19.01.2010 08:49
2

Kiedy i jak zakładać łańcuchy śniegowe?

Autor: opony.com.pl

Śniegi i lód dla kierowców stanowią poważne wyzwanie. W bardzo trudnych warunkach bezpieczną jazdę wspomagają łańcuchy śniegowe. Czym są, dlaczego warto je stosować i kiedy można pozwolić sobie na ich używanie?

Co to są łańcuchy śniegowe?

Łańcuchy śniegowe to jedno z zimowych akcesoriów dedykowanych kierowcom. To konstrukcja z drutu okrągłego lub czworokątnego, zakładana na opony osi napędowej. Do produkcji dobrych łańcuchów wykorzystuje się stopy stali niklowo-chromowo-manganowych, czasami wzbogacanych tytanem dla podniesienia ich wytrzymałości. Łańcuchy śniegowe wykonuje się z drutu o różnej grubości cieńszego dla aut o niskim zawieszeniu, grubszego dla innych rodzajów samochodów. Grubość siatki uzależniona jest także od warunków, w których łańcuchy będą użytkowane łańcuchy przeznaczone do jazdy w ekstremalnych warunkach muszą być wykonane z większej ilości materiału ścierającego. Istotna jest także gęstość siatki cienkie są atrakcyjne cenowo, ale nie zapewniają takiego bezpieczeństwa, jak produkty o gęstym splocie.

W jakich okolicznościach warto je stosować?

Łańcuchy śniegowe szczególnie polecane są podczas jazdy w warunkach górskich i podgórskich. Pokryte śniegiem i oblodzone trasy stanowią poważne utrudnienie dla kierowców oraz stwarzają potencjalne ryzyko wypadku. Dlatego, jeśli planuje się wyjazd w góry, obowiązkowo zakupić należy i przewozić w bagażniku komplet łańcuchów śniegowych a używać ich zgodnie ze znakami lub, gdy zajdzie taka potrzeba. Warto również posiadać w samochodzie łańcuchy podczas codziennych podróży i o ile nie jest to prawnie zakazane korzystać z nich, gdy nawierzchnia pokryta jest lodem lub śniegiem.

Gdzie można je stosować?

W Polsce nakaz używania łańcuchów śniegowych regulowany jest prawnie. Od 1999 roku na wielu górskich trasach pojawiły się znaki informujące o konieczności założenia łańcuchów. W tych rejonach bezwzględnie posiadać należy w bagażniku komplet łańcuchów śniegowych i zakładać je, gdy informują o tym znaki. W krajach, w których kwitnie turystyka narciarska oraz mają one na swoim obszarze wiele terenów górzystych, kierowcy muszą korzystać z łańcuchów także w rejonach podgórskich, kiedy podłoże pokryte jest śniegiem. Regulacje te obowiązują np. w Szwajcarii, Francji, Austrii i we Włoszech dotyczą zarówno obywateli tych państw jak i turystów.

Na co należy zwracać uwagę kupując łańcuchy śniegowe?

Decydując się na zakup łańcuchów śniegowych warto wybrać markowy produkt. Jest on droższy od akcesoriów oferowanych w sieciowych sklepach, ale nie cena powinna być tu decydującym argumentem. Tanie łańcuchy często nie posiadają znaków producentów, certyfikatów i nie zapewniają standardów bezpieczeństwa użytkowania są wykonane z niskiej jakości materiałów, które go nie zapewniają. Dlatego pamiętać należy o tym, że dobre łańcuchy śniegowe nie są tanie to inwestycja, na której nie należy oszczędzać. Kompetentny personel markowego sklepu doradzi, które łańcuchy będą najlepsze dla danego samochodu. Dysponuje on specjalistyczną wiedzą, dzięki której kierowca otrzyma produkt spełniający jego indywidualne potrzeby. Chcąc samemu ocenić jakość łańcuchów sprawdźmy ich oznaczenia, wypytajmy obsługę o jakość mieszanki z której wykonano druty konstrukcji oraz o gęstość siatki. Ważne jest, aby przestudiować instrukcję swojego samochodu często z niej dowiemy się, jak należy auto wyposażyć na zimę i jakie łańcuchy są dla nich najlepsze. Dla kierowców, którzy nie mieli jeszcze okazji korzystać z łańcuchów dobrym rozwiązaniem będzie model z samonapinaczami nie wymaga on dociągania i poprawiania podczas jazdy. Kupując łańcuchy podaj dokładny rozmiar Twoich opon, czy są to opony nowe, czy też używane oraz jakie jest Twoje doświadczenie z użytkowaniem łańcuchów. Dzięki temu zyskasz pewność, że otrzymasz produkt najlepszej jakości, który nie sprawi kłopotów podczas zakładania oraz eksploatacji.

