01.10.2019 06:58
0

Wymiana opon na zimowe - poradnik

Autor: opony.com.pl

Wymiana opon na zimowe to obowiązek każdego rozsądnego kierowcy, któremu zależy na bezpieczeństwie swoim, swoich pasażerów i pozostałych użytkowników drogi. Ogumienie dostosowane do warunków atmosferycznych znacząco poprawia stabilność i komfort podróżowania oraz precyzję prowadzenia.

Kiedy wymieniać opony na zimowe?

Każdego roku wielu kierowców staje przed dylematem, kiedy wymieniać opony na zimowe. Zbyt wczesne założenie ogumienia na zimę sprzyja jego szybszemu niszczeniu się, a wraz z ubytkiem bieżnika traci ono również swoje osiągi. Zbyt późne wymienienie opon zwiększa natomiast ryzyko, że zostaniemy zaskoczeni przez opady śniegu, z którym nie poradzi sobie nasz letni komplet.

Najlepszym wskaźnikiem dla umówienia wizyty u wulkanizatora jest temperatura w ciągu dnia – wskazana jest wymiana opon na zimowe, gdy średnia dzienna temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza. W momencie, gdy zaczyna zbliżać się do 0 stopni, należy jak najszybciej wymienić ogumienie na zimowe. Poruszanie się na oponach letnich w cięższych warunkach atmosferycznych jest niebezpieczne i prowadzi do wypadków.

Zalety stosowania opon zimowych

Opony zimowe to modele doskonale przystosowane do poruszania się w ciężkich warunkach, takich jak niskie temperatury, opady deszczu i śniegu, błoto pośniegowe i lód. Gwarantują one odpowiednią przyczepność, znacząco podnosząc bezpieczeństwo przemieszczania się. Dzięki zastosowaniu elastycznej gumy dopasowują się do zmiennych temperatur, ścierając powoli i równomiernie. Poprzez wysoki bieżnik i szerokie lamele skutecznie odprowadzają wodę, śnieg i błoto, ograniczając ryzyko poślizgu wodnego. Eksperci polecają najnowszą zimowy model Blizzak LM005, który zdążył już zebrać dobre noty w testach opon 2019 (między innymi w sprawdzianie AutoBild).

Informacje o Bridgestone Blizzak LM005:

"Bridgestone projektując najnowszą oponę zimową Blizzak LM005 skupił się na kluczowych elementach – rzeźbie bieżnika i składzie mieszkanki. Dzięki temu na rynek trafia wyjątkowo zaawansowany produkt, stworzony dla osób pokonujących długie dystanse po drogach, które nie zawsze są odpowiednio odśnieżane lub uczęszczających w tereny o surowych, zimowych waunkach. W takich okolicznościach największe bezpieczeństwo i komfort podróżowania zapewnią jedynie dedykowane opony zimowe, takie jak Blizzak LM005, występujący również w wersji z technologią DriveGuard."

Michał Kaczmarek Bridgestone

Michał Kaczmarek, Product Manager bridgestone

Parametry opon zimowych znacząco różnią się od wersji na lato. W porównaniu do poruszania się zimą na oponach letnich lub całorocznych zapewniają znacznie lepszą przyczepność, odpowiednio krótką drogę hamowania i wysoką trwałość. Jazda na modelach niedostosowanych do zimowych warunków drogowych jest dużo trudniejsza i bardziej niebezpieczna niż na ogumieniu dedykowanym na zimę. Poniżej 7 stopni Celsjusza wersje letnie tracą swoją elastyczność, szybko się zużywają, znacząco wydłużają drogę hamowania na śniegu oraz drastycznie podnoszą ryzyko poślizgów.

Popularne jest też stwierdzenie, które zakłada, że na oponach zimowych nie można jeździć tak szybko, jak na oponach letnich, a poruszanie się na nich jest mniej komfortowe. Tezę obalili jednak eksperci, między innymi fachowcy z Bridgestone. Przyznali, że niektóre opony zimowe mogą być głośniejsze od swoich letnich odpowiedników, jednak gdy droga na to pozwala, bez większych problemów można osiągać duże prędkości.

Czy warto wymieniać opony na zimowe

Wykres prezentujący osiągi w konkretnych temperaturach. Czerwona krzywa to opony letnie, a błękitna komplet zimowy.

Opony całoroczne – choć umożliwiają również poruszanie się zimą – nadają się jedynie do rozsądnej jazdy w dobrze utrzymanych terenach miejskich. Nawet najlepsza opona całoroczna nie jest w stanie zapewnić tak wysokich osiągów, jak wersja typowo zimowa. Poza miastem, przy wysokim śniegu i lodzie, najlepiej sprawdzą się tradycyjne modele na zimę.

Przygotowanie samochodu przed zimą

Poza wymianą opon warto także kompleksowo przygotować nasz samochód przed nadchodzącą zimą. Jeżeli nie mamy czasu lub nie czujemy się na siłach, by zrobić to samodzielnie, warto powierzyć samochód specjalistom. Dobrym wyborem jest skorzystanie z kompleksowej obsługi, jaką oferują między innymi stacje Fast Fit. Tego typu szybki serwis samochodowy dokona przeglądu i wszelkich niezbędnych prac, dzięki którym nasze auto nie zawiedzie nas podczas ciężkiej, zimowej pogody. Baza takich serwisów w Polsce stale się rozwija, a nowe miejsca pojawiają się nie tylko w największych miejscowościach.

Co warto sprawdzić przed zimą? Dobrze jest zadbać o odpowiedni stan hamulców, które są niezbędne do zachowania bezpieczeństwa na drodze. Posmarowanie uszczelek i zamków specjalnym środkiem zapobiegnie ich przymarzaniu, zmniejszając ryzyko ich uszkodzenia podczas otwierania drzwi. Warto skontrolować stan akumulatora – stary i zużyty może skutecznie unieruchomić nasz samochód w niespodziewanym momencie. Należy sprawdzić stan wycieraczek okiennych – zniszczone gumy nie będą efektywnie zbierać wody i śniegu, przez co ograniczą naszą widoczność. Niezbędna jest także wymiana płynu do spryskiwaczy na wersję zimową – dzięki temu nie zamarznie on, umożliwiając szybkie i skuteczne wyczyszczenie szyb w pojeździe. Wnętrze przeszkleń można pokryć także preparatem zapobiegającym osiadaniu pary. Warto również rozważyć impregnację nadwozia i podwozia, która zabezpieczy metalowe elementy przed działaniem wilgoci i soli drogowej.

Wszystkie wyżej wymienione czynności, oprócz stacji Fast Fit, mogą wykonać także zwykli mechanicy z niewielkich warsztatów samochodowych. Mniejsze placówki często nie zwracają uwagi na szczegóły, swoją pracę wykonują niedbale, a obsługa klienta stoi na dość niskim poziomie. Jeśli nie mamy zaufanego mechanika, a sami nie posiadamy wystarczającej wiedzy motoryzacyjnej, przy przygotowywaniu auta do zimy warto skorzystać z usług typu Fast Fit.

Przygotowanie samochodu do zimy sprawi, że podróżowanie będzie bezpieczniejsze, a nasze auto stanie się zawsze gotowe do drogi – niezależnie od panującej za oknem pogody. Nie można jednak zapominać, że to zmiana opon letnich na zimowe jest kluczowym elementem, który zapewni nam przyczepność w trudnych warunkach I uchroni przed różnymi, groźnymi sytuacjami na trasie.Komentarze