Aktualizacja treści: 08.11.2019 10:08
0

Bridgestone Blizzak LM005

Autor: opony.com.pl 08.11.2019 10:02

Opony zimowe Bridgestone Blizzak LM005 to produkt klasy premium wyprodukowany przez japońskiego potentata. Są one dostępne w wielu rozmiarach, przez co pasują do większości samochodów osobowych. Ich dobre opinie potwierdzają profesjonalne testy ogumienia.

Opony Bridgestone Blizzak LM005

Pordukt zadebiutował w 2019 roku i należy do serii Blizzak skupiającej najbardziej zaawansowane technologicznie ogumienie zimowe Bridgestone. Zastępują w niej starszy model Bridgestone Blizzak LM001 EVO. Bardzo szeroka gama rozmiarów dla felg o średnicach od 14 do 21 cali sprawia, że będą one pasowały do wielu aut, zarówno małych samochodów miejskich, jak i SUV-ów. Producent już z ogłoszeniem ich wprowadzenia zapowiedział, że liczba dostępnych wariantów ma być stopniowo rozszerzana, a ostatecznie przekroczyć 150.

Test opon Bridgestone Blizzak LM005

Ich wysoką jakość potwierdził niezależny test wykonany w 2019 roku przez znany niemiecki magazyn motoryzacyjny Auto Bild. Wzięło w nim udział 20 modeli zimowych w rozmiarze 225/45 R17, a przeprowadzany był on z wykorzystaniem BMW serii 1. W końcowej klasyfikacji japońskie opony zajęły 5 miejsce, wyróżniając się krótką drogą hamowania na suchej i mokrej nawierzchni.

Rezultat hamowania na mokrej drodze zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ był on najlepszy ze wszystkich testowanych modeli. Sprawdzian ten polegał na zatrzymaniu się po rozpędzeniu samochodu testowego do 80 km/h. Bridgestone Blizzak LM005 osiągnęły ten cel po przejechaniu 29,2 m. To wynik, który okazał się nie tylko lepszy od innych zimówek, ale również opon letnich wziętych do tego testu jako punkt odniesienia. Trudno dziwić się więc, że opinie o Bridgestone Blizzak LM005, także te wyrażane przez zwykłych użytkowników, są w zdecydowanej większości pozytywne. Kierowcy, którzy mieli już okazję sprawdzić je w zimowych warunkach, zwracają uwagę na dobre trzymanie się drogi oraz wysoki komfort jazdy.

opona zimowa Bridgestone Blizzak LM005
Wygląd opony Bridgestone Blizzak LM005

Budowa modelu

W Blizzak LM005 zastosowano bieżnik kierunkowy, czyli taki z rowkami układającymi się w kształt litery V. Zapewnia on szybkie odprowadzanie spod kół wody, zwiększając przyczepność na mokrej jezdni. Wspiera go wykorzystana w tym modelu mieszanka Nano Pro-tech. Technologia ta optymalizuje rozłożenie krzemionki w strukturze opony, poprawiając w ten sposób jej właściwości. Ponadto zmniejsza ona tarcie pomiędzy cząsteczkami węgla, co oznacza słabsze nagrzewanie się gumy, przekładające się na lepsze zachowywanie pierwotnego kształtu.

Natomiast za bezpieczeństwo na śniegu i lodzie odpowiada między innymi połączenie dwuwymiarowych lameli w środkowej części bieżnika z trójwymiarowymi znajdującymi się na jego obrzeżach. Tego typu rozwiązanie skraca drogę hamowania na najbardziej śliskich nawierzchniach. Dodatkowo rowki odprowadzające wodę posiadają zygzakowate brzegi. Oznacza to, że służą one również do poprawiania przyczepności na ośnieżonych drogach.

Sprawdź także promocyjne wideo modelu Bridgestone Blizzak LM005:Komentarze