Informacje o doborze łańcuchów śniegowych do samochodu znajdziesz w osobnym artykule.

Używane łańcuchy śniegowe
Wczesna wersja łańcuchów śniegowych

 

Jak się je montuje?

Montaż łańcuchów śniegowych wbrew pozorom nie jest skomplikowany. Każdy markowy produkt posiada czytelną instrukcję obsługi a wykwalifikowany personel jeszcze w dniu zakupu udzieli wszystkich niezbędnych informacji. Warto pamiętać jednak o kilku wskazówkach, które ułatwią pierwszy montaż:

- łańcuchy śniegowe z samonapinaczami: wystarczy je założyć, nie wymagają już dociągania po przejechaniu krótkiego odcinka drogi (50 m)

- łańcuchy zwykłe: po założeniu wymagają dociągnięcia (po 50 m)

- łańcuchy śniegowe montuje się na kołach osi napędowej; jeśli samochód ma napęd na tylne koła zaleca się montaż łańcuchów również na kole kierowalnym

Poradnik montażu łańcuchów śnieżnych:

Wyjmij łańcuch z oryginalnego opakowania i potrząśnij nim, aby poluzować splot. Rozłożony połóż za kołem, pod samochodem.

1. Połącz tylne pierścienie.

2. Połącz zewnętrzne części produktu, tylny pierścień przesuń do wewnątrz.

3. Użyj części napinającej, przewlekając ją przez bloczki i napnij.

4. Zabezpiecz łańcuch napinający tak, aby nie poluzował się w trakcie jazdy.

Jakie są wady łańcuchów śniegowych?

Łańcuchy śniegowe wymuszają na kierowcy zmianę stylu jazdy znaczne ograniczenie prędkości (do 50 km/h), unikanie gwałtownego hamowania i przyspieszania. Wielbiciele dynamicznej jazdy mogą w związku z tym odczuwać dyskomfort, ale właśnie taki sposób prowadzenia jest najbezpieczniejszy. Dodatkowym wyzwaniem dla kierowcy jest częsta kontrola stanu łańcuchów ich napięcia oraz poziomu zużycia. Warto, choć wymaga to poświęcenia czasu, przy każdorazowym montażu łańcuchów zakładać je na drugą stronę dzięki temu wydłuża się ich żywotność. Auto z łańcuchami należy prowadzić ostrożnie, kontrolując tor jazdy jadąc po śniegu, nie zaś po czarnych koleinach, wyjeżdżonych przez inne samochody. Należy pamiętać, by po całkowicie czarnym asfalcie nie jeździć na łańcuchach, bo niszczy to podłoże i sam produkt trzeba go w takiej sytuacji natychmiast zdemontować, oczyścić i schować. Użytkowanie łańcuchów zimowych wymaga więc zmiany stylu jazdy, rozwagi i cierpliwości nie wszyscy kierowcy są zadowoleni z faktu, że produkt ten w pewien sposób ogranicza ich fantazję na trasie.

Jakie są zalety łańcuchów śniegowych?

Łańcuchy śniegowe to produkt, który ma wspomagać kierowcę zimą w czasie jazdy w trudnych warunkach po lodzie i śniegu. Zaśnieżona i oblodzona nawierzchnia stwarza wielkie niebezpieczeństwo dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Łańcuchy znacznie zwiększają przyczepność na śliskim podłożu, ułatwiając zachowanie kontroli nad pojazdem i poprawiając kierowalność. Wymagają zdjęcia nogi z gazu, ale to, co wielu uważa za wadę, jest też zaletą dzięki temu kierowcy jeżdżą wolniej i bardziej zachowawczo, co zimą ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa.

Podsumowanie

Łańcuchy śniegowe to produkt, który opracowano z myślą o wspieraniu kierowcy w trakcie jazdy w trudnych zimowych warunkach. Mają one poprawiać przyczepność, gdy podłoże pokryte jest lodem lub śniegiem. Używanie ich dyktowane jest przepisami, ale i zdrowym rozsądkiem odpowiedzialny kierowca robi wszystko, aby nie stwarzać niepotrzebnego ryzyka na drodze i gdy zachodzi konieczność dokłada starań dla zachowania bezpieczeństwa.Komentarze