litery od A do G oznaczają efektywność energetyczną opon. Im wcześniejsza litera w alfabecie, tym wyższa efektywność oraz mniejszy opór toczenia. Musimy zatem pamiętać, że im lepsze parametry toczenia, tym auto będzie miało dłuższą drogę hamowania.

Kiedy już wybierzemy odpowiednie opony, nie możemy zapomnieć o odpowiednim napompowaniu. Niewłaściwe ciśnienie w oponach sprawi, że nie będą pełnić one swojej funkcji.

Opony dostawcze do osobówki

Czy można założyć opony dostawcze do auta osobowego? Przy wyborze opon do danego auta powinniśmy kierować się przede wszystkim zaleceniami producenta pojazdu, który określa jaki rodzaj ogumienia powinien być w danym wypadku stosowany. Ogumienie przeznaczone do aut dostawczych ma inne parametry, które sprawiają, że auto jest dostosowane do przewozu cięższych ładunków. Założenie opony dedykowanej dla samochodu dostawczego do osobówki nie są więc rekomendowanym rozwiązaniem. Może bowiem spowodować utratę przyczepności oraz zmianę dynamiki jazdy. Może to skutkować szybszym zużyciem układu jezdnego oraz większą awaryjnością auta. Nie można też zapominać o mniejszej przyjemności z samej jazdy.Komentarze