19.09.2011 10:32
5

Testy opon zimowych 2011/2012 w rozmiarze 205/55 R16 H

Autor: opony.com.pl
Przeczytaj testy opon zimowych 2011/2012 w rozmiarze 205/55 R16 H i zobacz które modele są najlepsze.

Jesień coraz bliżej. Dni stają się coraz chłodniejsze. Zima najprawdopodobniej znowu nadejdzie zupełnie niespodziewanie, dlatego jest to najlepszy czas na zakup opon zimowych. Dla kierowców jeżdżących na oponach letnich nadejście zimy będzie oznaczało kłopoty.

Nie tylko znacznie spadnie poziom bezpieczeństwa podczas jazdy, ale także zaczną się kolejki do wulkanizatorów, a zapasy magazynowe sprzedawców opon będą maleć w bardzo szybkim tempie. Dostęp do pożądanego modelu i rozmiaru opony może być utrudniony (dotyczy to szczególnie najbardziej popularnych produktów). Dlatego warto już teraz pomyśleć o zakupie opon zimowych. Pozwoli to uniknąć wielu problemów.

W wyborze najlepszych produktów pomocne są testy opon. W tym artykule zaprezentujemy wyniki sprawdzianu przeprowadzonego przez dziennikarzy niemieckiego czasopisma „Auto Zeitung”.

Testy opon zimowych 2011/2012 - przydatność

Opony najpopularniejszych producentów charakteryzują się coraz lepszymi osiągami. Co więcej, produkty najlepszych marek są do siebie bardzo zbliżone pod względem kluczowych cech. Test opon zimowych na sezon 2011/2012 aż 5 z 8 modeli uznał za bardzo polecane, a dwa pozostałe za polecane. Tylko jeden model jest polecany warunkowo.

Warto zatem przyjrzeć się także wynikom innych testów i porównać je ze sobą. Znacznie ułatwi to wybór najbardziej odpowiedniego produktu.

Najwięcej kontrowersji wzbudzają produkty z Azji, których coraz więcej pojawia się na europejskim rynku. Większość z nich to solidnie wykonane opony, które charakteryzują się dobre jakością. Niestety nie wszystkie azjatyckie produkty możemy zaliczyć do tej grupy. Testy pokazują, które opony pochodzące na przykład z Chin lub Zjednoczonych Emiratów Arabskich możemy użytkować bez obaw, a od których trzymać się z daleka.

Co sprawdzają testy opon zimowych 2011/2012?

Opony zawsze testowane są w ramach kilku konkurencji i w odpowiednich warunkach. Dziennikarze „Auto Zeitung” tym razem wybrali się do Skandynawii, a konkretnie do Szwecji i Finlandii. Pozwoliło to na sprawdzenie opon w ekstremalnych zimowych warunkach.

Dla opon zimowych najważniejszy jest oczywiście sprawdzian na śniegu. Podczas testu mierzy się drogę hamowania, sprawdza przyczepność w zakrętach oraz jazdę po błocie pośniegowym.

Mokry spawdzian polega na badaniu zjawiska aquaplaningu, hamowania ze 100 km/h, badaniu przyczepności po jeździe w zakrętach oraz po tak zwanym mokrym rondzie.

Sucha nawierzchnia to z kolei test hamowania ze 100 km/h, slalom, badanie sterowności, komfortu oraz emisji hałasu.

goodyear uktragrip 8
Najlepsza opona w teście - Goodyear UltraGrip 8.

Wyniki testu opon zimowych 2011/2012

Test bezapelacyjnie wygrała opona Goodyear UltraGrip 8. Najlepszymi oponami w teście „Auto Zeitung” okazały się:

Uwaga!

Miejsca od 2 do 8 zostały uznane za szczególnie polecane.

 1. Goodyear UltraGrip 8
 2. Semperit Speed-Grip 2
 3. Nokian WR D3
 4. Dunlop SP Winter Sport 4D
 5. Continental WinterContact TS 830
 6. Pirelli Snowcontrol Serie III
 7. Michelin Alpin A4
 8. Vredestein Snowtrac 3
 9. Sava Eskimo HP
 10. Bridgestone Blizzak LM-32
 11. Fulda Kristall Control HP
 12. Firestone Winterhawk 2 EVO
 13. Apollo Acelere Winter
 14. GT Radial Champiro Winterpro


Komentarze