23.08.2019 08:21
0

Obowiązkowe wyposażenie samochodu

Autor: opony.com.pl

Pojazd, którym poruszamy się na drodze, powinien być wyposażony w elementy, zapewniające bezpieczeństwo uczestnikom ruchu drogowego. Większość z nich zapewnia producent, ale są i takie, o które musi się zatroszczyć właściciel. Jak więc powinno wyglądać obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego?

Jakie wyposazenie samochodu jest obowiązkowe i pozwoli uniknąć mandatu?

Za brak pewnych elementów w samochodzie może nas spotkać kara. Według polskiego prawa możemy dostać mandat za brak gaśnicy. W wyposażenie każdego samochodu osobowego powinno wchodzić urządzenie typu ABC, które służy do gaszenia ciał stałych (np. drewna), materiałów stałych topiących się i płonących cieczy (np. benzyny) oraz gazów (np. metanu). Taka gaśnica w samochodzie obowiązkowo powinna posiadać znak homologacji i co roku przechodzić badania techniczne (legalizację w serwisie gaśnic bądź podczas przeglądu technicznego pojazdu). Wszystko po to, by w sytuacji zagrożenia nie martwić się o to, czy będzie ona sprawna. Należy także pamiętać, by umieścić ją w łatwo dostępnym miejscu i kupić taką, która ma pojemność od 1 kg w górę. Brak gaśnicy lub niespełnione warunki, co do jej sprawności, grożą w Polsce mandatem od 20 do 500 złotych.

W samochodzie nie może zabraknąć także trójkąta ostrzegawczego, który jest ustawiany na drodze, aby ostrzegać inne pojazdy o obecności na niej unieruchomionego auta. Tutaj również liczy się odpowiednia wielkość trójkąta oraz znak homologacyjny. Ważny jest także symbol E, który gwarantuje zapewnienie o wysokiej jakości trójkąta. Ma on wtedy naprawdę dobre, mocne odblaski, dzięki którym jest lepiej widoczny z dalszej odległości o zmroku. Za brak trójkąta ostrzegawczego grozi w Polsce mandat od 20 do nawet 500 złotych.

Te dwa powyższe elementy wchodzą w obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce. Chociaż właściciel obowiązkowo powinien zatroszczyć się jedynie o gaśnicę i trójkąt, bo takie wymagania musi spełnić podstawowe wyposażenie samochodu, powinien także pamiętać, aby sprawdzać te elementy pojazdu, które zapewnił producent. I tak np. dla bezpieczeństwa warto sprawdzić, czy przednie światła są odpowiednio ustawione. Ponadto można dostać mandat w wysokości 100 zł, jeśli tablica rejestracyjna pojazdu będzie nieprawidłowo zamontowana, niewidoczna, nieczytelna bądź niedostatecznie oświetlona. O pewnych rzeczach warto więc pamiętać bez względu na to, czy są obowiązkowe, czy też nie.

Co jeszcze warto mieć w samochodzie?

Są takie akcesoria, których obowiązkowe wyposażenie pojazdu w Polsce nie obejmuje, ale które na pewno warto mieć przy sobie, gdy wyruszamy w podróż autem. Jednym z nich jest kamizelka odblaskowa, która przyda się nam, gdy trzeba będzie stanąć na poboczu o zmroku. Podczas naprawiania usterki w samochodzie w środku nocy, dobrze, abyśmy dla własnego bezpieczeństwa byli widoczni dla mijających nas pojazdów. Kamizelka odblaskowa w samochodzie wydaje się więc jednym z niezbędnych, choć nieobowiązkowych elementów wyposażenia.

Dodatkowo warto mieć w aucie apteczkę pierwszej pomocy. Choć nie należy ona do obowiązkowego wyposażenia każdego samochodu osobowego, to może być przydatna, kiedy będziemy musieli udzielić pomocy komuś poszkodowanemu na drodze. Co powinna zawierać apteczka samochodowa? Kilka absolutnie podstawowych rzeczy, które zapewnią bezpieczeństwo ofierze wypadku. Jako wskazówkę można potraktować zasady unijne, które wymagają, by w apteczce znajdowały się między innymi:

  • plastry opatrunkowe,
  • opatrunek indywidualny G,
  • nożyce,
  • chusta opatrunkowa,
  • jałowa gaza,
  • rękawice winylowe,
  • koc ratunkowy,
  • ustnik do sztucznego oddychania,
  • instrukcja przeprowadzania pierwszej pomocy.

Inne elementy, które warto wozić w swoim samochodzie niezależnie od długości podróży, to zapasowe żarówki, linka holownicza, zestaw podstawowych narzędzi i koło zapasowe.

Przed podróżą warto też sprawdzić ogólny stan auta, w tym między innymi odpowiednie ciśnienie opon czy stan bieżnika. Jeśli chcesz zobaczyć na co zwrócić uwagę, sprawdź artykuł o przygotowaniu samochodu do podrózy.

Obowiązkowe wyposażenie auta poza Polską

Kiedy wybieramy się w podróż po Europie, musimy pamiętać, że w różnych krajach mogą być różne wymagania, co do elementów, które samochód musimy zawierać. Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Europie może się różnić zależnie od kraju. Innych przedmiotów wymaga się bowiem w Grecji, a innych np. w Chorwacji. Warto jednak wziąć pod uwagę to, że Polska jest sygnatariuszem Konwencji Wiedeńskiej, co sprawia, że powinno posiadać się jedynie obowiązkowe wyposażenie samochodu, jakie wymagane jest w kraju, w którym pojazd został zarejestrowany. Nie zaszkodzi jednak zatroszczyć się o sprawdzenie wymagań, kiedy udajemy się na wczasy do konkretnego kraju w Europie, aby nie trzeba było tłumaczyć się funkcjonariuszom w obcym języku.

Zdarzają się też kraje, które nie chcą respektować Konwencji i tam kamizelka odblaskowa jest obowiązkowym wyposażeniem samochodu. Taka sytuacja ma miejsce między innymi w Austrii. Jeśli więc chcemy zaoszczędzić sobie stresu, to warto się zaopatrzyć we wszystkie rzeczy wymagane w Polsce oraz krajach z Europy.Komentarze