13.12.2019 09:17
0

Zestaw naprawczy opon

Autor: opony.com.pl

Zestaw naprawczy do opon samochodowych przydaje się w przypadku niewielkich uszkodzeń, ale czy może zastąpić koło zapasowe?

Współcześnie awarie ogumienia w samochodach osobowych czy dostawczych zdarzają się zdecydowanie rzadziej. Wpływa na to wiele czynników, między innymi coraz lepsza jakość dróg oraz funkcjonalność i wysoce przemyślana budowa opon. Kiedy awaria już się zdarzy, sięgamy po koło zapasowe, jednak czy jest ku temu alternatywa? Technologia już pewien czas temu wyszła na przeciw konieczności posiadania koła zapasowego w bagażniku. Zamiast tego, producenci wyposażają właścicieli w zestaw naprawczy do kół, uzasadniając to oszczędnością miejsca w bagażniku i zmniejszeniem obciążenia samochodu. Zachęca to coraz większą ilość właścicieli aut do zakupu zestawu naprawczego do opon. Wyposażenie się w takie narzędzie ułatwi proces naprawy przebitej opony i pozwoli dojechać do punktu wymiany opon. Jest dobrym rozwiązaniem, kiedy nie dysponujemy umiejętnościami wymiany koła lub nie potrafimy sobie sami z nim poradzić. W takim przypadku zestaw naprawczy do kół okaże się zbawienny.

Wady i zalety zestawu naprawczego do opon

Rozwiązaniem problemu awarii związanych z ogumieniem w samochodach, z powodzeniem może być zestaw naprawczy do opon samochodowych. Posiadanie go niesie ze sobą wiele korzyści, ale strony medalu są dwie. Zalety płynące z posiadania zestawu do naprawy opon to przede wszystkich komfort i oszczędność miejsca w bagażniku. Z mniejszym obciążeniem samochodu zużywamy mniej paliwa, co przekłada się na oszczędności finansowe. Kolejną ważną kwestią, szczególnie dla Pań, jest bezproblemowe i higieniczne załatanie dziury. Gwarantuje to spray do naprawy opon samochodowych, który jest częścią zestawu. Nie musimy dzięki niemu brudzić rąk ani używać siły, co jest istotne, kiedy jesteśmy w drodze na ważne spotkanie. Można więc śmiało powiedzieć, że zestaw naprawczy do opon stanowi narzędzie, które z powodzeniem zastępuje koło zapasowe i nie sprawi problemów użytkowaniu nawet motoryzacyjnym laikom.

Do wad zestawu naprawczego opon należy przede wszystkim mały zakres działania. Dzięki takiemu zestawowi możemy zakleić niewielką dziurę, na przykład w ogumieniu przebitym przez gwóźdź. Niestety w przypadku poważniejszych awarii zestaw naprawczy koła może okazać się niewystarczający. Ponadto, kiedy już poradzimy sobie z usterką, należy zachować prędkość maksymalną w granicach 50 - 70 kilometrów na godzinę.

Porównianie uszczelniaczy opon

Nie każdy środek uszczelniający opon jest tak samo skuteczny. Organizacja ADAC przeprowadziła test, w którym sprawdziła różne produkty pod kątem następujących kryteriów: cena detaliczna instrukcja obsługi obsługa funkcjonalność demontaż opony Aż pięć zestawów naprawczych otrzymało ocenę dobrą i to ich powinniśmy szukać na sklepowych półkach.

uszczelnianie opon test ADAC
Wyniki testu ADAC dotyczącego środków uszczelniających opony.

Jak używać zestawu naprawczego opon?

Skuteczność tego rodzaju produktu jest bardzo wysoka, ale również ograniczona. To narzędzie będzie przydatne w sytuacji, w której awaria nie jest zbyt rozległa i mamy w zamiarze finalnie dojechać do punktu wymiany opon.

Uszczelniacz do opon samochodowych i wszelkiego rodzaju zestawy naprawcze do opon to nie zamiennik, a czasowa alternatywa dla właściwej wymiany koła. Skorzystanie z tego rodzaju pomocy przy awarii ogumienia w naszym samochodzie w zamyśle ma być proste i intuicyjne. Dokładnie takie jest.

Użycie zestawu naprawczego do opon samochodowych zamyka się w kilku prostych czynnościach. W razie problemów można też zajrzeć do dołączonej instrukcji użytkowania. Pierwszym krokiem jest wstrząśnięcie puszki. Uszkodzoną oponę ustawiamy tak, by wentyl znajdował się na dole. Następnie wężyk łączymy z wentylem samochodowym i wtłaczamy przez niego odpowiednią ilość pianki, która uszczelni i napompuje oponę. Cała operacja trwa maksymalnie kilka minut. Po napompowaniu i odłączeniu sprayu warto przejechać kilka kilometrów nie przekraczając 50 km/h, tak by pianka mogła się idealnie rozprzestrzenić po całej oponie. Później nie należy przekraczać prędkości 70 km/h. Z tak załatanym ogumieniem można dojechać do serwisu wymiany opon.

Zestaw naprawczy zamiast koła zapasowego

Zapasowe koło wymaga umiejętności wymiany i jest to bardziej skomplikowane niż użycie zestawu naprawczego do opon samochodowych. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, które należy wziąć pod uwagę, kiedy zdecydujemy się na jedno z nich. Pewnym jest natomiast to, że nie ma lepszej alternatywy niż instalacja nowego koła bez ubytków. Jednak w sytuacji bez wyjścia, kiedy nie bylibyśmy w stanie poradzić sobie z samodzielną wymianą, dobrym i alternatywnym rozwiązaniem będzie zestaw naprawczy. Należy jednak pamiętać, że jest to jedynie czasowe rozwiązanie, które nie zastąpi nowej opony, a pozwoli jedynie na dalszą jazdę i dojechanie do serwisu wulkanizacyjnego.Komentarze