07.04.2008 12:43
0

Przykazania bezpiecznego kierowcy

Autor: na podstawie Goodyear Dunlop Tires Polska Sp. z o.o.
Przed wiosennymi i letnimi wyjazdami warto zadbać o opony. Musimy pamiętać o kilku zasadach, których przestrzeganie pozwoli nam bezpiecznie podróżować

Wiosna i lato to okres długich wycieczek samochodowych, często z dużym obciążeniem pojazdu. Podczas letnich wyjazdów kierowcy również chętnie rozwijają duże prędkości. Nie bez znaczenia jest także wysoka temperatura. Wszystkie te czynniki mają znaczący wpływ na stan opon, które stanowią jedyny bezpośredni kontakt między samochodem i drogą. Dlatego ich stan jest bardzo ważny dla naszego bezpieczeństwa.
„Wiosna w końcu u nas zagościła, więc nie zapominajmy o wymianie opon z zimowych na letnie. Powinniśmy to zrobić, gdy temperatura powietrza regularnie przekracza +7 stopni Celsjusza. W wyższej temperaturze bieżnik opon zimowych ściera się zdecydowanie szybciej, a po pewnym czasie jazda z dużymi prędkościami po rozgrzanej drodze może stać się niebezpieczna ze względu na ich duże zużycie. Ponadto zimówki są nieco głośniejsze od opon letnich, co obniża komfort podróży” - powiedział Leszek Szafran, Dyrektor ds. Handlowych Grupy Goodyear w Polsce.
Jednak wymiana opon to nie wszystko. Rozpoczynając letni sezon należy upewnić się, że:

1. Wybrane zostały właściwe opony
Upewnijmy się, że opony, które wybraliśmy są właściwe dla naszego samochodu. Część kierowców wybiera je na podstawie ceny, czy zasłyszanych opinii. Opony powinny być dobrane do samochodu, stylu jazdy i charakteru pokonywanych tras (np. w mieście doskonale sprawdzi się Goodyear DuraGrip, a na długich dystansach ekonomiczna Fulda EcoControl lub opona dostosowana do samochodów o wysokich osiągach – Dunlop SP Sport Maxx TT). Należy pamiętać, iż wyznacznikiem doboru opon jest homologacja producenta a nie maksymalna prędkość z jaką będziemy się poruszać. To producent pojazdu dobiera właściwe ogumienie do parametrów oraz osiągów auta. Przed zakupem opon powinniśmy poradzić się fachowca. Pozwoli nam to uniknąć kosztownych błędów.

2. Stan techniczny opon i felg jest dobry
Należy regularnie sprawdzać, czy opony nie są uszkodzone, popękane, czy nie mają widocznych ubytków. Przy naszym stanie dróg felgi często ulegają uszkodzeniom mechanicznym, co może utrudnić prawidłowe wyważenie kół. Szczególnie podatne na uszkodzenia są felgi aluminiowe. Co najmniej dwa razy do roku powinien je obejrzeć fachowiec w profesjonalnym serwisie oponiarskim, np. sieci serwisów Premio.

3. Opony mają właściwe ciśnienie
Przed każdą dalszą podróżą należy sprawdzać ciśnienie w oponach. Powinno się je mierzyć przy zimnych oponach. Ciśnienie w kołach rozgrzanych po przejechaniu kilku kilometrów zwiększa się o ok. 0,3 bara. Odpowiedni poziom ciśnienia w oponach naszego auta zazwyczaj można znaleźć w instrukcji obsługi samochodu, na słupku drzwi lub w schowku. Prawidłowe ciśnienie w oponach to gwarancja ich większej trwałości i mniejsze zużycie paliwa. Nieprawidłowe ciśnienie może doprowadzić nawet do wypadku.

4. Bieżnik nie jest zużyty
Opony dobrze trzymają się drogi tylko wtedy, gdy bieżnik nie jest ponad miarę zużyty. Tzw. łyse opony mogą być przyczyną groźnych wypadków. Zgodnie z przepisami Kodeksu Drogowego minimalna wymagana wysokość bieżnika wynosi 1,6 mm. Jednak specjaliści zalecają zmianę opon letnich na nowe już przy klockach bieżnika o wysokości poniżej 3 mm. Jeśli nie mamy pewności co do stanu bieżnika, wystarczy przeprowadzić prosty test. Należy włożyć monetę dwugroszową w rowek bieżnika (koroną orła w dół). Jeśli widoczna jest cała korona orła – trzeba wymienić oponę.

5. Ustawiona jest prawidłowa geometria kół
Niewłaściwa zbieżność jest przyczyną utraty naturalnego ruchu pojazdu i trudności w kierowaniu, zmęczenia kierowcy oraz zbyt szybkiego, nieregularnego zużycia bieżnika. Najczęstszym objawem niewłaściwej zbieżności jest nierównomierne lub nagłe zużycie bieżnika oraz ściąganie pojazdu na jedną stronę. Występowanie tego rodzaju symptomów może oznaczać nieprawidłowe ustawienie zbieżności kół. W takich przypadkach należy oddać samochód do przeglądu w punkcie serwisowym, wyposażonym w specjalistyczny sprzęt komputerowy do pomiaru zbieżności, oferujący usługi z zakresu geometrii kół.

6. Nie przekraczamy dopuszczalnej prędkości
Długa jazda z dużą szybkością szczególnie w bardzo ciepłe dni powoduje o wiele szybsze zużycie opon i pogorszenie ich własności jezdnych. Pamiętajmy o tym, zwłaszcza jeśli jedziemy mocno obciążonym samochodem. W praktyce na polskich drogach należy po prostu przestrzegać ograniczeń prędkości.

7. Wszystkie opony są takie same

Najlepiej jeśli wszystkie cztery opony są identyczne. Jeżeli jednak nie jest to możliwe, należy zadbać, by na jednej osi samochodu znajdowały się – zgodnie z przepisami prawa – opony o takiej samej rzeźbie bieżnika. Opony montowane na jednej osi powinny również posiadać tę samą wysokość. W przypadku, kiedy wymieniamy jedną oponę na nową, jeżeli różnica w wysokości bieżnika w porównaniu do drugiej opony jest znaczna, należy wymienić opony na całej osi. Od tego zależy nasze bezpieczeństwo.

8. Opony wymieniał fachowiec
Samodzielna wymiana opon może przynieść więcej szkód niż pożytku. Nie warto na tym oszczędzać. Po pierwsze można uszkodzić oponę, a po drugie bez profesjonalnego sprzętu odpowiednie wyważenie koła jest niemożliwe.

9. Auto nie jest przeładowane
Przeładowanie pojazdu może grozić uszkodzeniem opon i samochodu. Wartość graniczna ładunku odpowiednia dla danego samochodu znajduje się w jego instrukcji obsługi.

10. Opony były przechowywane w odpowiednich warunkach
Odpowiednio oczyszczone opony powinny być przechowywane w przewiewnych i zaciemnionych pomieszczeniach, w których temperatura nie spada poniżej -5 stopni Celsjusza i nie przekracza +25 stopni Celsjusza . Ogumienie należy chronić przed szkodliwym działaniem tlenu, ozonu wytwarzanego przez silniki elektryczne, światła, ciepła, środków ropopochodnych (oleje, smary, paliwa), organicznych rozpuszczalników i kwasów.

Jeśli nie mamy odpowiedniego miejsca, należy oddać opony na przechowanie do profesjonalnego serwisu oponiarskiego.
Adresy takich serwisów można znaleźć na stronie Goodyear Polska.Komentarze