23.01.2020 09:15
0

Przewożenie psa w samochodzie

Autor: opony.com.pl

Przed przystąpieniem do podróży autem wraz z czworonożnym pupilem, warto zapoznać się z przepisami, które odnoszą się do zasad niekomercyjnego przewozu zwierząt. Oprócz tego należy zadbać o bezpieczeństwo podróżujących pasażerów, w tym samego zwierzęcia. W jaki więc sposób mądrze podróżować z psem, tak by jednocześnie czuł się komfortowo i nie stanowił zagrożenia dla kierowcy i pozostałych pasażerów?

Przewóz zwierząt - przepisy

Transport zwierząt domowych na terenie Polski nie podlega bezpośrednim regulacjom, które możemy odnaleźć w przepisach o ruchu drogowym. Pomimo braku norm odnoszących się stricte do danego przypadku, właściciele zwierząt podróżujący wraz z nimi zobowiązani są do zapewnienia bezpieczeństwa sobie, pasażerom, przewożonemu zwierzęciu oraz innym uczestnikom ruchu drogowego. Posiłkować się możemy wówczas regułami pośrednio odnoszącymi się do sposobu, w jaki należy przemieszczać się wraz ze zwierzęciem na pokładzie. Parafrazując art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt, dowiadujemy się, że w sprawach nieuregulowanych przez ustawę zastosowanie mają regulacje dotyczące przewożenia ładunku. W myśl tych uregulowań możemy zastosować wykładnię art. 61 ust. 2 pkt 3 i 4 oraz ust. 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, zgodnie z którą ładunek przewożony w pojeździe nie może ograniczać widoczności i utrudniać prowadzenia środka lokomocji. Ponadto osoba przewożąca musi wspomniany ładunek zabezpieczyć przed zmianą położenia. Niezastosowanie się do powyższych reguł może skutkować karą grzywny lub nagany.

Przepisy dotyczące przewozu psa w samochodzie odnoszące się pośrednio do sposobu podróżowania z czworonogiem na pokładzie, możemy odnaleźć również w art. 60 pkt 1 kodeksu drogowego. Zgodnie z tym przepisem kierowcy zabrania się korzystania z pojazdu w sposób zagrażający osobom znajdującym się w pojeździe oraz poza nim. Potencjalnym zagrożeniem może tutaj być nieodpowiednio zabezpieczony pies. W związku z niedostosowaniem się do obowiązującej normy możemy zostać ukarani mandatem w wysokości do 200 zł. Ostatnim przepisem, na który warto zwrócić uwagę, jest art. 6 ust. 2 ustawy o ochronie zwierząt. Jeżeli kierowca przewozi psa w sposób powodujący niepotrzebne cierpienie i nadmierny stres u zwierzęcia, może odpowiadać za przestępstwo znęcania się nad zwierzętami, za które grozi kara grzywny lub ograniczenie, a nawet pozbawienie wolności.

jak nie przewozić psa

Psa nie powinno się przewozić w sposób zagrażający zwierzęciu, pasażerom i innym uczestnikom ruchu.

Jak przewozić psa?

Mając na uwadze bezpieczeństwo pupila oraz współpasażerów, pies w samochodzie musi mieć swoje wygodne miejsce i być chroniony przed niekontrolowanym przemieszczaniem się po pojeździe. Z pomocą przychodzą nam różnego rodzaju akcesoria i zabezpieczenia, które bez problemu znajdziemy zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych. Ważne jest również zwrócenie uwagi na to, jak przewozić psa w samochodzie, by samo zwierzę czuło się komfortowo. Przede wszystkim, w miarę możliwości należy jeździć spokojnie i w sposób płynny, bez niepotrzebnych szarpnięć pojazdem.

Mając na pokładzie psa, musimy również zaplanować czas na postoje, by pies mógł odrobinę się poruszać i załatwić najpilniejsze potrzeby. Transport psa w samochodzie powinien również zakładać wcześniejsze oswojenie zwierzęcia z nową sytuacją oraz zapewnienie mu możliwie najlepszego komfortu w trakcie jazdy. Najlepiej jest również umożliwić zwierzęciu dostęp do świeżej wody oraz pokarmu i ulubionej zabawki, czy wygodnego kocyka.

