09.08.2010 11:58
5

Jak korygować podsterowność i nadsterowność?

Autor: opony.com.pl

Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak konfiguracją zawieszenia można zniwelować tendencję samochodu do nad- lub podsterowności.

Konfiguracja samochodu pod konkretne oczekiwania kierowcy (tzw. setup), to raczej domena sportu wyścigowego, jednak postaramy się przekazać takie wskazówki, które zwykły właściciel seryjnego samochodu będzie mógł zastosować.

Nadsterownosc
Nadsterowność – przyczepność tylnej osi jest mniejsza niż przedniej.

 

Samochód jest nadsterowny

Profesjonalny inżynier wyścigowy zaczął by dopytywać nas o moment wystąpienia nadsterowności, czy pojawiła się ona na wejściu w łuk, czy na wyjściu, podczas gwałtownego przyspieszania. A może generalnie samochód ma tendencję do zarzucania tyłu w każdej możliwej sytuacji? Zanim odpowiemy na te pytania spróbujmy zrozumieć zjawisko nadsterowności.

Przyglądając się samochodowi nadsterownemu, zauważymy, iż jego przednia oś ma dużo większą przyczepność od osi tylniej. W wyniku takiej różnicy przyczepności samochód „wyrzuca tył z zakrętu”.

Wszelkie ogólne korekty zawieszenia będą dążyły albo do zwiększenia przyczepności osi tylnej, albo do zmniejszenia osi przedniej - by samochód zachowywał się neutralnie.

Powyższy efekt uzyskać można na kilka sposobów:

Stabilizatory

By obniżyć przyczepność kół przednich, należy zmniejszyć średnicę tylnego stabilizatora, lub zwiększyć średnicy (sztywności) przedniego. Oczywiście jest to czynność którą wykonuje się podczas ustawiania samochodu wyścigowego. Nie realnym jest, by normalny użytkownik w garażu miał kilka stabilizatorów do swojego samochodu.

stabilizator
Schemat budowy stabilizatora.

 

Sytuację możemy nawet pogorszyć – gdy chcemy poddać nasz samochód przeróbkom i mamy możliwość założenia tylniego stabilizatora, w momencie gdy samochód ma tendencję do nadsterowności (szczególnie w przypadku napędu RWD) powinniśmy taka czynność poważnie przemyśleć (samochód będzie jeszcze bardziej nadsterowny).

 

Kąt pochylenia kół względem podłoża (camber)

Jeśli nadsterowność pojawia się przy niskich prędkościach, to oznacza, że przednie koła są w zbyt dużym negatywie. Serwis wyścigowy przy pomocy specjalnych „camber plate” może korygować położenie górnego mocowania kolumny McPhersona, zmieniając tym samym kąt camber.

negatyw
Ujemny kąt (negatyw) pochylenia kół względem podłoża.

Jeśli w ramach tuningu zawieszenia nie możemy skorygować tej wartości, pamiętajmy, że obniżając samochód zmieniamy kąt pochylenia kół względem podwozia (negatyw wzrasta). Jednym słowem, gdy nasz samochód ma tendencję do nadsterowności przy niskich prędkościach, nie powinniśmy obniżać przodu samochodu, gdyż możemy nieopatrznie ten efekt dodatkowo pogłębić!

camber
Zasada działania camber plate.

 

Dystanse

 

dystans
Schemat montażu dystansu.

 

Jeśli szerokość przedniej osi będzie większa od szerokości osi tylniej, zmniejsza to przyczepność przednich kół generując tym samym lekką podsterowność, niwelującą nadsterowność. Negatywnym skutkiem tej regulacji jest delikatne spowolnienie reakcji samochodu na ruch kierownicy, oraz zwiększenie średnicy zawracania.

Opony

Nadsterowność można zniwelować zwiększając przyczepność tylniej osi – w sporcie motorowym inżynierowie dążą do wyrównania przyczepności przedniej i tylniej osi dbając o równomierną temperaturę pracy opon, gdyż to ona bezpośrednio odpowiada za przyczepność opony. Jeśli z jakiegoś powodu opony tylniej osi nie osiągają temperatury optymalnej przyczepności, inżynier wyścigowy obniża ciśnienie w oponie. Taki zabieg powoduje „zmiękczenie” opony – bardziej miękka opona mocniej pracuje, czyli wydziela więcej ciepła.

