10.09.2018 12:04
0

Czy naprawa felg się opłaca?

Autor: opony.com.pl

Uszkodzenia felg to niestety dość częsty problem, który powinno się dość szybko i sprawnie zgłaszać w serwisie samochodowym. Nie każdą wadę warto jednak naprawiać i konieczne może się okazać kupno nowego kompletu.

Jakie są najczęstsze przyczyny uszkodzeń felg?


Większość przypadków uszkodzeń spowodowana jest poprzez nieumiejętną i niewłaściwą eksploatację. Często felgi odkształcają się pod wpływem uderzeń spowodowanych np. wjechaniem w krawężnik lub dziurę na drodze. Podczas takich wypadków nie tylko felgi odkształcają się i pękają, ale również opony, elementy układu kierowniczego oraz zawieszenia ulegają niszczeniu. Częstą sytuacją podczas nieuważnej jazdy jest uszkodzony rant felgi aluminiowej. Aby uniknąć takiej sytuacji warto skupić się na jeździe, unikać dziur oraz odpowiednio dostosować prędkość do warunków na drodze. 

Jeśli odczuwamy, że samochód zaczyna zachowywać się nieprawidłowo, jak najszybciej powinniśmy zbadać co jest tego przyczyną. Najczęściej o tym, że felgi są uszkodzone informują nas następujące objawy:

  •  Drganie karoserii - wibracje są bardzo odczuwalne w trakcie jazdy oraz znacząco zaburzają jej komfort. Może to prowadzić do powstawania różnego rodzaju zagrożeń w trakcie jazdy. Szczególnie odczuwalne są drgania w przypadku felg jajowatych. 
  • Drganie układu kierowniczego - ten uciążliwy objaw jest dosyć niebezpieczny. Nie tylko stwarza on zagrożenie w trakcie jazdy, ale można znacząco obniżyć jezdne właściwości auta. 
  • Bicie, które pochodzi z kół - ten objaw może być odczuwalny w pionie lub w poziomie. Bicie może wywołać uderzenie w obręcz koła lub długotrwała nieprawidłowa jazda. Jest to również niebezpieczny objaw, który jak najszybciej należy zgłosić do serwisu samochodowego.
uszkodzona felga
Felga z uszkodzonym rantem

Często podczas użytkowania auta na felgach pojawiają się drobne uszkodzenia oraz rysy, a ich kolor ulega zmatowieniu. Decyzją podejmowaną wówczas przez kierowców jest kompleksowe odświeżenie felg wykorzystując lakierowanie. Zabieg ten najczęściej polega na zeszlifowaniu uszkodzeń oraz nałożeniu nowej powłoki. Można się na nie zdecydować metodą tradycyjną lub proszkową.

Czy opłaca się naprawiać felgi?

Do określenia tego konieczny może okazać się przegląd wykonany przez fachowców. W tym celu najlepiej udać się do serwisu, który specjalizuje się w naprawach felg. Wówczas dowiemy się czy wystarczy drobna naprawa, czy tez kupno nowej felgi. Wysokiej jakości renowacja wymaga dużego doświadczenia oraz precyzji. W przypadku wyboru pierwszego lepszego serwisu łatwo zauważymy efekty nieumiejętnych działań, a przy tym stracimy pieniądze.

Prostowanie felg to jedno z najczęściej wykonywanych przez warsztaty samochodowe zadań. Naprawa czterech felg to wydatek około kilkuset złotych, do tego należy często doliczyć koszty naprawy pozostałych elementów zawieszenia oraz układu jezdnego. Czy naprawa felgi jest zatem dobrym wyborem?

Głównymi czynnikami decydującymi, czy warto jest oddawać felgi do naprawy jest stopień ich uszkodzenia oraz materiał z jakiego zostały wykonane. Popularne alusy są mniej podatne na uszkodzenia, ale gdy takowe nastąpią, rzadko ich stan pozwala na naprawę. Delikatne skrzywienia felg stalowych można natomiast z łatwością naprawić nawet w swoim garażu. Z większymi problemami lepiej jest zgłosić się do specjalistów, ponieważ nieodpowiednie działanie może wpłynąć na nasze bezpieczeństwo podczas jazdy.

dziura w jezdni
Dziurawe drogi są główną przyczyną uszkodzeń felg

Nie wszystkie uszkodzenia da się jednak naprawić. Tradycyjna, mechaniczna naprawa felg, często jest niemożliwa do przeprowadzenia, zwłaszcza jeśli powodem krzywizn jest pęknięcie. Jeśli nastąpiły znaczne uszkodzenia powierzchni symetrii lub pękły ramiona felgi, to jedynym wyjściem pozostaje często zakup nowego kompletu. Warto pamiętać, że do ewentualnej naprawy trzeba doliczyć koszt lakierowania.

Zakup nowych felg ze stali kosztuje nawet około tysiąca złotych. Jeśli chodzi o popularne alusy, cena może wynieść nawet dwa lub trzy razy więcej. Właśnie dlatego najczęściej klientami serwisów są posiadacze aluminiowych obręczy. Warto jednak pamiętać, że na zdrowiu i życiu nie warto oszczędzać. Gdy spotkamy się z większymi uszkodzeniami, naprawa felg z perspektywy czasu nie zawsze musi się okazać najkorzystniejszą opcją.Komentarze