11.03.2019 08:37
0

Test opon letnich ADAC 2019

Autor: opony.com.pl

Jak co roku, gdy zbliża się wiosna i pora zmiany opon ADAC publikuje nowe wyniki swoich testów. Jeden z najnowszych, który właśnie został opublikowany to test opon letnich 185/65r15. Jakie modele osiągnęły w nim najlepsze rezultaty?

Kryteria ocen testu opon letnich ADAC

Testy przeprowadzane przez niemiecki automobilklub, znane są ze swojego rygorystycznego systemu oceniania. Wynik ogólny nie może być wyższy niż najsłabsza nota otrzymana w jednej z czterech kategoriach głównych. Należą do nich:

  • „sucha nawierzchnia” - czyli bezproblemowe poruszanie się po jezdni,
  • „mokra nawierzchnia” - osiągi notowane podczas jazdy po mokrej nawierzchni,
  • zużycie paliwa” - wpływ opon na spalanie,
  • zużycie bieżnika” - szybkość z jaką zużywany jest bieżnik opony.

Poza nimi istnieje kategoria dodatkowa, jaką jest „hałas”, w której sprawdzana jest głośność pracy ogumienia. Opony recenzowane są w skali stosowanej w Niemczech, gdzie 1 jest najlepszą, a 5 najgorszą notą, we wszystkich pięciu kategoriach. Dokładność oceniania to 0,1 punktu. Następnie w zależności od ustalonych przedziałów przyznawane są oceny opisowe: „bardzo dobra”, „dobra”, „zadowalająca”, „dostateczna” i „niedostateczna”. 

Ranking opon letnich 2019

Test ADAC wziął pod lupę 16 modeli opon letnich, badając przedstawicieli wszystkich klas - premium, średniej i ekonomicznej. Rozmiar sprawdzanego ogumienia to 185/65R15. W teście jedynie dwie opony uzyskały oceny „dobre”, a wszystkie pozostałe zasłużyły na „zadowolające” noty. Poniżej prezentujemy tabelę z wynikami.

Test opon letnich 185 65 r15 - wyniki

Miejsce Model Ogólna ocena ADAC
1. Bridgestone Turanza T005 Dobra
2. Vredestein Sportrac 5 Dobra
3. Michelin Crossclimate+ Zadowalająca
4. Goodyear EfficientGrip Performance Zadowalająca
5. Firestone Roadhawk Zadowalająca
6. Kumho Ecowing ES01 Zadowalająca
7. Maxxis Mecotra 3 Zadowalająca
8. Toyo Proxes CF2 Zadowalająca
9. Continental ContiPremiumContact 5 Zadowalająca
10. Falken Ziex ZE310 Ecorun Zadowalająca
11. Semperit Comfort-Life 2 Zadowalająca
12. Giti GitiSynergy E1 Zadowalająca
13. Petlas Imperium PT515 Zadowalająca
14. Hankook Kinergy Eco 2 Zadowalająca
15. Pirelli Cinturato P1 Verde Zadowalająca
16. Linglong Green-Max HP010 Zadowalająca

Jeśli interesuje Cię porównanie testu z wynikami z zeszłego roku, sprawdź test opon letnich ADAC 2018.

Jak widać po rankingu, sprawdzane modele należą do szerokiego przekroju marek, nie tylko tych znanych na rynku od dłuższego czasu, ale również tych mniej rozpoznawalnych. Pierwsze miejsce zajęły Bridgestone Turanza T005 jeden z najnowszych modeli japońskiego koncernu. Został on bowiem wprowadzony do sprzedaży na początku 2018 roku. W testach przeprowadzonych przez ADAC wyróżnił się przede wszystkim zachowaniem na suchych nawierzchniach. Był to jeden z dwóch modeli opon, którym przyznano ocenę bardzo dobrą w tej dziedzinie. W pozostałych kategoriach głównych otrzymały noty dobre, co przełożyło się na dobrą ocenę ogólną. Produkt Bridgestone to jeden z dwóch z takim wynikiem. 

Drugim był z kolei będący od wielu lat na rynku, bo od 2013 roku model holenderskiej firmy Vredestein Sportrac 5. W klasyfikacji ogólnej przegrał on tylko o 0,1 punktu z Bridgestone Turanza T005 otrzymując ocenę 2.1. Złożyły się na nią dobre wyniki na suchej i mokrej nawierzchni oraz te zmierzone podczas pomiarów zużywanego paliwa. Opona ta otrzymała również notę bardzo dobrą w kategorii ogólnego zużycia, gdzie okazała się wyjątkowo odporna na ścieranie się bieżnika podczas jazdy. Zarówno niskie opory toczenia tego modelu, jak i jego wysoka trwałość przekładają się na oszczędności dla właściciela pojazdu.

Na uwagę zasługuje także zdobywca trzeciego miejsca Michelin Crossclimate+. Jest to opona letnia z homologacją zimową, która pozwala na jazdę przez cały rok. Pomimo zastosowanych kompromisów i konieczności dostosowania konstrukcji również do warunków zimowych oraz wiążących się z tym problemów, pokonała ona zdecydowaną większość swoich wyspecjalizowanych konkurentów. Na otrzymanie oceny zadowalającej zamiast dobrej złożyły się przede wszystkim wyniki na suchych nawierzchniach. Najwyżej ocenionym obszarem była z kolei żywotność, która była najlepsza spośród wszystkich opon w całym teście. 

Z kolei sklasyfikowany na 5 miejscu model Firestone Roadhawk wyróżnił się doskonałymi wynikami na suchej nawierzchni. Identycznie jak opony Bridgestone, które test opon letnich 185/65r15 zakończyły na pierwszym miejscu, otrzymał ocenę bardzo dobrą z wynikiem 1.5. Gorzej sprawdził się jednak na mokrych drogach, na których oceniony został na 2.8. Przełożyło się to na znalezienie się w przedziale „zadowalające” i miejsce poza podium.

Zaskakiwać może z pewnością rezultat, jaki osiągnęły opony letnie 185/65r15 Pirelli Cinturato P1 Verde. Model uznanego włoskiego producenta opon zajął dopiero przedostatnie 13 miejsce. Jednak nie oznacza to, że jego wyniki były złe. Wręcz przeciwnie w 3 z 4 kategorii głównych otrzymał on ocenę dobrą. Jednak zasady testów ADAC są nieubłagane. Słabszy wynik podczas sprawdzianów na mokrej nawierzchni, który jest najważniejszą, bo 40% częścią oceny ogólnej zadecydował o bardzo niskiej lokacie.

W tym roku organizacja ADAC przeprowadziła też test opon dostawczych w rozmiarze 215/65R15. Zwyciężył w nim model Apollo Altrust, który wyprzedził bardziej znanych rywali - Goodyear, Pirelli czy Nokian.Komentarze