25.06.2019 07:33
0

Co to jest indeks prędkości opon?

Autor: opony.com.pl

Jednym z czynników, na jakie należy zwrócić uwagę podczas zakupu ogumienia, jest indeks prędkości. Dlaczego to tak istotna wartość i jaki ma wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy?

Czym właściwie jest indeks prędkości opony?

Jest to maksymalna, określona przez producenta prędkość, z jaką może poruszać się samochód na danych oponach. Do tej wartości gwarantuje on zachowanie wszystkich ich parametrów. Jakie są konsekwencje montażu ogumienia z nieodpowiednim indeksem prędkości? Zbyt niska wartość oznacza gorszą kontrolę nad pojazdem, wydłużenie drogi hamowania, a w skrajnych przypadkach nawet pęknięcie opony. Taka sytuacja jest bardzo niebezpieczna i może skończyć się tragicznie. W przypadku założenia modeli ze zbyt wysokim indeksem, negatywnym skutkiem są głównie zmniejszony komfort i większe opory toczenia.

Gdzie można znaleźć indeks prędkości na oponach? Jego symbol to litera znajdująca się na bocznej ścianie ogumienia. Dla samochodów osobowych najczęściej są to litery od Q do V. Każdej z nich odpowiada wartość wyrażona w km/h. Dla Q jest to 160 km/h, a V 240 km/h. Tabelę indeksów prędkości opon można znaleźć na naszej stronie. Co ważne podaje się go razem z indeksem nośności. Oznacza to, że pełne oznaczenie składa się z dwóch cyfr i litery. Przykładowo może to być 99V. Wartości te podawane są razem, ponieważ są od siebie zależne. Indeks prędkości obliczany jest według określonego ciężaru samochodu. W przypadku przekroczenia tej wagi ogumienie może ulec uszkodzeniu nawet przy wolniejszej jeździe.

Mówiąc o konsekwencjach złego doboru opon, warto zwrócić uwagę na pewien wyjątek. Dla opon letnich przepisy jednoznacznie wskazują, że nie mogą mieć one mniejszego indeksu prędkości niż ten określony przez producenta pojazdu. Jednak sytuacja wygląda trochę inaczej przy ogumieniu zimowym. W jego przypadku można używać opon z niższym indeksem jednak nie mniejszym niż Q, czyli przystosowanych do jazdy z maksymalną prędkością 160 km/h. Należy jednak pamiętać, że mogą się one zużywać szybciej i gorzej zachowywać podczas jazdy niż modele z zalecanym indeksem. Dlatego decyzję tę należy dobrze przemyśleć.

bieżnik w nowej oponie
Pojęcie indeksu prędkości nie dotyczy jedynie superszybkich samochodów

Jak wybrać odpowiednie opony?

Kupując opony do samochodu, należy ściśle trzymać się zaleceń producenta. Podają oni pasujące do danego modelu rozmiary oraz indeks nośności i prędkości. Listę pasującego ogumienia można znaleźć w instrukcji obsługi auta, na stronie internetowej producenta lub na tabliczce umieszczonej we wnętrzu pojazdu. Z reguły znajduje się ona na klapce wlewu paliwa albo na drzwiach lub słupku od strony kierowcy. Warto zwrócić uwagę, że rekomendowane indeksy prędkości opon mogą zmieniać się w zależności od ich wielkości.

Istotnym pytaniem dotyczącym indeksu prędkości, które może zadawać sobie w tym miejscu wielu kierowców, jest: dlaczego jego wartości są tak wysokie? Dopuszczalna prędkość na drogach publicznych jest stosunkowo niska. W Polsce maksymalnie zgodnie z prawem można jechać 140 km/h. To ograniczenie na autostradzie w terenie niezabudowanym, a w zdecydowanej większości państw istnieją podobne przepisy. Tymczasem indeksy opon rekomendowane przez producentów dla wielu modeli samochodów przekraczają 200 km/h.

Wynika to z tego, że na opony działają duże siły nie tylko podczas szybkiej jazdy. Ruszanie i hamowanie to również momenty mocno obciążające ogumienie. Nawet mocniej niż poruszanie się z dużą, ale stabilną prędkością na autostradzie. Ma to szczególne znaczenie w samochodach z silnikami o dużej mocy, w których jazda nawet po mieście jest z reguły zdecydowanie bardziej dynamiczna. Z tego powodu producenci do większości swoich pojazdów zalecają opony o stosunkowo wysokich indeksach prędkości, nawet jeżeli nigdy nie pojadą one 200 km/h.

Należy bowiem pamiętać, że wraz ze wzrostem indeksu prędkości modele ogumienia mają coraz bardziej wytrzymałą budowę. Posiadają one między innymi wzmocnione ściany boczne i opasanie, aby lepiej sprostać działającym na nie siłom. Dodatkowo stosuje się w nich również inną mieszankę gumową, która jest twardsza i przez to mniej odkształca się i lepiej przenosi obciążenia.Komentarze