Aktualizacja treści: 28.04.2020 12:45
3

Nakrętki na wentyle - niedoceniana rola

Autor: Fot (rb), (op) 22.06.2009 12:45

Wentyle to często pomijana i niedoceniana część koła. Mają istotny wpływ na bezpieczeństwo podróżowania – zarówno w samochodach przemieszczających się w wymagającym terenie, jak i w miejskich pojazdach, poruszających się po dobrze utrzymanych nawierzchniach. Jak działają wentylki samochodowe i w jaki sposób o nie dbać?

Rola wentyli i kapturków samochodowych

Gdy na wentylu brakuje kapturka, zgromadzony brud w czasie napełniania kół sprężonym powietrzem zostaje wtłoczony do środka, wywołując problemy z zamykaniem się zaworu. W konsekwencji z opony może uciekać powietrze. Czym grozi taka sytuacja?

Koło ze zbyt niskim ciśnieniem łatwiej się odkształca oraz nie ma optymalnej sztywności, zmniejszając stabilność pojazdu zwłaszcza w trakcie pokonywania zakrętów. Podczas gwałtownych manewrów i awaryjnego hamowania zwiększa ryzyko utraty przyczepności i wypadnięcia poza jezdnię. Nieodpowiednio napompowana opona łatwiej ulega ścieraniu oraz zniszczeniu w czasie najazdów na krawężniki lub dziury w drodze. Dodatkowo przy istotnym spadku ciśnienia uszkodzeniu może ulec również felga.

W sprzedaży – oprócz zwykłych kapturków – są dostępne także nakrętki na wentyle wskazujące poziom ciśnienia. Są one wyposażone w zieloną, żółtą i czerwoną obramówkę, wskazującą odpowiednio na prawidłowe, nieco za małe lub skrajnie niskie ciśnienie, które wymaga natychmiastowego napompowania opon. To przydatne rozwiązanie, które eliminuje konieczność używania ciśnieniomierza, umożliwiając szybkie i wygodne sprawdzenie prawidłowości poziomu ciśnienia w kołach.

Jak dbać o wentyle samochodowe?

Podstawową metodą zapewniającą optymalne funkcjonowanie wentyli jest stosowanie kapturków. Takie nakrętki na wentyle samochodowe to elementy skutecznie zabezpieczające je przed osadzaniem się brudu. Choć kosztują one od kilkudziesięciu groszy do maksymalnie kilku złotych, stanowią skuteczną fizyczną barierę, chroniącą przed błotem, piachem i wilgocią.

Jeżeli z jakiegoś powodu nie posiadamy takich nakrętek, zanim włączymy kompresor i rozpoczniemy pompowanie opony, upuśćmy z niej nieco powietrza. W tym celu wystarczy z wyczuciem nacisnąć zawór twardym przedmiotem do chwili, aż usłyszymy charakterystyczny syk. Takie upuszczanie powietrza może pomóc także w sytuacji, gdy wentyl jest już stary, ma wadę fabryczną lub jest mocno zabrudzony, powodując utratę powietrza. Nawet jeśli poprawa w funkcjonowaniu opony nie będzie wyraźnie zauważalna, nie warto ryzykować jazdy z zanieczyszczonym zaworem. Lepiej wymienić go jak najszybciej na nowy, od razu zabezpieczając go kapturkiem.

wentyl-samochodowy
Dbanie o wentyle samochodowe przy użyciu nakładek jest bardzo ważne w kontekście bezpiecznej i ekonomicznej jazdy

Jak wykręcić wentyl samochodowy?

Wymianę wentyla samochodowego dobrze będzie zaplanować w czasie sezonowej zmiany opon. Usługa może zostać wykonana przez pracowników warsztatu wulkanizacyjnego. Jeżeli posiadamy zwykłe, gumowe wentyle, warto zastępować je nowymi egzemplarzami przynajmniej raz na pół roku. W przypadku wzmacnianych, metalowych wersji, wskazana jest wymiana co dwa lata. Nowy zawór należy zastosować także w sytuacji, gdy dochodzi do regularnego, nadmiernego spadku ciśnienia w oponach, jak również w momencie, kiedy jest on widocznie zniekształcony. Jak odkręcić wentyl samochodowy?

Aby go wymienić, będziemy potrzebować specjalnego klucza do wentyli lub stalowej nakładki zwanej kaperką. Ściągamy nakrętki na wentyle, a następnie dopasujemy główkę stosowanego narzędzie do zaworu, wykręcając go w lewą stronę i wyciągając. W to samo miejsce wkładamy nowy, nieuszkodzony wentyl gwintem do środka i dokręcamy za pomocą klucza. Po zakończeniu wymiany pompujemy oponę, kontrolując stan ciśnienia, a następnie zakładamy nakrętkę na wentyl samochodowy, która uchroni go przed zabrudzeniem.

Ukryte wentyle

W większości kół samochodowych stosowane są zawory Schradera, znane także jako amerykańskie. Coraz większą popularnością cieszą się także ukryte wentyle, często używane przy felgach aluminiowych. Są on krótsze i szersze niż wersje Schradera, nie wystając poza rant opony. W przeciwieństwie do tradycyjnych, przeciąganych wentyli, są one skręcane z obu stron otworu w feldze, a do pompowania wymagają specjalnego adaptera. Do ich montażu niezbędny jest dedykowany przewód – z tego względu warto powierzyć tę czynność specjalistom.

Jakie są zalety ukrytych wentyli? Choć są one nieco droższe i trudniejsze w wymianie, gwarantują znacznie bardziej estetyczny wygląd opony, dodatkowo zmniejszając ryzyko zerwania lub uszkodzenia zaworu. Z uwagi na fakt, iż nie wystają one poza obręb koła, ułatwiają jego prawidłowe wyważenie, zmniejszając liczbę zastosowanych przez wulkanizatora ciężarków balansujących. Ponadto efektywniej zapobiegają one ucieczce powietrza, chroniąc przed utratą ciśnienia, a dzięki wysokiej trwałości – wymagają rzadszej wymiany, nie generując dodatkowych kosztów.

Wentyl samochodowy to część koła, która ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo podróżowania oraz tempo zużycia opon. Jego regularna wymiana i dbałość o dobry stan są niezbędne, aby zapobiec groźnej w skutkach, niekontrolowanej ucieczce powietrza. Dobrym pomysłem jest także stosowanie nakrętek na wentyle, które są tanie i proste w montażu, a zarazem skutecznie zabezpieczają zawór, chroniąc przed jego uszkodzeniem.Komentarze