28.02.2008 12:43
0

Prawidłowy dobór felg - to nie takie trudne

Autor: opony.com.pl, Łukasz Maj
Każdy użytkownik samochodu chciałby, żeby jego auto dostarczało miłych wrażeń estetycznych. A odpowiednio dobrana felga dodaje nowego blasku nawet starszym modelom aut.

Po podjęciu decyzji o zakupie nadchodzi czas na wybór odpowiedniego designe`u. Głównymi kryteriami doboru są: cena, wzór, kolor, jakość. Większość znanych producentów oferuje podobną jakość swych wyrobów. Nie ma na rynku felg do samochodów osobowych, które wytrzymają agresywny najazd na wysoką przeszkodę typu krawężnik. W związku z powyższym proponujemy kierować się głównie możliwościami finansowymi, komfortem użytkowania (im większa obręcz tym profil opony niższy, więc komfort jazdy spada, szczególnie na polskich, kiepskich drogach) oraz własnym gustem i smakiem.

Procedura nie wygląda wcale tak strasznie jak mogłoby się wydawać.
Znajomość i umiejętność rozszyfrowania co kryje się za poszczególnymi parametrami nie jest wymagana od przeciętnego użytkownika auta. Istnieją odpowiednie aplikacja tworzone przez producentów felg, które pozwolą dobrać obręcz do konkretnego modelu auta. Użytkownik musi jedynie poinformować sprzedawcę o marce, modelu, roczniku oraz pojemności silnika.
Dla bardziej dociekliwych polecamy strony oraz fora internetowe gdzie można uzyskać najróżniejsze informacje na temat budowy felgi, możliwościach jej zastosowania do poszczególnych marek i modeli aut.

W przypadku, gdy wybrany wzór felgi nie jest dedykowany do naszego auta, zakup odbywa się na tzw. odpowiedzialność klienta – producent nie gwarantuje, że obręcz spełni odpowiednie standardy bezpieczeństwa użytkowania oraz, że będzie ją można bezproblemowo zamontować oraz użytkować. Problemy mogą wystąpić lecz nie muszą.

Ze swojej strony polecamy zakup modeli posiadających odpowiednie atesty producenta i dedykowane pod nasz model auta w specyfikacji producenta. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku felg stalowych. Klient może także korzystać z książki serwisowej swojego auta, choć wielokrotnie nie są one zbyt szczegółowe i nie wyjaśniają wszystkich kwestii.
W przypadku gdy zmieniamy obręcz na mniejszą od tej na jakiej auto opuściło fabrykę bądź od użytkowanej obecnie, koniecznie należy się skonsultować z serwisem czy takową możemy zastosować. Zdarzają się sytuacje i to wcale nie rzadkie, kiedy przejście na obręcz nawet o 1 cal mniejszą staje się niemożliwe ze względu na wielkość tarczy oraz zacisków hamulcowych (fizycznie nie zmieszczą się w mniejszej feldze).
Dobór opon także nie powinien nastręczać problemów, ponieważ w aplikacjach są umieszczone odpowiednie rozmiary pod dany rozmiar felgi. Nie jest też tak, że możemy zastosować tylko i wyłącznie jeden model felgi a wszelkie inne będą nieodpowiednie. Różni producenci dedykuje różne rozmiarowo felgi i tak np. z felg 16 calowych może to być obręcz w rozmiarze 6x16, 6,5x16, 7x16 czy nawet 7,5x16. Także parametr ET (osadzenia felgi) nie jest wartością stałą.

Podsumowując, można stwierdzić, iż podstawowe informacje o naszym aucie wystarczą aby prawidłowo dobrać nowe felgi. Biorąc pod uwagę polską rzeczywistość z jej dziurawymi drogami, nie polecamy obręczy przesadnie dużych.
Kilka rozmiarów większe od tych, które zamontowano fabrycznie zmuszają nas do zastosowania opon o bardzo niskim profilu, co negatywnie odbija się na komforcie jazdy.
Tak więc zalecamy umiar i rozwagę w kwestii doboru nowych felg. Z pewnością wpłynie to korzystnie na bezpieczeństwie oraz zużyciu poszczególnych podzespołów zawieszenia.

Do zobaczenia na drogach… bez dziur i kolein…Komentarze