24.02.2011 15:32
10

Testy opon letnich ADAC 2011 w rozmiarze 195/65 R15

Autor: Robert I. Bielecki, źródło: ADAC

Niemiecki ADAC oglosił wyniku testu opon letnich na sezon 2011. Jakie modele są najbardziej polecane na nadchodzący sezon?

Cena wcale nie jest wykładnikiem jakości produktu – pokazuje test ogumienia letniego na sezon 2011 przeprowadzony przez fundację Warentest i automobilklub ADAC. Koszty zakupu produktów zapewniających dobre bezpieczeństwo w różnych warunkach są zbliżone do kosztów nabycia kiepskich wyrobów. Ponadto tańsze modele wielokrotnie okazywały się lepsze od droższych produktów w poszczególnych kategoriach.

Najlepsze modele

Spośród przetestowanych 16 modeli ogumienia 7 uznano za dobre: Vredestein Sportrac 3, Bridgestone Ecopia EP 150, Nokian V, Maloya Lugano, Continental ContiPremiumContact 2, Dunlop SP Sport FastResponse i Semperit Speed-Life. Okazały się one dobre w kategoriach związanych z bezpieczeństwem. 6 wyrobów otrzymało ocenę zadowalający: Michelin Energy Saver, Firestone TZ300a, Pirelli Cinturato P1, Hankook KinERGT Eco K425, Goodyear EfficientGrip i Falken ZIEX ZE912. Cztery pierwsze z tej szóstki bywały lepsze od zwycięzców w niektórych kategoriach, ale obniżono im ocenę końcową z powodu słabszych właściwości na mokrej nawierzchni. Z tego samo powodu, ale znacznie gorszych rezultatów, w szczególności tzw. prowadzenia bocznego, za tylko wystarczające uznano ogumienie Sava Intensa HP i Point S Summerstar 2. Ten ostatni model zaliczył test przyśpieszonego zużycia jedynie wg normy DIN, ale już nie wg bardziej rygorystycznych wymogów ADAC. Jeden produkt uznano za niedostateczny (wadliwy) – Chenshan CBR66. Okazał się on tak kiepski na mokrej nawierzchni, że otrzymał najniższą z możliwych not. Za zużycie bieżnika otrzymał on najlepszą ocenę, ale wynik, gwarantujący zwykle bardzo duże przebiegi, wydaje się wątpliwą zaletą w sytuacji kiedy opona nie zaliczyła testu przyśpieszonego zużycie nawet wg normy DIN.

Różnice na mokrej nawierzchni

O ile na suchej jezdni dominująca większość testowanych modeli ogumienia wypadła dobrze, a Firestone TZ300a nawet bardzo dobrze, to na mokrej jezdni różnice były już ogromne. Za dobre uznano już tylko 7 z 16 modeli opon i one wygrały ten test. Najmniejszym zużyciem paliwa poszczycić może się Pirelli Cinturato P1. Z kolei w perspektywie długoterminowej ekonomiczne powinny być Michelin Energy Saver, dzięki małemu zużyciu bieżnika i wynikającym z tego możliwym dużym przebiegom. Oba eko produkty są jednak wyraźnie słabsze od zwycięzców na mokrej nawierzchni. Użytkownicy kabrioletów powinni rozważyć zakup ogumienia Bridgestone Ecopia EP 150, które okazało się nie tylko jednym z najbezpieczniejszych, ale i najmniej hałaśliwym w teście.

Rosnące ceny opon

Ze względu na utrzymujące się od kilkunastu miesięcy bardzo wysokie ceny na rynkach kauczuku naturalnego i ropy naftowej, ważnych surowców do produkcji ogumienia, oraz dużego popytu na ogumienie w Chinach i Indiach należy przyśpieszyć zakup nowych opon. W tym roku spodziewane są zarówno kolejne podwyżki cen ogumienia, jak i jeszcze dłuższe okresy niedoboru podaży najlepszych modeli opon. Taniej w tym roku nie będzie.

Szczegółowe wyniki testu

UWAGA! Wyniki punktowe poszczególnych modeli ogumienia znajdują się w tabeli, gdzie podano także orientacyjne ceny z rynku niemieckiego. Podana kolejność nie jest przypadkowa i wynika z dokładnie wyliczonej wartości oceny, w zestawieniu podawanej po zaokrągleniu. Zachowano oryginalne noty, gdzie niższa wartość oznacza lepszy wynik.

