02.03.2010 16:44
127

Jak dobrać rozmiar opon do samochodu?

Autor: Opony.com.pl

Jaki rozmiar opon jest właściwy dla posiadanego przez nas samochodu? Dowiedz się, jak sprawdzić rozmiar i dopasować oponę do konkretnego modelu auta.

Oznaczenie rozmiaru opony

Kierowca może w prosty sposób ustalić odpowiedni rozmiar opon dla swojego samochodu. W tym celu należy dokładnie przyjrzeć się oponom, które są w nim już zamontowane - na ich boku powinny znajdować się oznaczenia typu 195/65R15 91T, informujące o rozmiarze.

Jeśli samochód nabywany był w salonie to z pewnością posiada opony we właściwym rozmiarze.

Kilka praktycznych wskazówek

Aby dobrze oznaczyć rozmiar opon, można także odszukać taką informację w książce samochodu - powinna ona znajdować się w rozdziale poświęconemu specyfikacji technicznej pojazdu.

Innym sposobem dowiedzenia się, jaki rozmiar opon jest odpowiedni do danego auta jest sprawdzenie oznaczenia znajdującego się na klapce wlewu paliwa. Czasem informacja taka znajdować się może również na progu drzwi kierowcy, na słupku za kierownicą lub przy mechanizmie zamka od strony kierowcy.
Dzięki tym prostym metodom każdy kierowca może bez trudu ustalić, w jakim rozmiarze powinien nabyć opony.

Alternatywne sposoby określenia dobrego rozmiaru opon

Gdy z rozmaitych przyczyn nie można jednoznacznie stwierdzić, jaki rozmiar opon pasuje do danego samochodu, pozostaje zasięgnąć informacji u najbliższego dilera danej marki, zgłosić się z pytaniem do serwisu wulkanizacyjnego, zapoznać się z zawartością stron internetowych producentów opon i portalu Opony.com.pl.

Warto wiedzieć, że tylko właściwy dla danego samochodu rozmiar opon zapewnia bezpieczną jazdę i wysokie osiągi. Każdy kierowca powinien więc wiedzieć, jaki rozmiar opon jest zalecany (homologowany) przez producenta jego pojazdu.Komentarze