Aktualizacja treści: 06.11.2019 15:33
0

Barum Polaris 5

Autor: opony.com.pl 06.11.2019 12:19

Polaris 5 to nowe opony zimowe wyprodukowane przez czeską firmę Barum będącą częścią koncernu Continental. Jest to marka, która cieszy się w Polsce sporą popularnością ze względu na dobry stosunek ceny do jakości.

Opony Barum Polaris 5

Barum Polaris 5 to propozycja czeskiego producenta Barum na sezon 2018/2019. Ma ona zastąpić na rynku wysłużony już model Polaris 3 będący w sprzedaży od 2011 roku. Firma chce dotrzeć z tym produktem do większości kierowców szukających opon budżetowych, ponieważ jest on dostępny w sprzedaży w bardzo wielu rozmiarach. Łącznie jest ich kilkadziesiąt i są przeznaczone dla felg o średnicach od 13 do 19 cali. Oznacza to, że będą one pasowały zarówno do małych samochodów miejskich, jak i do SUV-ów.

Test opon Barum Polaris 5

Opony zimowe Barum Polaris 5 jeszcze nie doczekały się pełnego testu. Jednak w 2019 roku wzięły udział w przeglądzie 53 modeli ogumienia na zimę wykonanym przez niemiecki magazyn Auto Bild. Wszystkie z nich zostały sprawdzone w dwóch kategoriach: hamowaniu na śniegu i na mokrej nawierzchni. Następnie uzyskane w ten sposób odległości zostały dodane do siebie i uszeregowane od najkrótszego do najdłuższego dystansu. Najlepsza dwudziestka przeszła do drugiego etapu, jakim był pełny test możliwości danego ogumienia.

Samochodem użytym w tym badaniu było BMW serii 1. Podczas testu na mokrej nawierzchni rozpędzano je do 80 km/h, a na ośnieżonej do 50 km/h. Produkt czeskiej firmy zatrzymał się kolejno po 33,9 m i 25 m. Wyniki te zostały sklasyfikowane na 23 i 18 miejscu, co łącznie dało 21 pozycję. Oznacza to, że jedna lokata wyżej wystarczyłaby do zakwalifikowania się do drugiej części. Jednak znalezienie się w górnej połowie tabeli to dobry wynik dla opon budżetowych, jakimi są Polaris 5. Oznacza to przecież, że wyprzedziły wiele konkurencyjnych modeli z tego segmentu. Opinie o Barum Polaris 5 przedstawiane przez kierowców ich używających również są głównie pozytywne i wskazują na dobry stosunek ceny do jakości.

opona zimowa Barum Polaris 5
Wygląd opony Barum Polaris 5

Budowa modelu

Barum Polaris 5 to opony kierunkowe, czyli o rowkach ułożonych w kształt litery V. Taki wzór bieżnika pomaga w sprawnym usuwaniu spod kół wody, co znacznie poprawia bezpieczeństwo na mokrych nawierzchniach. Ważnym elementem Barum Polaris 5 jest również udoskonalona mieszanka z domieszką krzemionki. Pomaga ona zachować gumie elastyczność w niskich temperaturach, zwiększając w ten sposób przyczepność. Dodatek ten jest stosowany standardowo w zimówkach średniej i wyższej klasy, natomiast nie zawsze można go spotkać w produktach budżetowych. Przykładem może być poprzedni model Polaris 3, który takowego nie miał.

Bloki bieżnika posiadają charakterystyczny design ze wcięciami po bokach. Poprawia on przyczepność na śniegu. W tym samym celu na tych znajdujących się w środkowej części opony umieszczono dodatkowe wąskie nacięcia. Ułożenie poszczególnych bloków zostało także zoptymalizowane pod względem minimalizacji szumu powietrza podczas jazdy. Przekłada się to na zwiększenie komfortu kierowcy i pasażerów, szczególnie podczas osiągania wyższych prędkości.

Sprawdź film promocyjny opony zimowej Barum Polaris 5:

 Komentarze