22.11.2021 08:00
1

Jak przewozić dziecko w samochodzie?

Autor: opony.com.pl

Bezpieczeństwo dziecka jest dla każdego rodzica priorytetem. Oprócz dbania o nie w domu czy na spacerze, powinniśmy zawsze pamiętać o stosownym zabezpieczeniu swojej pociechy podczas jazdy autem. Prawidłowo dopasowany i użytkowany fotelik pomoże nam uniknąć negatywnych następstw w trakcie kolizji czy wypadku, skutecznie chroniąc małego pasażera. Jak przewozić dzieci w samochodzie, by każda podróż była dla nich bezpieczna?

Dziecko z przodu samochodu czy z tyłu – co lepiej wybrać?

Czy dziecko może jeździć z przodu? A może lepiej posadzić je z tyłu pojazdu? Jeżeli chcemy maksymalnie zwiększyć bezpieczeństwo podróżowania naszych pociech, powinniśmy zawsze przewozić je na tylnej kanapie samochodu. Jak pokazują wyniki crash testów, optymalnym miejscem dla dzieci w samochodzie jest środek tylnej kanapy. Niezależnie, czy dojdzie do zderzenia czołowego, czy bocznego – młody pasażer siedzący w takim miejscu ucierpi najmniej. Będzie on także znacznie bezpieczniejszy w innych sytuacjach, takich jak chociażby niespodziewana utrata panowania nad pojazdem w wyniku eksploatacyjnego uszkodzenia opony.

Jednocześnie w tej części kanapy nie zawsze można zamontować posiadany fotelik. W takim przypadku najlepiej zdecydować się na umieszczenie go za siedzeniem pasażera. Ułatwi to obserwowanie dziecka przez kierowcę w lusterku wstecznym podczas jazdy oraz bezpieczne opuszczenie auta przez pociechę, gdy zatrzymamy się na poboczu drogi.

Wielu rodziców woli wozić dziecko z przodu w samochodzie. Choć jest to powszechna praktyka, powinniśmy w miarę możliwości decydować się na nią tylko w ostateczności. Przedni fotel pasażera w trakcie zderzenia nigdy nie zapewni naszemu potomkowi tak wysokiej ochrony, jak prawidłowo dobrany fotelik umieszczony na środku tylnej kanapy. Kiedy dziecko może siedzieć z przodu zgodnie z prawem?

Czy dziecko może jeździć z przodu?

Jak przewozić dziecko w aucie na przednim siedzeniu? Jeżeli musimy skorzystać z tej możliwości, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach. Dziecko z przodu samochodu może podróżować, gdy ma powyżej 150 cm wzrostu. Jeśli ma ono więcej niż 135 cm, również może jechać na przednim miejscu pasażera, jeżeli będzie siedzieć w odpowiednim foteliku lub na podstawce.

Kolejna sytuacja, w której można przewozić dziecko z przodu w aucie, ma miejsce podczas podróży z trójką pociech. Jeżeli dwoje z nich siedzi w fotelikach na tylnej kanapie i nie ma możliwości zamontowania na niej następnego siedziska, trzecie dziecko może podróżować z przodu na odpowiednio dobranym foteliku. Może ono także siedzieć z tyłu bez fotelika, o ile ukończyło 3 rok życia i jest przypięte pasami bezpieczeństwa.

Wielu rodziców zastanawia się, czy możliwe jest przewożenie niemowlaka w samochodzie na przednim siedzeniu? Jest to dozwolone pod warunkiem zamocowania fotelika tyłem do kierunku jazdy oraz wyłączenia poduszki powietrznej przed miejscem pasażera. Ręczna dezaktywacja poduszki jest niezwykle istotna, gdyż wybuchając z prędkością około 300 km/h w czasie wypadku, może ona doprowadzić do poważnych uszkodzeń ciała niemowlęcia lub nawet jego śmierci.

Fotelik i podkładka – kiedy można ich używać?

Jak przewozić dziecko w samochodzie – w foteliku, czy na podkładce? Zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest fotelik, który efektywnie zabezpiecza głowę i tułów małego pasażera. Powinny z niego korzystać dzieci, które nie przekroczyły 150 cm wzrostu. Jeżeli jednak są one niższe i osiągnęły już wagę 36 kg, dozwolone jest ich przewożenie bez fotelika na tylnej kanapie, pod warunkiem przypięcia ich pasami.