Jeśli planujemy daleki wyjazd, powinno się początkowo uczyć swojego psa jazdy w samochodzie na krótszych dystansach. Nasz pupil nie może też kojarzyć podróży autem z czymś traumatycznym, np. wizytą u weterynarza. Jeśli jest to jedyne miejsce, do którego jeździmy samochodem razem z psem, możemy mieć problem, by zachęcić go do podrózy.

Akcesoria do przewożenia psa w samochodzie

Przewożenie psa w samochodzie wymaga zaopatrzenia się w odpowiednie akcesoria, które mają zapewnić mu komfort i bezpieczeństwo. Dobór odpowiednich sprzętów zależy w dużej mierze od tego, jakiej wielkości jest zwierzę oraz czy będzie przewożone w bagażniku, czy wewnątrz kabiny. Mając niewielkiego psa, możemy postawić na transporter dla psa do samochodu, który umieścimy wygodnie na tylnej kanapie. Dobrym rozwiązaniem jest też praktyczne siedzisko samochodowe dla psa. Wybierając przewóz czworonoga w kabinie, z pomocą przychodzi nam również mata do przewozu psa, która zabezpieczy fotele przed zniszczeniem i zapewni mu komfort. Nie można też zapominać o bezpieczeństwie - zarówno naszego pupila, jak i pozostałych podróżujących. Czworonoga należy zapiąć w specjalne pasy bezpieczeństwa dla psa. Dzięki nim zwierzę nie będzie przemieszczać się po całym pojeździe i będzie zabezpieczone w razie niespodziewanego zdarzenia na drodze.

Jeżeli pies ma być przewożony w bagażniku, co jest wskazane, gdy jest duży, należy zapewnić mu bezpieczną przestrzeń. Do tego celu warto użyć odpowiedniej wielkości klatki, która zapewni dość przestrzeni do swobodnej jazdy. Zaopatrzmy go też w ulubioną zabawkę, jedzenie i kocyk. Jeżeli zwierzę podróżuje swobodnie, bez transportera, czy klatki, konieczne jest wyposażenie go w szelki dla psa do samochodu.

Pies nie powinien przebywać na tylnym siedzeniu bez zabezpieczeń.

Wyjazd z psem za granicę

Otwarte granice i rosnąca moda na dalekie podróże autem sprawiają, że ludzie podróżują więcej. Coraz częściej właściciele zwierząt decydują się na wyjazd wraz ze swoim pupilem. Przygotowanie do zagranicznej eskapady z psem na pokładzie wymaga podjęcia kilku obowiązkowych kroków. Niezależnie od przepisów regulujących transport psów w poszczególnych państwach i kierunek, który obieramy, decydując się na wakacje z naszym pupilem, musimy oznaczyć psa microchipem, zadbać o aktualne szczepienia przeciw wściekliźnie oraz wyrobić psi paszport.

Pies w aucie podczas zagranicznych podróży to konieczność spełnienia szeregu wymogów. Krok pierwszy to zapewnienie oznaczenia psa przy użyciu microchipu. Pod skórę zwierzaka wszczepiany jest numer identyfikacyjny w postaci małego układu scalonego. Pozwala to na zidentyfikowanie konkretnego psa i wpisanie numeru do książeczki zdrowia. Kolejnym krokiem jest zaszczepienie psa przeciwko wściekliźnie oraz odrobaczenie go. Te dwie czynności są podstawą do wydania paszportu. Dokument ten jest wydawany przez uprawnionego lekarza weterynarii. Paszport pozwala na identyfikację i zawiera wszystkie podstawowe informacje dotyczące m.in. rasy, płci, stanu zdrowia, aktualnych szczepień oraz danych właściciela. Tak przygotowane szczepienia i dokumenty pozwalają na uniknięcie problemów podczas przekraczania granicy.Komentarze