Aktualizacja treści: 24.04.2020 09:50
0

Jak wymienić koło?

Autor: opony.com.pl 13.10.2011 09:50

Wiele osób nie wie, jak prawidłowo wymienić koło w samochodzie. Przeczytaj artykuł i poczuj się pewnie w przypadku awarii.

Awaria koła w samochodzie może spotkać każdego z nas. Przebicie lub wystrzał opony generują duże niebezpieczeństwo w czasie jazdy, a naprawa podczas podróży bywa kłopotliwa. Część kierowców decyduje się na rozszerzenie swojego ubezpieczenia pojazdu o Assistance obejmujący także wymianę koła. Nie każdy jednak zgadza się na dopłacanie do polisy, a konieczność długiego oczekiwania na pomoc nierzadko zmusza właściciela auta do samodzielnej likwidacji usterki. Jak zmienić koło w samochodzie i o jakich zasadach bezpieczeństwa należy pamiętać?

Jak przygotować się do zmiany koła?

Nietypowy, dudniący dźwięk, mocniejsze wibracje odczuwalne w samochodzie i jego samoczynne skręcanie w jedną stronę mogą świadczyć o awarii koła. Jeżeli zauważymy takie objawy. należy zachować spokój, nie wykonując gwałtownych manewrów ani awaryjnego hamowania. Powinniśmy rozejrzeć się w poszukiwaniu dogodnego miejsca do wymiany koła w samochodzie, a następnie w miarę możliwości dojechać do niego spokojnym tempem. Najlepiej wybrać obszar o twardym i płaskim podłożu na dłuższym, prostym odcinku drogi, gdzie będziemy dobrze widoczni już z daleka. Idealną sytuacją będzie możliwość zatrzymania się na parkingu lub w zatoczce. Jak wymienić koło w samochodzie, gdy znaleźliśmy już stosowną lokalizację do tego celu?

Naszą pierwszą czynnością po zatrzymaniu się powinno być włączenie świateł awaryjnych oraz ustawienie trójkąta ostrzegawczego w odpowiedniej odległości za pojazdem. Zgodnie z przepisami ruchu drogowego w terenie zabudowanym trójkąt stawiamy bezpośrednio za autem, poza terenem zabudowanym 30-50 m za samochodem, natomiast na autostradzie – 100 m za miejscem naszego postoju. Wskazane jest także założenie na siebie kamizelki odblaskowej, która zwiększy naszą widoczność na drodze. Jeśli odpowiednio zabezpieczyliśmy miejsce planowanych działań, możemy przystąpić do naprawy.

Jak zmienić koło w aucie?

Do tego celu powinniśmy przygotować podnośnik, dwa kliny (mogą być to kamienie lub gałęzie znalezione na poboczu), odpowiedni klucz nasadowy lub teleskopowy oraz zapasowe koło, zamocowane w bagażniku, na jego klapie bądź pod spodem samochodu w specjalnym koszu. Warto pamiętać o regularnej kontroli ciśnienia w awaryjnej oponie – tak, by była ona zdatna do użytku w każdej sytuacji. Przy wymianie koła przydatny będzie także stary koc i rękawiczki, które uchronią nas przed zabrudzeniem odzieży, a w czasie godzin nocnych – także latarka. Jeśli przyszykowaliśmy już wszystkie niezbędne akcesoria, możemy rozpocząć naprawę.

wymiana kola infografika 1

wymiana kola infografika 2

wymiana kola infografika 3
 

Jak wymienić koło krok po kroku?

Aby wymiana koła w samochodzie przebiegła sprawnie i bezpiecznie, należy zaciągnąć hamulec ręczny, wyłączyć silnik oraz wrzucić pierwszy lub wsteczny bieg w manualnej skrzyni biegów, a w automatycznej przekładni ustawić ją w pozycji P (parking). Wskazane jest także poproszenie pasażerów o opuszczenie pojazdu oraz ewentualne wypakowanie cięższego bagażu. Zmniejszy to wagę pojazdu, ułatwiając jego uniesienie na podnośniku.

Zanim rozpoczniemy odkręcanie koła, pod sprawną oponę na tej samej osi co uszkodzony egzemplarz wsuwamy dwa kliny, które dodatkowo unieruchomią auto, zapobiegając jego zsunięciu się z podnośnika. Następnie za pomocą klucza luzujemy wszystkie śruby przy niesprawnym kole. W schowku większości samochodów możemy znaleźć fabryczny podnośnik z wycięciem na główce, które zazębia się z występem na progu. Jeśli nie ma go na wyposażeniu pojazdu, powinniśmy samodzielnie zakupić odpowiedni przyrząd i umieścić go w pojeździe. Lewarek wsuwamy pod samochód w rejonie wzmocnionego miejsca progu, znajdującego się zazwyczaj przy przednim lub tylnym nadkolu. Rozpoczynamy ostrożne unoszenie auta, nieustannie kontrolując jego stabilność. Jeżeli lewarek zaczyna się przekrzywiać, przerywamy czynność, opuszczamy go, ponownie ustawiamy i od nowa zaczynamy podnosić samochód - do momentu, aż jego uszkodzone koło będzie znajdować się w powietrzu.