Jeśli dysponujemy np. termometrem na podczerwień, lub jakimkolwiek innym, który pozwala na szybki pomiar temperatury opon, możemy sprawdzić czy temperatury kół przedniej i tylniej osi znacząco różnią się od siebie. Oczywiście nie znamy temperatury optymalnej przyczepności opon – producenci cywilnych opon rzadko w charakterystykach swych produktów uwzględniają taki parametr. Załóżmy jednak, iż  znamy temperaturę optymalnej przyczepności naszych opon (zazwyczaj oscyluje ona w okolicach 50-60 stopni Celsjusza, w zależności od rodzaju mieszanki – np. przyczepne opony klasy „Perfomance” będą potrzebowały wyższej temperatury). Tak więc, gdy na tylniej osi odnotujemy niższą temperaturę, nieznaczne obniżenie ciśnienia może tutaj pomóc.

Amortyzatory

Niwelowanie  nadsterowności inżynier wyścigowy rozpoczyna od nieznacznego zmiękczenia tylnich amortyzatorów, lub zwiększenia twardości amortyzatorów osi przedniej. Oczywiście sport wyczynowy oferuje wiele wariantów ustawienia amortyzatorów – oddzielnie dla dobicia i odbicia, pozwalając również na osobną regulacje tzw. szybkiej i wolnej reakcji (szybka reakcja na gwałtowne nierówności, a wolna na np. przechyły auta). Jak jest to ważny a zarazem skomplikowany element, niech świadczy fakt, iż wiele teamów fabrycznych ma swoich inżynierów zawieszeniowych – a ich notatki – tzw. „click-books” (ilość kliknięć poszczególną śrubą – zaworem regulacyjnym by ustawić amortyzator pod konkretną trasę rajdu/toru wyścigowego) są objęte największą tajemnicą.

Samochód podsterowny

Analizując zjawisko podsterowności zauważymy, iż przyczepność przedniej osi jest mniejsza niż tylnej. Efektem takiej sytuacji jest tzw. „wyjeżdżanie przodu”.

Analogicznie do nadsterowności podsterowność korygować można na kilka sposobów:

Stabilizatory

By skorygować podsterowność należy zmniejszyć średnicę przedniego stabilizatora, lub zwiększyć średnicę tylniego.
W cywilnych podsterownych  autach w ramach tuningu pomóc może już sam montaż tylniego stabilizatora (jeśli producent uwzględnił taką możliwość).

Kąt pochylenia kół względem podłoża

Poprawę prowadzenie podsterownego auta, zwłaszcza gdy jest ono odczuwalne przy niższych prędkościach, spowodować może zwiększenie kąta pochylenia kół przednich.
W seryjnym aucie uzyskać ten efekt można np. obniżając przód auta.

Dystanse

podsterownosc
Podsterowność – przyczepność przedniej osi jest mniejsza niż tylniej.

 

Mniejszy rozstaw kół przedniej osi w porównaniu do osi tylniej zaowocuje przeniesieniem balansu auta z podsterowności w kierunku nadsterowności. Jednak dzieje się to kosztem bardziej nerwowej reakcji auta na ruchy kierownicą.

Opony

Sposób zachowania jest analogiczny jak w przypadku niwelowania nadsterowności, z ta różnicą, że tym razem zwiększamy przyczepność osi przedniej a nie tylnej.

Amortyzatory

Zwłaszcza gdy efekt nasila się przy niskich prędkościach, mogą pomóc bardziej miękkie amortyzatory przedniej osi, lub nieco sztywniejsze osi tylnej. Oczywiście mowa tu o nieznacznych korektach – w żadnym przypadku na podsterowność nie pomoże montaż wybitych, zużytych amortyzatorów nieraz niewłaściwie określanych jako „miękkie”.

Korygując podsterowność, nie należy zapominać, iż wielokrotnie producenci celowo ustalają charakterystykę danego samochodu jako podsterowną. Swe decyzje opierają na setkach testów i wyliczeń. Tak jest w większości przypadków bezpieczniej dla samych kierowców takich samochodów (mało kto oczekuje agresywnej sportowej jazdy od kierowcy rodzinnego vana). Nie bez znaczenia jest fakt, że podsterowny poślizg jest łatwiejszy do opanowania i przewidzenia dla przeciętnego kierowcy.

Na koniec, pamiętajmy też, iż jedynie stosowanie fabrycznych nastawów zawieszenia gwarantuje bezpieczne i przewidywalne zachowanie samochodu na drodze. Natomiast wszelkie zmiany powinny być dokonywane na wyłączną odpowiedzialność użytkowników, wymagając od nich dużej wiedzy i doświadczenia. Zalecamy także by nie dokonywać ich, bez konsultacji z porządnym warsztatem mechanicznym.
 Komentarze