04.08.2009 15:22
10

Kolorowe paski i kropki na oponach

Autor: Damian Nawrocki
Co oznaczają kolorowe paski na bieżniku opony?

Opona to wbrew pozorom zawiła konstrukcja, składająca się nie z jednej gumy, lecz różnych tkanin, metalu, gumy, które tworzą dobrze znany nam okrągły kształt.Kluczowym elementem opony jest bieżnik, powstający najczęściej podczas procesu wyciskania. Polega to na wprowadzeniu gorącej gumy do metalowej formy i stworzeniu ciągłego płatu bieżnika, mającego konkretną szerokość i grubość. Uzyskany w ten sposób płat zostaje pocięty na kawałki równe obwodowi opony.

Oznaczenia takie jak paski, litery czy cyfry nie mają wpływu na osiągi opony, mają raczej związek z zakładem, w którym została wyprodukowana opona, gdyż zdarza się, że dwie opony tego samego modelu mają różne oznaczenia z racji na powstanie w różnych zakładach.

Specyficzne kolorowe kropki to charakterystyczne wzory dla boków opon. Najczęściej bywają żółte, czerwone lub białe. Służą one jako informacje dla producentów, ale z punktu widzenia użytkownika opony nie mają żadnej większej wartości. Przykładowe znaczenie koloru na oponie to poziom maksymalnego wychylenia zmiennej siły promieniowej (w Bridgestone symbolizuje to czerwona kropka), wskazówka, gdzie powinien znajdować się zawór przy montażu (częsty ukłon od producenta w stronę producenta samochodowego, któremu zależy na informacjach montażowych), kropki podkreślają także zdanie kontroli jakości (np. biała kropka z czarnym środkiem). Sens oznaczeń na oponach może być bardzo różny, głównie zależy to od preferencji producenta opony.

Ten sam kolor kropki niejednokrotnie oznacza co innego u różnych producentów. Ponadto, znaczenie konkretnego wzoru nie musi być takie same nawet w obrębie tej samej marki, choć na różnych modelach. Generalnie sens oznaczeń na oponach można potraktować jako ciekawostkę, gdyż dla samych użytkowników nie mają one żadnego znaczenia.Komentarze