Aktualizacja treści: 13.06.2019 12:15
0

Podróż kamperem - porady Goodyear

Autor: opony.com.pl 10.08.2010 12:15

Przeczytaj porady Goodyear dotyczące bezpiecznej podróży samochodem kempingowym lub z przyczepą. Sprawdź jak przygotować się do wakacyjnych wojaży.

Wyprawy z przyczepą lub samochodem kempingowym (kamperem) to bardzo popularna forma wypoczynku. Także w Polsce. Magazyn „Polski Caravaning” szacuje, że obecnie w naszym kraju jest około 2 tysiące kamperów i co najmniej 100 tysięcy przyczep. Polacy zaczynają więc wzorem naszym zachodnich sąsiadów doceniać walory tego rodzaju podróżowania.

Do podróży należy się rzecz jasna odpowiednio przygotować. Komfort wyprawy zależy od stanu samochodu oraz przyczepy, które przed wyjazdem powinny przejść dokładny przegląd. Samochód i przyczepa muszą przede wszystkim do siebie pasować, sprzęt holowniczy powinien być wysokiej jakości. Kierowcy muszą mieć świadomość, że prowadzenie samochodu z przyczepą wymaga praktyki i umiejętności.

Przygotowania do podróży

Każda podróż powinna się zacząć od dokładnego przygotowania pojazdów. Szczególnie jeśli przyczepa była długo nieużywana. Jeżeli opony przez długi czas były na słońcu lub mrozie, należy je sprawdzić, zwracając szczególną uwagę na ewentualne pęknięcia lub wybrzuszenia na ścianach bocznych. Opony powinno się chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych na przykład poprzez ich przykrycie. Zalecane jest również sprawdzenie opon pod kątem minimalnej głębokości bieżnika, „łysych” powierzchni, nierównego zużycia oraz obiektów tkwiących w rzeźbie bieżnika.

Opony powinny być odpowiednio dobrane do maksymalnej masy przyczepy kempingowej, a także do maksymalnej dozwolonej prędkości, szczególnie podczas podróży zagranicznych. Dla przyczep kempingowych należy szukać opon klasy C (przeznaczonych do samochodów ciężarowych) lub XL (opony wzmacniane), aby zwiększyć ich wytrzymałość na obciążenia. Opony należy napompować zgodnie z zaleceniami producenta przyczepy. Zapewnia to nie tylko większą wygodę podczas jazdy, ale także przyczynia się do zmniejszenia zużycia paliwa.

Jeśli zastanawiasz się jakie opony dostawcze wybrać, sprawdź ich ostatni test opon ADAC z 2019 roku.

Rozłożenie obciążenia

Właściwe rozłożenie obciążenia przyczepy ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. Wiele problemów związanych z prowadzeniem pojazdu ciągnącego przyczepę wynika z jej nieprawidłowego lub nadmiernego obciążenia. Ciężkie przedmioty należy umieścić jak najniżej, w miarę możliwości nad osią i upewnić się, że są one zabezpieczone w sposób zapobiegający ich przemieszczaniu na zakrętach i przy gwałtownym hamowaniu. Jeśli to możliwe, cięższe przedmioty powinno się umieścić w samochodzie, natomiast lżejsze – w przyczepie.

Przed wyruszeniem w podróż dobrze jest zrobić listę kontrolną, aby upewnić się, że nic nie umknęło naszej uwadze, a przyczepa jest sprawna. Czy wszystko jest właściwie podłączone i działa prawidłowo? Szczególną uwagę należy zwrócić na światła, hamulce, opony, zaczepy i liny bezpieczeństwa.

przyczepa kempingowa
Sprawdzenie sprawności przyczepy kempingowej trzeba wykonać bardzo dokładnie

Przygotuj się na niespodzianki

Dobre przygotowanie w dużym stopniu zmniejsza stres związany z nieoczekiwanymi wypadkami i nieprzyjemnymi sytuacjami. Warto zainwestować w porządny zestaw narzędzi i części zapasowych. W wielu krajach europejskich posiadanie zapasowych żarówek, trójkąta ostrzegawczego, gaśnicy czy apteczki jest obowiązkowe. Koło zapasowe i zestaw narzędzi pozwalający na jego szybką wymianę są wręcz niezbędne, nawet jeśli nie wymaga tego lokalne prawo. Kolejnym koniecznym elementem wyposażenia są lusterka zwiększające widoczność po prawej i lewej stronie. W większości krajów obowiązkowe jest także posiadanie odblaskowych kamizelek bezpieczeństwa dla wszystkich osób znajdujących się w samochodzie, które zdecydują się opuścić auto nocą.

