Aktualizacja treści: 08.11.2019 08:58
0

Michelin Alpin 6

Autor: opony.com.pl 08.11.2019 08:02

Michelin Alpin 6 to opony zimowe przeznaczone dla kierowców, którzy wymagają wysokich osiągów w trudnych warunkach pogodowych. Jest to flagowy model francuskiego koncernu, dlatego dołożono wszelkich starań, aby był on czołowym produktem na rynku. Nie może dziwić więc długa lista zastosowanych w nich nowoczesnych technologii.

Opony Michelin Alpin 6

Model w sprzedaży dostępny jest od końca 2018 roku i stanowi część dobrze znanej kierowcom serii Alpin. Poprzedni należący do niej model Alpin 5 z 2014 roku odniósł duży sukces rynkowy, ciesząc się uznaniem zarówno użytkowników, jak i profesjonalnych recenzentów. Opony te kupić można w szerokiej gamie kilkudziesięciu rozmiarów dla felg o średnicach od 15 do 17 cali.

Test opon Michelin Alpin 6

Michelin Alpin 6 to nowy model dlatego na razie wziął udział tylko w jednym profesjonalnym teście. Został on przeprowadzony w 2019 roku przez niemiecki magazyn motoryzacyjny Auto Bild. Sprawdzonych zostało w nim 20 modeli opon zimowych w rozmiarze 225/45 R17, a Alpin 6 sklasyfikowane zostały na trzecim miejscu. Recenzenci nie znaleźli w nich żadnych poważnych wad, a wśród zalet wyróżnili: bardzo dobre wyniki na ośnieżonych i mokrych nawierzchniach, komfort jazdy oraz najwolniejsze zużycie bieżnika spośród testowanych modeli.

Opinie o Michelin Alpin 6 wyrażane przez zwykłych kierowców również są w zdecydowanej większości pozytywne. Oprócz krótkiej drogi hamowania podkreślają oni niski poziom hałasu oraz wolne ścieranie się bieżnika. To ważne cechy z punktu widzenia codziennego użytkowania. Opony zimowe z reguły są dosyć głośne, a szybkie zużywanie się oznacza konieczność częstszego kupowania nowego kompletu ogumienia. Dlatego warto przyjrzeć się bliżej technologiom, jakie wykorzystało w nich producent - marka Michelin.

opona zimowa Michelin Alpin 6
Wygląd opony Michelin Alpin 6

Budowa modelu

Na pierwszy rzut oka uwagę zwraca bieżnik kierunkowy, czyli o wzorze układającym się w kształt litery V. Dzięki temu bardzo dobrze radzi on sobie z szybkim odprowadzaniem wody spod kół. Poza tym jednym z kluczowych udoskonaleń, jakie posiadają opony zimowe Michelin Alpin 6, jest technologia EverGrip. Jej celem jest zapewnienie zbliżonych osiągów podczas ich całego cyklu życia od nowości aż do starcia do wskaźnika TWI. Standardowe ogumienie wraz ze ścieraniem stopniowo traci swoje pierwotne właściwości. Ten model radzi sobie z tym problemem poprzez unikalne rozwiązania.

Są nimi ukryte rowki, które są niewidoczne na początku i odsłaniają się wraz ze zużyciem oraz rowki rozszerzające się z upływem czasu. Rekompensują one stopniową utratę głębokości przez główne kanaliki odprowadzające wodę. Dodatkowo efekty te wspiera dwuwarstwowa budowa. Kiedy pierwsza warstwa gumy zostanie starta, odkrywa się specjalna mieszanka gumowa Traction Booster Compound. Zapewnia ona dodatkową przyczepność na śniegu, rekompensując gorsze właściwości płytszego bieżnika.

Według danych producenta udoskonalenia te przekładają się na skrócenie drogi hamowania o 6% na mokrej nawierzchni i o 8% na śniegu względem Alpin 5. Rezultaty te w połączeniu z wynikami niezależnych testów i opiniami kierowców wskazują, że opony te mogą odnieść podobny lub nawet większy sukces popularności co poprzedni model.

Obejrzyj test opony zimowej Barum Polaris 5, który przeprowadzony został przez Krzysztofa Hołowczyca:Komentarze