04.08.2009 15:22
9

Kolorowe paski i kropki na oponach

Autor: Damian Nawrocki

Co oznaczają kolorowe paski na bieżniku oraz kropki na boku opony? Czy są one ważne dla kierowców?

Opona to wbrew pozorom zawiła konstrukcja, składająca się nie z jednej gumy, lecz z różnych tkanin, metalu czy krzemionki, które tworzą dobrze znany nam okrągły kształt. Kluczowym elementem opony jest bieżnik, powstający najczęściej podczas procesu wyciskania. Polega to na wprowadzeniu gorącej gumy do metalowej formy i stworzeniu ciągłego płatu bieżnika, mającego konkretną szerokość i grubość. Uzyskany w ten sposób płat zostaje pocięty na kawałki równe obwodowi opony.

Przed opuszczeniem fabryki opony otrzymują jeszcze kolorowe oznaczenia w formie pasków oraz kropek. Co właściwie oznczają?

Paski na oponach

Oznaczenia takie jak paski, litery czy cyfry nie mają wpływu na osiągi opony. Są za to związane z zakładem, w którym ogumienie zostało wyprodukowana. Zdarzają się więc sytuacje, w których dwie opony tego samego modelu mają różne oznaczenia, z racji na powstanie w różnych zakładach. Konkretny kolor paska może oznaczać rozmiar opony, dzień produkcji lub inne właściowści, które pomagają określić cechy danego modelu.

Dla kierowców paski na oponach nie maja więc żadnego znaczenia. Ci, którzy obawiają się o wizualny aspekt swojego ogumienia, mogą być jednak spokojni. Po rozpakowaniu przesyłki i założeniu opon, oznaczenia zaczną znikać już po pierwszych kilometrach pokonanych na nowym ogumieniu. Obaw nie powinni mieć również kierowcy, którzy kupili opony, na których pasków nie widać - nie każde ogumienie zostaje w fabryce oznaczone, a brak pasków nie oznacza niczego złego.

paski na oponach
Paski na oponach znikają stosunkowo szybko

Kropki na oponach

Specyficzne kolorowe kropki to charakterystyczne wzory dla boków opon. Najczęściej bywają żółte, czerwone lub białe. Służą one jako informacje dla producentów, ale przydatne mogą się też okazać dla użytkowników ogumienia. Przykładowe znaczenie koloru na oponie to poziom maksymalnego wychylenia zmiennej siły promieniowej (np. w modelach Bridgestone symbolizuje to czerwona kropka). Jest to więc wskazówka dotycząca miejsca, w którym powinien znajdować się zawór przy montażu (częsty ukłon od producenta w stronę producenta samochodowego, któremu zależy na informacjach montażowych). Kropki podkreślają także zdanie kontroli jakości (np. biała kropka z czarnym środkiem). Sens oznaczeń na oponach może być bardzo różny, głównie zależy to od preferencji producenta opony.

Ten sam kolor kropki niejednokrotnie oznacza co innego u różnych producentów. Ponadto, znaczenie konkretnego wzoru nie musi być takie same nawet w obrębie tej samej marki, choć na różnych modelach. Generalnie sens oznaczeń na oponach można potraktować jako ciekawostkę, gdyż dla samych użytkowników nie mają one większego znaczenia.Komentarze