30.05.2022 07:41
0

Przewożenie rowerów samochodem – przepisy

Autor:

Miłośnicy jazdy na jednośladach niejednokrotnie przewożą je samochodem, udając się na bardziej oddalone, atrakcyjne trasy rowerowe lub aktywny urlop. Poszczególne osoby preferują różne formy transportu, mocując swój rower na dachu, tylnej klapie, haku, a nawet umieszczając go we wnętrzu auta. Każde z tych rozwiązań ma pewne zalety i wady, a każdorazowo przed jego zastosowaniem warto upewnić się, co na ten temat mówią przepisy prawa.

Czy można przewozić rower w samochodzie?

Transport roweru wewnątrz samochodu to w pełni dopuszczalny sposób jego przewożenia, który dodatkowo nie wymaga zakupu specjalnych stelaży czy mocowań. Konieczne będzie natomiast złożenie tylnej kanapy i zazwyczaj demontaż jednego koła.

Choć nie istnieją konkretne przepisy dotyczące przewozu roweru w środku samochodu, dla własnej wygody i bezpieczeństwa warto jednoślad dodatkowo przymocować. Zapobiegnie to jego niekontrolowanemu przemieszczaniu się przy gwałtownym hamowaniu lub pokonywaniu ostrzejszych zakrętów.

Polskie prawo nie zabrania również transportu rowerów na zewnątrz auta. Co o poszczególnych sposobach tego typu przeczytamy w przepisach?

Przewóz rowerów na dachu samochodu według przepisów

Przewożenie roweru na dachu auta to jeden z popularniejszych sposobów transportu. Bardzo często na trasach można spotkać samochody różnych klas, które wiozą jednoślad lub ich większą liczbę na wakacje lub po prostu do lasu, gdzie rozpocznie się wycieczka. Aby ich bezpieczny przewóz do miejsca docelowego był możliwy, konieczne będą odpowiednie bagażniki rowerowe na dach. W polskich przepisach prawnych nie ma zbyt wielu konkretnych informacji dotyczących takiego sposobu podróżowania z jednośladami. Najlepiej będzie kierować się wytycznymi ujętymi w instrukcji producenta konkretnego bagażnika.

Podstawowe pytanie brzmi - ile rowerów można przewozić na dachu? Zazwyczaj – po ich odpowiednim ułożeniu, na bagażniku dachowym zamocujemy od 2 do 4 jednośladów. Wszystko zależne jest więc od modelu produktu, ponieważ w ofertach sklepów znajduja się ich różne warianty.

Z jaką prędkością można jechać z rowerami na dachu? Nie istnieją przepisy wskazujące na dozwolone tempo podróżowania w takiej sytuacji. Najczęściej producenci określają jednak górną dopuszczalną prędkość z rowerem na dachu na 130 km/h. Nieprzekraczanie tej wartości umożliwia więc bezpieczne przewożenie jednośladu bez obaw o spadnięcie ładunku.

Co o bagażniku rowerowym na hak mówią przepisy?

Jeżeli nasze auto jest wyposażone w zaczep kulowy, możemy zamocować na nim specjalny bagażnik rowerowy na hak. Według przepisów, przewóz rowerów na haku podlega większym obostrzeniom, aniżeli ich transportowanie na dachu.

Przede wszystkim powinniśmy zwrócić baczną uwagę, czy platforma nie zasłania tablicy rejestracyjnej. Jeżeli tak jest, musimy odczepić ją i umieścić na bagażniku – w taki sposób, by była ona w pełni widoczna. Jeśli stosunkowo często przewozimy jednoślady w ten sposób, w wydziale komunikacji możemy zawnioskować o wydanie dodatkowej, trzeciej tablicy. Pozwoli nam to wyeliminować problem z zasłoniętymi numerami rejestracyjnymi i nieustannym ich przekładaniem. Co grozi nam za niedopilnowanie ich widoczności? Mandat za brak tablicy rejestracyjnej na bagażniku rowerowym może kosztować nas 100 złotych.

Ważne jest także, czy rowery nie zasłaniają oświetlenia samochodu. Zgodnie z obowiązującymi od 2016 roku przepisami bagażniki rowerowe na hak muszą mieć oświetlenie w miejscu mocowania tablicy rejestracyjnej, być wyposażone w kierunkowskazy, światła awaryjne, pozycyjne, hamowania, cofania i przeciwmgielne. Takie wymogi spełnia coraz większa liczba bagażników z wtyczką 13-pinową. Jedynie dobrej jakości modele na hak pozwolą nam uniknąć ewentualnego mandatu o wysokości sięgającej nawet 500 złotych za podróżowanie nieprawidłowo oświetlonym pojazdem.

Bagażnik rowerowy na klapę a przepisy

Kolejnym praktycznym sposobem transportu rowerów samochodem jest ich przewożenie na klapie. Podobnie jak w przypadku bagażnika na hak, także i tutaj należy upewnić się, że jednoślady nie zasłaniają oświetlenia pojazdu oraz jego numerów rejestracyjnych. Jeżeli zauważyliśmy takie nieprawidłowości, powinniśmy wyposażyć się w dodatkowe światła, które muszą być dobrze widoczne dla innych kierowców oraz umieścić tablicę rejestracyjną na bagażniku.

 

Lubimy spędzać aktywnie czas i często decydujemy się na przewożenie rowerów samochodem? Przepisy na temat ich transportu na dachu lub we wnętrzu pojazdu nie są jasno określone. Jeżeli jednak mocujemy nasze jednoślady na haku i klapie, musimy pamiętać o zachowaniu pełnej widoczności oświetlenia auta oraz jego tablicy rejestracyjnej. Prócz tego powinniśmy kierować się instrukcją producenta bagażnika, w której określone jest między innymi, z jaką prędkością z rowerami na dachu możemy podróżować. Stosując się do tych wytycznych nie musimy obawiać się mandatu za nieprzepisową jazdę, czerpiąc satysfakcję z aktywnych wycieczek rowerowych przez cały cieplejszy sezon.

 Komentarze