Aktualizacja treści: 07.10.2022 13:19
34

Jakie opony na zimę: wąskie czy szerokie?

Autor: opony.com.pl 07.12.2010 14:19

Szerokość opon ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa i komfortu podróżowania. Jest ona szczególnie istotna w najtrudniejszych warunkach chłodniejszego sezonu, kiedy to przyczepność i panowanie nad pojazdem mają ogromne znaczenie dla kierowców. Każdego roku wśród właścicieli samochodów pojawiają się spory, jakie opony na zimę – węższe czy szersze – warto wybrać? Jak wymiar wpływa na parametry jezdne, kto powinien zdecydować się na poszczególne rozwiązania oraz czy zakup wąskiego kompletu ma w ogóle sens?

Szerokość opon a ich właściwości

Każdy producent samochodu w dołączonej do niego instrukcji rekomenduje kilka homologowanych wymiarów opon. Te w najmniejszym rozmiarze – czyli wąskie – lepiej „wgryzają” się w świeżą, luźną pokrywę śniegową. Są również mniej podatne na poślizgi – czy to na mokrej nawierzchni, czy pośniegowym błocie. Choć są to istotne zalety, powinniśmy mieć na uwadze także pewne wady takiego ogumienia. Cechuje je bowiem gorsza trakcja i zachowanie podczas pokonywania zakrętów, a dodatkowo przyczyniają się one także do wydłużenia drogi hamowania.

Obecne zmiany klimatyczne, stale rosnąca świadomość kierowców oraz zalecenia specjalistów powodują, że coraz więcej właścicieli aut nie decyduje się na zakup wąskiego ogumienia zimowego. Opony największe z dopuszczanych przez producenta pojazdu – czyli inaczej mówiąc najszersze, charakteryzują się większą powierzchnią styku z podłożem. Wpływa to na skuteczniejsze trzymanie w zakrętach oraz precyzyjne panowanie nad pojazdem. Szerokie opony zapewnią nam również krótszą drogę hamowania oraz lepsze właściwości jezdne w pogodne i deszczowe dni zimowego sezonu, których w ostatnich latach nie brakuje w naszym kraju.

Czy zakup węższych opon na zimę ma sens?

Jeszcze kilkanaście lat temu korzystanie z wąskiego ogumienia w chłodniejszym sezonie było uzasadnione. Jakie opony na zimę powinniśmy wybierać obecnie?
Dostępne aktualnie w sprzedaży komplety cechują się o wiele lepszą jakością wykonania, gwarantując nam wysoki poziom bezpieczeństwa nawet podczas przemieszczania się na wersjach o znacznej szerokości. Nowoczesne modele z segmentu premium są wyposażane w trójwymiarowe lamelki, odpowiedzialne za zwiększenie przyczepności w kopnym śniegu. Są tworzone ze starannie dopracowanej mieszanki oraz posiadają zaawansowany wzór bieżnika, który do minimum redukuje ryzyko poślizgów.

Co więcej, współczesne zimy nie są już tak ostre, a w przypadku intensywnych opadów czy oblodzenia – służby porządkowe są w stanie znacznie szybciej i efektywnie uporać się ze śniegiem czy lodem. Z tego względu zdaniem ekspertów najlepszym rozwiązaniem będzie zakup ogumienia zimowego wysokiej klasy w takim samym rozmiarze, jak jego odpowiednik na letni sezon.

Jakie opony na zimę – wąskie czy szerokie?

Osoby przemieszczające się głównie po starannie odśnieżanych miejskich ulicach lub na trasie, z powodzeniem mogą zastosować w swoim pojeździe szerokie opony. Zapewniają one bowiem bardzo dobrą przyczepność na suchej i mokrej nawierzchni – a więc w warunkach zazwyczaj napotykanych na wyżej wymienionych drogach.

Wąskie czy szerokie opony powinny być naszym wyborem, jeżeli podróżujemy głównie po gorzej utrzymanych jezdniach bądź mieszkamy z dala od miasta? W takiej sytuacji nierzadko lepiej sprawdzi się ogumienie o możliwie jak najmniejszej szerokości spośród tych dopuszczanych przez producenta samochodu. Wąskie opony są bardziej odporne na aquaplaning, skuteczniej pokonują śnieżny puch i błoto pośniegowe oraz cechują się wyższą przyczepnością na ubitym śniegu i lodzie.

 

 

Opony zimowe wąskie czy szerokie? Przed tym dylematem każdego roku staje wielu kierowców. Pierwsze rozwiązanie zapewni nam lepsze właściwości na gorzej utrzymanych drogach, drugie natomiast – podczas pokonywania starannie odśnieżonych tras. Decydując się jednak na ogumienie segmentu premium, możemy bez obaw zakupić nawet najszersze dopuszczone przez producenta pojazdu egzemplarze, które zaoferują nam maksymalny poziom bezpieczeństwa dzięki swej starannie dopracowanej budowie.Komentarze