05.11.2018 12:06
0

Bezpieczna zima na drodze

Autor: opony.com.pl

Zima jest porą, podczas której na drogach często panują bardzo niesprzyjające warunki. Połączenie śliskiej nawierzchni oraz słabej widoczności spowodowanej późnymi wschodami i szybkimi zachodami słońca może stanowić niebezpieczeństwo. Dlatego kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność podczas jazdy, a także upewnić się, że samochód jest do niej dobrze przygotowany.

Bezpieczeństwo na drogach

Jedną z grup narażonych na wypadki podczas zimy są dzieci. Biorą one udział w ruchu drogowym jako piesi, rowerzyści lub pasażerowie. Dlatego to na kierowcach leży główna odpowiedzialność zadbania o ich bezpieczeństwo. Tym bardziej że Polska ciągle znajduje się w czołówce państw UE, pod względem liczby wypadków śmiertelnych, w tym tych z udziałem najmłodszych. W ostatnich kilkunastu latach statystyki znacznie się jednak poprawiły. W 2002 roku na polskich drogach zginęło 479 dzieci w wieku 0-17 lat, a 11762 zostało rannych. Natomiast w 2017 roku liczby te wynosiły kolejno 102 zabitych i 4642 rannych. Jednak wypadki samochodowe w Polsce ciągle zdarzają się zbyt często. Dlatego każdy kierowca powinien wiedzieć, jak powinna wyglądać bezpieczna jazda zimą oraz jak zadbać o dziecko w aucie.

Bezpieczeństwo dzieci na drodze jest tematem wielu analiz. Poniższe wykresy pokazują jak wyglądają statystyki w naszym kraju.

zapinanie pasów
zapinanie pasów
Dane pochodzą z raportów policyjnych

 Przygotowanie samochodu do zimy

Odpowiednie przygotowanie pojazdu do tej pory roku może w znacznym stopniu poprawić nasze bezpieczeństwo na drodze. Kluczowa do bezpiecznej jazdy po ośnieżonych i oblodzonych drogach jest wymiana opon. W przepisach wielu europejskich krajów widnieją zapisy o obowiązkowej wymianie ogumienia na zimowe. W Polsce co prawda nie ma takiego wymogu prawnego, jednak nie oznacza to, że można tę czynność lekceważyć. Już przy temperaturze poniżej 7 stopni Celsjusza ogumienie letnie ma znacznie gorsze właściwości jezdne. Powodem jest twardnienie mieszanki gumowej w niskich temperaturach. Gdy tak się dzieje koła mają znacznie mniejszą przyczepność do nawierzchni, co skutkuje między innymi wydłużeniem drogi hamowania i zwiększeniem ryzyka wpadnięcia w poślizg. Dodatkowo wyposażone są one w inny rodzaj bieżnika niż letnie. Rowki są szersze i pozwalają na lepsze usuwanie spod kół śniegu oraz błota pośniegowego. Na ich powierzchni znajduje się również dużo więcej lameli, czyli falowanych nacięć zwiększających przyczepność na śliskich nawierzchniach.

Wśród innych elementów pojazdu, które powinno sprawdzić się przed zimą, jest kontrola sprawności układu chłodzenia i stanu płynu chłodniczego. Należy pamiętać, że zapewnienie odpowiedniej temperatury pracy silnika jest istotne nie tylko latem. Duża liczba wypadków spowodowana jest przez ograniczoną widoczność. Zagrożeniem dla pola widzenia kierowcy może być zarówno padający śnieg oraz zbierający się na szybach szron. Pomocna w radzeniu sobie z tymi problemami będzie wymiana płynu do spryskiwaczy na zimowy, ponieważ nie zamarznie on podczas mrozów.

Inną częścią wpływającą na widoczność zarówno drogi, jak i samego samochodu dla innych uczestników ruchu jest jego oświetlenie. Tym bardziej że o tej porze roku jest częściej ciemno niż jasno. Dlatego warto sprawdzić poprawne ustawienie świateł pojazdu, które powinny dobrze oświetlać drogę i jej otoczenie, ale bez oślepiania innych kierowców.

wiek opony
Pasy bezpieczeństwa należy zapinać dzieciom zgodnie z pewnymi zasadami.

 

Fotelik samochodowy - podstawa bezpiecznej jazdy z dzieckiem

 

Najmłodsze dzieci są zbyt małe, aby zwykłe pasy montowane w samochodach zapewniły im ochronę. Dlatego przepisy prawne wymagają, by jeździły w fotelikach. Są one dopasowane do ich rozmiarów i posiadają własne mniejsze pasy bezpieczeństwa. Dzięki temu zapewniają bezpieczeństwo małych pasażerów nawet podczas wypadku.

W czasie jazdy zimą należy pamiętać o jeszcze jednej bardzo ważnej kwestii, o której nie wszyscy rodzice wiedzą. Jest to wpływ grubego ubrania na poprawne działanie pasów bezpieczeństwa w foteliku. Maluch ubrany w grubą puchową kurtkę może być tylko pozornie dobrze chroniony. Jednak podczas zderzenia siły działające na osoby w aucie są tak duże, że wypełnienie kurtki zostanie ściśnięte i spowoduje to rozluźnienie pasów. Przez to nie będą one działały tak, jak powinny i może doprowadzić to do poważnych urazów, a nawet do wypadnięcia małego pasażera z fotelika. Dlatego przed zapięciem dziecka powinno ono zdjąć kurtkę i ewentualnie przykryć się nią po ich zapięciu.

Inną kwestią jest ich jakość wykonania. Nie wszystkie są, tak samo dobre i potrafią znacznie różnić się od siebie zapewnianym bezpieczeństwem. Dlatego przed zakupem warto zapoznać się z testami różnych produktów. Jednymi z nich są te przeprowadzane dla niemieckiego stowarzyszenia motoryzacyjnego ADAC, które większość kierowców prawdopodobnie zna głównie z recenzji opon. Jednak testy ADAC są wykonywane również dla fotelików dziecięcych. Organizacja ta regularnie sprawdza popularne modele i publikuje swój ranking fotelików samochodowych.

Przestrzeganie wymienionych zasad przygotowania się do zimy jest bardzo ważne, ponieważ każdy kierowca powinien sobie zdawać sprawę, że odpowiada za bezpieczeństwo nie tylko swoje ale również wszystkich pasażerów pojazdu oraz innych uczestników ruchu drogowego.Komentarze