Gdy auto jest już uniesione, odkręcamy do końca poluzowane wcześniej śruby, a następnie odkładamy je w bezpiecznym miejscu, chroniąc przed zabrudzeniem. Jeśli się zapiekły i mamy trudności z ich odkręceniem, możemy z wyczuciem uderzyć kluczem nasadowym w felgę. Po zdjęciu uszkodzonego koła, warto włożyć je pod wahacz zawieszenia – będzie to dodatkowe zabezpieczenie w razie wysunięcia się podnośnika. Następnie zakładamy zapasowy egzemplarz, solidnie dokręcając śruby położone przeciwlegle. Po prawidłowym osadzeniu koła, możemy opuścić pojazd na ziemię. Dla zachowania pełnego bezpieczeństwa wskazane jest skontrolowanie stanu dokręcenia śrub po przejechaniu kilku kilometrów.

wymiana kola lewarek
Podczas wymiany koła lewarek musi mieć stabilne oparcie.

W którą stronę odkręca się koło podczas wymiany?

Wiemy już, jak zmienić koło w swoim pojeździe. Wielu kierowców zastanawia się jednak nad zagadnieniem, w którą stronę odkręca się koło? W rzeczywistości w trakcie wymiany pozostaje ono praktycznie nieruchome, nie kręcąc się w żadną stronę. Jedyną poruszającą się częścią są natomiast śruby mocujące felgę w piaście.

Jak prawidłowo odkręcić wspomniane śruby? Należy poruszać kluczem w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, czyli w lewą stronę. Po zdjęciu uszkodzonego koła i założeniu zapasowego, delikatnie mocujemy śruby palcami, a następnie dokręcamy je za pomocą klucza – tym razem w prawo, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Pamiętając o tej zasadzie, samodzielna wymiana kół w samochodzie nie powinna sprawić nam większych trudności.

Zmiana koła na autostradzie

Autostrady to drogi standardowo wyposażone w dodatkowy pas awaryjny, który umożliwia wykonywanie niezbędnych, drobnych napraw w razie nagłej awarii, bez stwarzania zagrożenia dla pozostałych uczestników ruchu. Intensywna jazda z dużą prędkością czy ostre przedmioty, które czasami możemy napotkać na nawierzchni, mogą doprowadzić do uszkodzenia opony także na takiej drodze szybkiego ruchu. Jak zatem powinna przebiegać bezpieczna wymiana koła na autostradzie?

Przede wszystkim należy zadbać o jak najszybsze opuszczenie pasa ruchu i ustawienie się najbliżej zewnętrznych barierek lub skraju jezdni. Zanim wysiądziemy z samochodu, upewnijmy się w lusterku, czy mamy możliwość bezpiecznego opuszczenia jego wnętrza. Po wyjściu odpowiednio zabezpieczamy miejsce naprawy: włączamy światła awaryjne, ustawiamy trójkąt ostrzegawczy minimum 100 metrów za pojazdem na granicy jezdni i pobocza oraz nakładamy kamizelkę odblaskową. Jeśli podróżują z nami pasażerowi, powinni oni opuścić auto i poczekać w bezpiecznym miejscu poza drogą. W tym momencie warto wezwać także patrol autostradowy, określając swoje położenie zgodnie z oznaczeniem na słupkach kilometrowych. Taki patrol co prawda nie wykona zmiany koła na autostradzie, ale profesjonalnie osłoni nasz pojazd, zabezpieczając go w czasie niezbędnej naprawy.

Wymianę prowadzimy zgodnie z przedstawionymi wcześniej wytycznymi, a po jej zakończeniu zabieramy wszelkie użyte sprzęty. Prosimy pasażerów o zajęcie miejsc w samochodzie, a następnie włączamy się do ruchu z zachowaniem szczególnej ostrożności. Jeśli obawiamy się o swoje bezpieczeństwo w trakcie wymiany koła na autostradzie, możemy także zadzwonić po pomoc drogową, która odholuje nas w ustronne miejsce, gdzie pomoże sprawnie usunąć usterkę. Warto pamiętać, że w niektórych europejskich krajach takie naprawy na poboczu autostrady są zakazane stosownymi przepisami.

Zmiana koła to nieskomplikowana czynność, która zazwyczaj nie sprawia trudności większości kierowców. Wystarczy posiadać podstawowe narzędzia oraz znać wskazówki, jak wymienić koło, aby w szybki i bezpieczny sposób zlikwidować tę drobną usterkę – niezależnie, czy znajdujemy się na osiedlowej drodze, czy na autostradzie.Komentarze