Prowadź odpowiedzialnie

Prowadzenie przyczepy może być na początku trudnym zadaniem, dlatego kierowca samochodu z przyczepą powinien przede wszystkim być spokojny i zrelaksowany. Miejmy na uwadze ograniczenia wynikające z warunków ruchu drogowego w danym miejscu. Nie przekraczajmy stałej prędkości 80-100 km/h w zależności od maksymalnej dozwolonej prędkości dla danego rodzaju przyczepy i oczywiście stosujmy się do ograniczeń prędkości w poszczególnych krajach. Utrzymanie bezpiecznej odległości od poprzedzających pojazdów zapewnia wystarczająco dużo czasu, aby w razie potrzeby odpowiednio wcześnie zareagować i zatrzymać pojazd, co pomaga zachować spokój i panować nad sytuacją.

Przestrzeganie kilku podstawowych zasad przy podróżowaniu z przyczepą na pewno sprawi, że wyjazd będzie spokojniejszy, przyjemniejszy i bardziej bezpieczny:

  • utrzymuj odpowiednią odległość od poprzedzającego pojazdu,
  • wyprzedzaj inne pojazdy tylko kiedy jesteś pewien, że masz dużo czasu i miejsca na wykonanie tego manewru; nigdy nie spiesz się przy wyprzedzaniu!
  • podczas wyprzedzania dużych pojazdów, takich jak samochody ciężarowe czy autobusy, pamiętaj o występującym w takich sytuacjach zjawisku przyciągania. Siły aerodynamiczne będą działać w kierunku ciężarówki przy wyprzedzaniu, a po zakończeniu manewru – w przeciwnym kierunku,
  • regularnie obserwuj ruch za sobą, aby wiedzieć, czy ktoś nie chce cie wyprzedzić. Jeśli zauważysz za sobą długą kolejkę samochodów, zwłaszcza na krętych, górskich drogach, wykorzystaj rozjazdy, aby pozwolić innym ciebie wyprzedzić,
  • skręcaj po szerokim łuku. Rzut oka w lusterko pomoże prawidłowo wykonać manewr,
  • jeśli przyczepa zaczyna się kołysać, zachowaj spokój. Zahamuj zdecydowanie i długo, aby doprowadzić do stabilizacji przyczepy i samochodu. Wystarczająco długie hamowanie spowoduje zadziałanie hamulców przyczepy, co zapobiegnie kołysaniu. Pamiętaj: kołysanie się przyczepy jest skutkiem niefortunnego połączenia kilku czynników: przeciążenia, złego rozłożenia ładunku, nadmiernej prędkości czy silnego wiatru,
  • podczas prowadzenia pojazdu i parkowania weź pod uwagę wysokość, długość i szerokość przyczepy. Uważaj na obiekty znajdujące się obok, nad lub za pojazdem. Umieść naklejkę z wysokością pojazdu, łączną długością i szerokością na przedniej szybie.
  • w trakcie parkowania w zatoczkach przy autostradzie, nie blokuj miejsc wyznaczonych dla ciężarówek. Jest to niezgodne z prawem i zabiera miejsce kierowcom ciężarówek, którzy są prawnie zobowiązani robić postoje na tych miejscach parkingowych.

Ostrożność, wyobraźnia i odpowiednie przygotowanie sprawią, że podróż z przyczepą kempingową lub kamperem po Polsce okaże się przyjemnym doświadczeniem i świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu z dala od utartych szlaków. Wówczas każdy z łątwością będzie mógł obalić popularną tezę, która zakłada, że podróż kamperem wygląda lepiej na zdjęciach niż w rzeczywistości.

Więcej informacji na temat pól kempingowych w Europie można znaleźć na stronie: acsi.eu. Dokładne informacje na temat szczegółowych obliczeń dotyczących stosunku wagi i mocy dostępne są w kilku językach np. na stronie towcar.eu.

Źródło: materiały GoodyearKomentarze