Z podkładki mogą natomiast korzystać dzieci o wzroście poniżej 150 cm, które ze względu na swoją wagę lub budowę ciała nie mogą podróżować w tradycyjnym foteliku. Powinniśmy jednak pamiętać, że podkładka do samochodu dla dziecka nie chroni głowy ani tułowia pasażera podczas zderzenia. Może ona jedynie poprawić nieco komfort w czasie jazdy oraz dopasowanie pasów bezpieczeństwa do kształtu ciała dziecka.

Przewożenie niemowlaka w samochodzie

Pierwszym fotelikiem dla noworodka i niemowlęcia powinien być model z kategorii 0+, przeznaczony dla małych pasażerów o wadze do 13 kg. Jest on tak skonstruowany, aby zapewnić skuteczną ochronę tułowia oraz doskonałe zabezpieczenie głowy dziecka w samochodzie. Podstawa prawidłowo dobranego fotelika musi stabilnie przylegać do kanapy w pojeździe, nie przesuwać się i nie kołysać. Obecnie w sprzedaży znajdziemy także foteliki ze specjalną bazą, która ułatwi nam poprawne zamocowanie ich w naszym aucie.

Aby przewożenie niemowlaka w samochodzie było bezpieczne, powinniśmy zawsze montować fotelik tyłem do kierunku jazdy, najlepiej na środku tylnej kanapy. W razie zderzenia czołowego siła uderzenia rozłoży się na całe ciało dziecka, a ryzyko poważnych obrażeń zostanie zminimalizowane. Ponadto przy zderzeniu bocznym niemowlę znajdzie się dalej od strefy kontrolowanego zgniotu, a prawdopodobieństwo uszkodzenia jego ciała jeszcze bardziej zmaleje. Pamiętajmy, że wożąc niemowlę przodem do kierunku jazdy, znacząco zwiększamy prawdopodobieństwo uszkodzenia jego kręgosłupa szyjnego podczas wypadku.

Konsekwencje nieprawidłowego przewożenia dzieci w samochodzie

Znaczna część rodziców nie do końca wie, jak przewozić dzieci w samochodzie, aby uniknąć konsekwencji prawnych. Tymczasem brak stosownego zabezpieczenia pociechy podczas jazdy jest traktowany jako wykroczenie, które grozi mandatem w wysokości 150 zł oraz 6 punktami karnymi.

Warto mieć na uwadze, że kara taka może zostać przyznana zarówno za brak fotelika, jak i jego nieprawidłowe przymocowanie go do kanapy w samochodzie oraz zapięcie niezgodnie z zaleceniami producenta. Mandatu nie unikniemy także w chwili, gdy nie wyłączyliśmy poduszek powietrznych przewożąc niemowlę na przednim siedzeniu w foteliku ustawionym tyłem do kierunku jazdy.

Kiedy dziecko może jechać w samochodzie bez fotelika?

Niemal każdy rodzic zdaje sobie sprawę, że optymalnym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest przewóz dziecka w foteliku. Niestety czasem zdarzają się sytuacje, kiedy niemożliwe jest skorzystanie ze specjalnego siedziska dla najmłodszych pasażerów. Kiedy nasza pociecha może podróżować samochodem bez fotelika?

Mandat i punkty karne nie będą nam grozić w sytuacji, gdy waga i wzrost dziecka nie pozwalają na dobranie dla niego odpowiedniego fotelika (o ile taki pasażer ma co najmniej 135 cm wysokości). Kary unikniemy również wtedy, gdy dziecko będzie przewożone taksówką, karetką bądź radiowozem. Mandatu nie muszą obawiać się rodzice podróżujący z trójką pociech, gdy dwoje z nich siedzi w fotelikach, a w pojeździe nie ma miejsca na trzecie siedzisko. Wtedy to dziecko, które ukończyło 3 lata, może podróżować na tylnej kanapie przypięte jedynie pasami. Ostatnią z sytuacji, gdy możliwy jest zgodny z przepisami przewóz dziecka bez fotelika, jest posiadanie przez nie zaświadczenia lekarskiego o przeciwwskazaniach ze względów medycznych.

Jazda dziecka w foteliku znacząco poprawia jego bezpieczeństwo w trakcie podróży samochodem. Z tego względu powinniśmy starać się jak najdłużej wozić nasze pociechy w specjalnym siedzisku. Pamiętajmy przy tym o jego prawidłowym dopasowaniu do wagi i wzrostu użytkownika oraz kształtu kanapy w naszym aucie. Dzięki temu zyskamy pewność, że zrobiliśmy wszystko, aby nasze dziecko odniosło jak najmniejsze obrażenia w przypadku ewentualnego wypadku bądź kolizji.Komentarze