04.09.2018 08:35
2

Czyszczenie felg aluminiowych - jak robić to poprawnie?

Autor: opony.com.pl

Felgi aluminiowe to niewątpliwie jeden z bardziej efektownych elementów samochodu osobowego, a zabrudzone nie wyglądają tak dobrze. Najgroźniejsze dla nich są sól drogowa, pył hamulcowy czy błoto. Dlatego tak duże znaczenie ma ich regularne mycie.

Jak wyczyścić felgi aluminiowe?

Czyszczenie alufelg powinno się odbywać regularnie, najlepiej przy pomocy specjalistycznych preparatów, które w swoim składzie nie zawierają żadnych kwasów. Można się posiłkować również myjkami ciśnieniowymi. Tutaj należy jednak zachować około 10-15 cm odległości między dyszą urządzenia, a felgami. Ponadto felg nie myje się nigdy bezpośrednio po podróży, gdy są jeszcze ciepłe. Wówczas można bowiem naruszyć ich delikatny lakier. Powstają także mało estetyczne zacieki, które wbrew pozorom później ciężko jest usunąć. 

Czym wyczyścić felgi aluminiowe? Używać powinno się przeznaczonych do tego celu preparatów. Dobry płyn do mycia felg nigdy w swoim składzie nie ma kwasu. Te bowiem wywierają negatywny wpływ na całą powłokę lakierniczą. Większość produktów do czyszczenia alufelg sprzedawanych jest w wygodnych butelkach z rozpylaczem. Najlepsze są przy tym środki o konsystencji żelu,  które nie spływają od razu i wolniej zasychają. Inne produkty są przeznaczone do felg wieloelementowych czy nielakierowanych. Te drugie jednak obecnie można spotkać raczej rzadko. 

Spryskujemy więc felgę, uważając przy tym, aby nie pryskać w stopniu nadmiernym na oponę. Następnie pędzelkiem rozprowadzamy środek po całej powierzchni, zakamarkach i trudno dostępnych miejscach. Po odczekaniu kilku minut spłukujemy środek i jeśli to konieczne powtarzamy mycie. W przypadku niektórych zabrudzeń konieczne może być użycie specjalnych preparatów do usuwania asfaltu lub nawet pasty lekkościernej.

czyszczenie felg
Mycie felg aluminiowych specjalnym preparatem

Czyszczenie felg aluminiowych domowym sposobem

Okazuje się, że alufelg nie trzeba czyścić w profesjonalnych warsztatach, co nie kosztuje mało. Równie dobrze co markowe produkty, sprawdzają się domowe sposoby. Kluczem do sukcesu jest wybranie środków, które nie zniszczą felg, a przy tym skutecznie usuną z nich brud i kurz. Najlepiej sprawdzają się preparaty o gęstej konsystencji. Poza tym konieczny jest dostęp do bieżącej wody, która powinna być pod dość wysokim ciśnieniem. Do samego mycia nie wolno używać szczotek z twardym włosiem czy produktów posiadających ostre krawędzie. W ten sposób można bowiem bardzo łatwo zniszczyć alufelgi. Cały proces czyszczenia felg powinien przebiegać bardzo dokładnie. Na alufelgach od razu widać bowiem wszelkiego typu niedoskonałości.

Aby felgi po myciu ładnie błyszczały, należy je także odpowiednio wypolerować. Tutaj posiłkować się można specjalnymi pastami i woskami. Proces ten powinien odbywać się zdecydowanymi, półkolistymi ruchami. Tylko wówczas preparat zostanie równomiernie rozłożony na powierzchni felg.

Przy czyszczeniu felg aluminiowych duże znaczenie ma przede wszystkim regularność. Jeśli alufelgi są myte co 2-3 tygodnie, proces ich czyszczenia nie zajmuje zbyt wiele czasu. Gorzej, jeśli pozostawały bez opieki i konserwacji przez pół roku czy dłużej. Wówczas usunięcie zanieczyszczeń bywa trudne, czasochłonne, a niekiedy wręcz niemożliwe. W takiej sytuacji konieczna okazać się może pomoc profesjonalistów.

Woskowanie alufelg

O felgi samochodowe warto zadbać jeszcze przed ich montażem. W tym przypadku dobrze sprawdza się wosk do felg, który chroni je przed osadzaniem się zabrudzeń, a przy okazji ułatwia ich mycie. Z czasem kurz i pył na felgach tworzy zwartą masę, która jest trudna do usunięcia. Dzięki woskowaniu można skutecznie zapobiegać temu zjawisku. Przy czym zabieg ten należy powtarzać co 4-5 tygodni. Wcześniej trzeba także pamiętać o dokładnym umyciu i wysuszeniu kół. Można posiłkować się w tej sytuacji myjką wysokociśnieniową, oczywiście zgodnie z instrukcją jej użytkowania.Komentarze