Aktualizacja treści: 26.08.2021 07:46
0

Żołte tablice rejestracyjne

Autor: 26.08.2021 05:46

Tablice rejestracyjne w żółtym kolorze są przede wszystkim stosowane w Polsce w pojazdach zabytkowych. Dodatkowo są one używane także w innych krajach; jako tymczasowe w Niemczech oraz jako stałe w Wielkiej Brytanii. Jak uzyskać żółte tablice, kto może legalnie z nich korzystać oraz jakie są zalety tego rozwiązania?

Jakie auta mogą mieć żółte tablice?

W Polsce żółte tablice rejestracyjne są dedykowane dla pojazdów zabytkowych. Wprowadzone nieco ponad dwie dekady temu, zwracają na siebie uwagę, dodając samochodowi renomy i atrakcyjności, a także niosąc za sobą pewne korzyści.

Aby zabytkowe auto mogło uzyskać żółte tablice, musi spełnić szereg wymogów. Znacznie łatwiej takie „blachy” można otrzymać za granicą. Gdzie jeszcze są one użytkowane i czy również oznaczają starsze pojazdy?

waga oponyŻółte tablice rejestracyjne najczęściej oznaczają samochody z innych krajów

Żółte tablice rejestracyjne – jaki kraj?

Tablice rejestracyjne w żółtym odcieniu – prócz Polski – są także stosowane za granicą. Jaki kraj ma żółte tablice rejestracyjne? Spotkamy je między innymi w Wielkiej Brytanii, która słynie z różnego koloru „blach” z przodu i z tyłu pojazdu.

System rejestracji na żółte tablice został tam wprowadzony w 2001 roku. Objął Anglię, Walię i Szkocję, bez Irlandii Północnej i terytoriów zależnych. Zgodnie z The Road Vehicles (Display of Registration Marks) Regulations, każdy pojazd musi posiadać białą tablicę z przodu oraz żółtą z tyłu, z numerem rejestracyjnym napisanym czarnymi znakami.

Żółte tablice rejestracyjne Niemcy

Prócz Wielkiej Brytanii, żółte tablice zobaczymy w Niemczech. U naszego zachodniego sąsiada są one używane jako rozwiązanie tymczasowe. Służą do doprowadzenia zakupionego samochodu do miejsca zamieszkania nowego właściciela na terenie Niemiec lub w obrębie krajów Unii Europejskiej.

Żółte tablice rejestracyjne w Niemczech są u nas znane także jako wywozowe, transportowe, eksportowe lub celne. Mogą one zostać wydane pod warunkiem posiadania przez pojazd aktualnych badań technicznych, a ważność takich „blach” wynosi 5 dni od daty ich przyznania.

Holenderskie żółte tablice

W Niderlandach wiele lat temu również używano białych tablic. W 1975 roku uznano jednak, że czarne numery rejestracyjne będą lepiej widoczne na żółtym tle, stąd zmiana, która obowiązuje do teraz.

waga oponyPrzykładem zagranicznych żółtych blach są auta pochodzące z Niderlandów

Od kiedy żółte tablice w aucie?

Żółte tablice rejestracyjne po raz pierwszy zostały wprowadzone w naszym kraju 1 maja 2000 roku, równocześnie ze zwykłymi białymi. Aby je uzyskać, konieczne jest spełnienie szeregu wymagań. Od kiedy żółte tablice w aucie mogą być legalnie uzyskane i użytkowane?

Samochód, który ma zostać zarejestrowany jako zabytkowy, musi mieć co najmniej 25 lat. Czasami niektóre województwa wymagają, by auto było w wieku minimum 30 lat. Jego model nie może być produkowany od 15 lat. Sam pojazd musi być również zgodny z oryginałem przynajmniej w 75%. Po spełnieniu tych warunków, możliwa będzie rejestracja na żółte tablice.

Dopuszczalne jest także uzyskanie ich dla młodszych pojazdów. Taki wyjątek dotyczy egzemplarzy używanych przez sławne osoby, rzadkich lub oryginalnie wykonanych, a także biorących udział w ważnych dla społeczeństwa wydarzeniach historycznych bądź sportowych. Spotkanie ich na ulicy jest więc praktycznie niemożliwe.

Jak uzyskać żółte tablice?

Rejestracja na żółte tablice wymaga udokumentowania wieku oraz autentyczności pojazdu. Potrzebne będzie zaświadczenie, że jesteśmy właścicielami zabytkowego samochodu. Musimy także nawiązać współpracę z rzeczoznawcą, który przygotuje dokładną ekspertyzę i kartę ewidencyjną, niezbędną do przeprowadzenia dalszej procedury.

Następnie będziemy zobligowani do przeprowadzenia badania technicznego w stacji kontroli pojazdów, którego wynik przedstawimy Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków. Od jego decyzji zależy, czy nasze auto zostanie zarejestrowane jako zabytkowe i otrzyma żółte tablice.

Koszt wszystkich wspomnianych formalności oscyluje w granicach 1000-1500 złotych. Choć jest on wyższy, niż w przypadku tradycyjnej rejestracji, posiadanie „złotych blach” zapewni nam w przyszłości pewne oszczędności. Jakie korzyści gwarantują żółte tablice rejestracyjne?

Żółte tablice rejestracyjne – korzyści

Jeżeli posiadamy pojazd zabytkowy lub spełniający określone wymogi, możemy wyposażyć go w żółte tablice rejestracyjne. Korzyści płynące z takiego rozwiązania to przede wszystkim możliwość zakupu tańszego ubezpieczenia OC. Przykładowo jeśli nasze auto jest kabrioletem, możemy opłacić polisę jedynie na cieplejsze miesiące roku, nie ponosząc żadnych kosztów za okres zimy, gdy samochód stoi ukryty w garażu. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują także dodatkowe zniżki.

Kolejną zaletą jest jednorazowy przegląd techniczny. Jeżeli auto nie będzie uczestniczyło w zdarzeniu drogowym – nie będziemy musieli każdego roku stawiać się na wizycie w stacji diagnostycznej. Miłośników pojazdów zabytkowych z Wielkiej Brytanii i USA ucieszy również brak konieczności dostosowywania ich do polskich wymogów technicznych.

 

Żółte tablice rejestracyjne to wyjątkowy typ „blach", które spotkamy w Polsce i za granicą. W naszym kraju dedykowane dla pojazdów zabytkowych, w Anglii, Holandii czy Niemczech są już użytkowane w samochodach bez względu na datę produkcji samochodu. Choć ich uzyskanie w Polsce wiąże się z wieloma formalnościami i kosztami, niesie za sobą także pewne korzyści. Jeśli więc posiadamy auto w oryginalnym stanie, starsze niż 25 lat i które nie jest produkowane już od dawna, rozważmy rejestrację na żółte tablice, która doda nam prestiżu i ograniczy koszty utrzymania zabytkowego egzemplarza.Komentarze