Aktualizacja treści: 08.03.2020 09:15
0

Kiedy zmienić opony na letnie?

Autor: Opony.com.pl 04.03.2010 11:15

Wielu kierowców tuż przed końcem zimy zastanawia się nad tym, kiedy konieczna będzie zmiana opon z zimowych na letnie. Sam początek wiosny to najczęściej niespecjalnie stabilna aura, zatem zmiana ogumienia w tym czasie to nie jest dobrym pomysłem. Zatem kiedy i dlaczego należy zmienić opony na letnie?

Kiedy zmienić opony z zimowych na letnie?

Ustalenie konkretnej daty wymiany opon z zimowych na letnie jest w zasadzie niemożliwe do ustalenia, ponieważ wszystko uzależnione jest do panujących w danym momencie warunków pogodowych. Jednak tu należy pamiętać o tym, że głównym wyznacznikiem nie jest tu śnieg bądź jego brak. Wymiana opon na letnie powinna odbyć sie w momencie, w którym odpowiedni sygnał daje pogoda, a dokładniej temperatura powietrza (podobnie kwestia przedstawia się w przypadku zmiany opon z letnich na zimowe). Mając to na uwadze, kiedy zmienić opony na letnie? Zgodnie z przyjętymi normami, mieszanki stosowane przy produkcji opon letnich zachowują swoje właściwości w temperaturze powyżej 7°C. Dlatego też przy utrzymującej się kilka dni temperaturze powyżej tej wartości, niezbędna staje się zmiana ogumienia pojazdu na wersję letnią.

Zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju zasadami, sezonowa zmiana opon nie jest obowiązkowa. Warto jednak pamiętać, że ze względu na swoje charakterystyczne właściwości zimowe opony zupełnie nie będą się sprawdzały latem, podobnie jak i letnie w czasie zimy. Co prawda pomiędzy tymi rozwiązaniami istnieje pewien kompromis w postaci opon całorocznych, jednak pod wieloma względami zdecydowanie korzystniejsze będzie korzystanie z tych przeznaczonych do konkretnej pory roku (tu liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo, a zmiana opon dwukrotnie w ciągu roku nie jest tak kłopotliwa, jakby się to mogło wydawać). Jeśli zastanawiasz się nad wyborem konkretnego typu na cieplejszy okres roku, sprawdź artykuł, argumentujący jaki wariant wybrać - opony letnie czy całoroczne.

Dlaczego jazda na oponach zimowych latem to zły pomysł?

Co prawda w Polsce nie istnieją żadne przepisy mówiące o tym, że nie wolno poruszać się autem wyposażonym w opony zimowe w ciepłe letnie miesiące, jednak takie rozwiązanie może nie tyle będzie specjalnie niebezpieczne, jednak z całą pewnością pod wieloma względami będzie mało praktyczne i funkcjonalne.

Jazda na zimówkach latem ma mnóstwo wad, między innymi:

  • wydłużenie drogi hamowania nawet o kilkadziesiąt metrów (uzależnione jest to od prędkości, z jaką samochód się porusza),
  • gorsza przyczepność,
  • powstawanie uciążliwych hałasów - ze względu na specyfikę obu rozwiązań zimowe opony użytkowane latem wydają głośne dźwięki,
  • szybsze ścieranie się bieżnika.

Temat zasadności zakazu jazdy na zimowych oponach latem budzi w różnych kręgach mnóstwo kontrowersji. Niezależnie od tego, co każdy sądzi na temat powiązania zmiany opon z bezpieczeństwem, coraz szersze grono podmiotów zajmujących się odszkodowaniami zaczyna zastrzegać sobie prawo od odmówienia wypłaty odszkodowania w momencie, w którym poszkodowany bądź sprawca nie miał zmienionych opon na odpowiednią wersję. Odmowa argumentowana jest tym, że sprawca sam dopuścił się rażących zaniedbań w postaci nieodpowiedniego dostosowania pojazdu do warunków jazdy. Dlatego bezwzględnie należy pamiętać o tym, że zmiana opon na letnie (i na odwrót) to jedyna słuszna droga. Warto obserwować długoterminową pogodę, by wiedzieć, kiedy nastąpić powinna zmiana opon na letnie.

Kiedy wymienić opony na letnie? Odpowiedź jest krótka i prosta - gdy robi się cieplej, a słupek temperatury przez dłuższy czas przekracza 7 stopni Celsjusza.Komentarze