Ocena ADAC bazuje na ocenie łącznej, wyliczanej z ważonych ocen w poszczególnych kategoriach. Ponadto, jeśli opona w jednej z kategorii dotyczącej bezpieczeństwa albo środowiska (na suchej nawierzchni, na mokrej nawierzchni, zużycie paliwa, zużycie bieżnika, test przyspieszonego zużycia) wypadnie gorzej niż łącznie, to ocena ADAC obniżana jest o 1 albo nawet 2 stopnie. W tabeli na zielono wyróżniono najlepsze noty w poszczególnych dziedzinach, a noty, które obniżyły ocenę ADAC zaznaczono kolorem czerwonym. Kryteria testu i wagi ocen: na suchej nawierzchni (20%), na mokrej nawierzchni (40%), hałaśliwość (10%), zużycie paliwa (10%), zużycie bieżnika (20%), Test przyspieszonego zużycia (bez wagi, może być zdany, częściowo zdany, np. wg normy DIN, ale nie wg ADAC, albo „oblany”).

MODEL Sucha nawierzchnia Mokra nawierzchnia Hałaśliwość Zużycie paliwa Zużycie bieżnika OCENA
Vredestein Sportrac 3 1,8 2,0 3,5 2,4 1,5 dobry
Bridgestone Ecopia EP 150 1,6 2,2 2,8 1,9 2,5 dobry
Nokian V 1,7 2,0 3,1 2,3 2,5 dobry
Maloya Lugano 1,9 2,5 3,6 2,5 1,0 dobry
Continental ContiPremiumContact 2 1,6 2,3 3,4 1,7 2,5 dobry
Dunlop SP Sport FastResponse 1,6 2,4 3,6 1,8 2,5 dobry
Semperit Speed-Life 1,9 2,5 3,3 1,9 2,5 dobry
Michelin Energy Saver 1,7 3,1 3,1 2,0 0,8 zadowalający
Firestone TZ300a 1,5 2,7 3,3 2,3 1,8 zadowalający
Pirelli Cinturato P1 1,7  2,9 3,1 1,5 1,8 zadowalający
Hankook KinERGY Eco K425 1,9 3,1 3,0 1,6 1,5 zadowalający
Goodyear EfficientGrip 1,8 3,1 3,3 1,8 2,3 zadowalający
Falken ZIEX ZE912 1,8 3,2 3,1 2,2 2,0 zadowalający
Sava Intensa HP 2,5 3,6 3,1 2,4 2,3 wystarczający
Point S Summerstar 2 2,5 3,6 4,4 2,2 1,8 wystarczający
Chengshan CSR66 2,0 5,5 3,4 2,2 0,6 wadliwy

Cechy testowanych modeli

MODEL ZALETY WADY
OPONY POLECANE
Vredestein Sportrac 3 wszechstronna opona, dobra we wszystkich dyscyplinach związanych z bezpieczeństwem, najlepsza na mokrej jezdni -
Bridgestone Ecopia EP 150 wszechstronna opona, dobra we wszystkich dyscyplinach związanych z bezpieczeństwem, najmniej hałaśliwa w teście -
Nokian V wszechstronna opona, dobra we wszystkich dyscyplinach związanych z bezpieczeństwem, najlepsza nota na mokrej jezdni -
Maloya Lugano wszechstronna opona, dobra we wszystkich dyscyplinach związanych z bezpieczeństwem, małe zużycie bieżnika -
Continental ContiPremiumContact 2 wszechstronna opona, dobra we wszystkich dyscyplinach związanych z bezpieczeństwem -
Dunlop SP Sport FastResponse wszechstronna opona, dobra we wszystkich dyscyplinach związanych z bezpieczeństwem, małe zużycie paliwa -
Semperit Speed-Life wszechstronna opona, dobra we wszystkich dyscyplinach związanych z bezpieczeństwem -
OPONY WARUNKOWO POLECANE
Michelin Energy Saver bardzo małe zużycie bieżnika, dobra na suchej jezdni słabsza na mokrej nawierzchni
Firestone TZ300a bardzo dobra na suchej jezdni (najlepsza w teście) słabsza na mokrej nawierzchni
Pirelli Cinturato P1 najmniejsze zużycie paliwa, dobra na suchej jezdni słabsza na mokrej nawierzchni
Hankook KinERGY Eco K425 małe zużycie paliwa słabsza na mokrej nawierzchni
Goodyear EfficientGrip małe zużycie paliwa, dobra na suchej jezdni słabsza na mokrej nawierzchni
Falken ZIEX ZE912 dobra na suchej jezdni słabsza na mokrej nawierzchni, duże zużycie bieżnika
OPONY NIEPOLECANE
Sava Intensa HP - słaba na mokrej nawierzchni, stosunkowo duże zużycie paliwa
Point S Summerstar 2 - słaba na mokrej nawierzchni, bardzo hałasliwa, test przyśpieszonego zużycia zdany tylko częściowo (wg normy DIN)
Chengshan CSR66 - bardzo słaba na mokrej nawierzchni, niezaliczony test przyśpieszonego zużycia, mylące oznaczenie M+S


Komentarze