Aktualizacja treści: 16.07.2021 15:20
0

Głośność opon

Autor: opony.com.pl 16.07.2021 13:20

Szum podczas jazdy bezpośrednio przekłada się na nasz komfort podróżowania. Niektóre modele opon znacząco redukują taki hałas, inne wręcz przeciwnie – mogą generować go w nadmiarze. Jak powstaje taki dźwięk, dlaczego opony szumią podczas jazdy oraz jak możemy ograniczyć szmery pogarszające ogólną wygodę przemieszczania się?

Hałas w czasie jazdy – czym właściwie jest?

Hałas to subiektywne odczucie dźwięku, które może być negatywnie odbierane przez osoby podróżujące samochodem. Źródłem rozchodzących się w powietrzu fal dźwiękowych są między innymi opony, które wywołują drgania.

Hałas opon jest uciążliwy zarówno dla kierowcy i pasażerów, jak i osób mieszkających w pobliżu dróg. Jego największe natężenie występuje przy prędkości pomiędzy 50 a 120 km/h. Istnieją sposoby, aby w pewnym stopniu ograniczyć poziom takiego nieprzyjemnego dźwięku. Czemu opony szumią i jak możemy zmniejszyć ich głośność?

Dlaczego opony szumią podczas jazdy?

Każdy model opon oferowanych na rynku cechuje się częstotliwością własną, w której wytwarzane są najmocniejsze drgania. Gdy wartość ta jest podobna do częstotliwości pobudzającej (wynikającej między innymi ze stanu nawierzchni), ogumienie przestaje absorbować drgania i szum, a wręcz przeciwnie – jeszcze bardziej je wzmacnia.

Niekiedy zdarza się również, że częstotliwość ta jest zbliżona do jednej z częstości drgań własnych pojazdu. W konsekwencji użytkownicy pewnych modeli samochodów mogą niemal nie zauważać hałasu opon, podczas gdy właściciele innych aut będą narzekać na znaczne natężenie dźwięków.

Ogólnie mówiąc, buczenie opon jest spowodowane zarówno ich rodzajem, jak i typem samego pojazdu oraz nawierzchni, po jakiej się przemieszczamy. Niejednokrotnie sami projektanci ogumienia – świadomie lub całkiem przypadkowo – przyczyniają się do podniesienia hałaśliwości opon, skupiając się bardziej na ich przyczepności i trwałości kosztem poziomu komfortu. Także błędy w procesie produkcji, przyczyniające się do niejednorodności opony, mogą wywoływać większe drgania i szum, aniżeli w przypadku pełnowartościowego i starannie wykonanego egzemplarza.

Przyczyny hałasu opon

Omawiając problem, jakim są huczące opony, nie możemy zapominać o najważniejszych zjawiskach powodujących taki stan. Jakie główne przyczyny hałasu ogumienia możemy wymienić?

Przepływ powietrza

W trakcie jazdy ma miejsce nieustanny kontakt ogumienia z nawierzchnią i związane z nim uderzenia klocków bieżnika o podłoże. W konsekwencji pojawiają się drgania opasań i dźwięk zbliżony do wycia lub dudnienia.

Wpływ na hałas zewnętrzny opon ma również sprężanie gazów z atmosfery ziemskiej w rowkach bieżnika, powodujące rezonans powietrza w nacięciach, jego drganie podczas usuwania oraz przepływ między kołem a nadkolem.

Nieprawidłowe ciśnienie w oponach

Poziom generowanego w trakcie jazdy hałasu zależy w pewnej mierze od ciśnienia w oponach. Jego spadek o 0,5 bara poniżej normy może zwiększać poziom dźwięku o 1 do 3 dB.

Wystarczy, że nawet w jednej oponie ciśnienie spadnie poniżej wymaganej wartości. Będzie ona wtedy trzeć swą powierzchnią o podłoże, wywołując irytujący nas dźwięk oraz obniżając bezpieczeństwo podróżowania.

Sezonowość opon

Zdaniem wielu osób, komplet na zimę zazwyczaj cechuje się znacznie wyższym natężeniem hałasu. Taką prawidłowość możemy jednak zaobserwować, biorąc pod uwagę przestarzałe technologicznie ogumienie lub egzemplarze niskiej jakości.

Nowoczesne opony zimowe wysokiej klasy są już niemal tak samo ciche, jak zestaw na lato, umożliwiając nam komfortowe przemieszczanie się także w chłodniejszym sezonie.

Piski w trakcie gwałtownego użytkowania

Prócz normalnego szumu opon, niekiedy możemy zaobserwować także ich piszczenie. Takie zjawisko będzie miało miejsce podczas gwałtownego ruszania, nagłego hamowania lub zbyt szybkiego pokonywania ostrego zakrętu.

Pisk ogumienia, spowodowany silnym tarciem klocków bieżnika o podłoże, może świadczyć o zbliżaniu się do kresu przydatności. Będzie on pojawiał się częściej w oponach o niskiej przyczepności, a także przy braku zbieżności kół lub usterkach niektórych elementów zawieszenia.

Szumiące opony – co zrobić?

Jeżeli głośność opon negatywnie odbija się na naszym komforcie podróżowania, możemy zdecydować się na jedno z kilku rozwiązań, które pomogą wyeliminować ten problem. W samochodzie mamy szumiące opony? Co zrobić, by ograniczyć ich hałas?

  • Kupując nowy komplet ogumienia, starajmy się wybierać produkty renomowanych firm, które zgodnie z unijną etykietą opon generują jak najmniejszą liczbę decybeli. Zwróćmy szczególną uwagę na modele posiadające bieżnik kierunkowy bez zamkniętych przestrzeni lub asymetryczny, z klockami o zróżnicowanym kształcie.
  • Unikajmy zakupu opon zbyt dużych. Im będą one większe – zarówno pod względem średnicy, jak i szerokości – tym znaczniejszy będzie poziom wytwarzanego przez nie szumu. O ile producent pojazdu dopuszcza takie rozwiązanie, możemy zdecydować się na ogumienie węższe, o wyższym profilu – szczegółów dowiesz się z wpisu o rozmiarach opon. Takie modele będą mniej hałasować i lepiej tłumić nierówności, jednak są także bardziej podatne na przechyły i bujanie.
  • Jeżeli doskwierają nam szumiące opony, następnym razem wybierzmy model wykonany z miękkiej mieszanki gumowej. Unikajmy także egzemplarzy starszych niż kilka lat, w których guma ulega twardnieniu.
  • Zwróćmy również uwagę na dopasowanie indeksu nośności do wytycznych producenta naszego auta. Używanie ogumienia ze wzmocnionym karkasem, cechującego się podwyższoną nośnością, nie zawsze jest konieczne, a zarazem powoduje emisję znacznie większego hałasu.

Jak wyciszyć szum opon? To pytanie nieobce kierowcom, którzy zdecydowali się na niedopasowane ogumienie, komplet na lato lub zimę o słabej jakości bądź borykają się z usterkami zawieszenia w swoim samochodzie. Tymczasem wystarczy zadbać o optymalny rozmiar i klasę opon, zwrócić uwagę na etykietę informującą o hałasie zewnętrznym oraz zgodnie z zaleceniami specjalistów testujących modele dobrać zestaw idealnie dopasowany do posiadanej wersji pojazdu. Dzięki temu możliwe będzie wygodne podróżowanie, a uciążliwe drgania i szum nie będą zakłócać naszego komfortu i radości z codziennej jazdy.Komentarze