24.01.2020 11:39
1

Jak rozpoznać opony zimowe, letnie i całoroczne?

Autor: opony.com.pl

Opony letnie, zimowe i wielosezonowe różnią się od siebie parametrami i wieloma cechami, wpływającymi na bezpieczeństwo i komfort podróżowania. Umiejętność odróżnienia poszczególnych modeli jest niezwykle przydatna, ułatwia bowiem wybór prawidłowego rodzaju ogumienia. W poniższym artykule przeczytasz, jak odróżnić wersje zimowe od letnich oraz czym charakteryzują się poszczególne typy opon, dedykowane na konkretne sezony.

Opony letnie, zimowe i wielosezonowe różnią się od siebie parametrami i wieloma cechami, wpływającymi na bezpieczeństwo i komfort podróżowania. Umiejętność odróżnienia poszczególnych modeli jest niezwykle przydatna, ułatwia bowiem wybór prawidłowego rodzaju ogumienia. W poniższym artykule przeczytasz, jak odróżnić wersje zimowe od letnich oraz czym charakteryzują się poszczególne typy opon, dedykowane na konkretne sezony.

Opony letnie i zimowe, czy może wielosezonowe?

Opony przeznaczone do użytku w sezonie letnim lub zimowym, a także modele całoroczne, posiadają pewne charakterystyczne cechy, które odpowiadają za ich optymalne parametry. Ogumienie na lato znajdzie zastosowanie od wiosny do późnej jesieni. Zachowuje adekwatną elastyczność w czasie wysokich temperatur, traci jednak swoje właściwości w chwili znacznego ochłodzenia i pojawienia się śniegu lub lodu. Bieżnik opon letnich jest słabiej zarysowany, a jego nacięcia są płytsze, niż w modelach na zimę.

Opony zimowe są przystosowane do jazdy w ujemnych temperaturach. Zapewniają dobrą przyczepność na śniegu i lodzie oraz nie sztywnieją przy mroźnej pogodzie. Bieżnik opon zimowych jest głęboki, o agresywnej rzeźbie i głębokich nacięciach, które odpowiadają za przyleganie do podłoża oraz hamowanie na mokrej nawierzchni.

Ze względu na coraz łagodniejsze zimy, kierowcy często decydują się na zastosowanie opon wielosezonowych. To modele, które zapewniają zadowalające właściwości przez cały rok, niezależnie od panującej temperatury i warunków pogodowych. Gwarantują dobrą przyczepność na rozgrzanym asfalcie, mokrej nawierzchni, a także drodze pokrytej śniegiem i lodem. Dodatkowo skutecznie odprowadzają wodę i błoto pośniegowe, zmniejszając ryzyko poślizgów. Bieżnik opon całorocznych łączy w sobie cechy modeli zimowych i letnich, umożliwiające bezpieczne podróżowanie przez cały rok.

Czym różnią się opony zimowe od letnich?

Podstawowym parametrem, który pozwala odróżnić opony zimowe od letnich, są oznaczenia producenta. Jak rozpoznać zimowe opony? Posiadają one znak płatka śniegu na tle góry, tak zwany 3PMSF. Dodatkowo powinny być one oznaczone symbolem M+S, który informuje o możliwości użytkowania na śniegu i błocie. Ogumienie na zimę posiada dużą ilość rowków i nacięć, które odpowiadają za przyczepność na śniegu oraz skutecznie odprowadzają wodę. Dodatkowo producenci modeli zimowych stosują mieszankę gumową z krzemionką lub silikonem, która zachowuje miękkość i przyczepność nawet przy mocno ujemnych temperaturach.

Zatem jak rozpoznać letnie opony? Modele na lato nigdy nie będą oznaczone symbolami 3PMSF ani M+S. Będą one posiadały wyrazisty, ale dość płytki bieżnik. Jego nacięcia będą mniejsze, węższe i rzadziej rozmieszczone – przeznaczone jedynie do odprowadzania wody. Mieszanka gumowa użyta do produkcji ogumienia na lato będzie także twardsza, gwarantując optymalną trakcję na rozgrzanych nawierzchniach.

Jak rozpoznać opony wielosezonowe?

Od lat dużą popularnością cieszą się opony wielosezonowe. Pozwalają na bezpieczne i komfortowe podróżowanie przez cały rok, likwidując konieczność regularnej wymiany i przechowywania kompletów opon na lato i zimę. Są odpowiednie do poruszania się po mieście, na dobrze utrzymanych drogach. W ośnieżonych, górskich terenach mogą nie zapewniać wystarczających osiągów.

Jak odróżnić opony sezonowe od całorocznych? Bieżnik opon całorocznych łączy w sobie cechy ogumienia letniego i zimowego. Mogą one oprócz symbolu 3PMSF i M+S posiadać również oznaczenie/napis 4Seasons, All Weather czy All Seasons, informujące o możliwości użytkowania przy każdej pogodzie. Posiadają mniejszą liczbę lameli oraz mieszankę średniej twardości, zapewniając stabilność w okresie letnim oraz względnie dobrą przyczepność w czasie zimy. Modele sezonowe natomiast będą charakteryzować się maksymalnym dopasowaniem wzoru bieżnika do pory roku, zapewniającym najwyższe osiągi w typowych dla danego okresu warunkach pogodowych.Komentarze