25.11.2014 11:01
2

Fachowcy apelują – wprowadźmy obowiązkowe opony zimowe w Polsce

Autor:

Niskie temperatury, częste opady śniegu i zalegające przez wiele dni błoto pośniegowe – tak najczęściej wygląda zima w naszym kraju. Dlaczego zatem jako jedyne państwo w UE z takim klimatem nie ma u nas obowiązku montowania opon zimowych? Branża oponiarskich chce, aby się to zmieniło.

Mimo, że zapowiedzi wprowadzenia obowiązkowych opon zimowych pojawiają się regularnie od kilku sezonów, jak na razie nie ma konkretnych ustaleń dotyczących tego problemu. W 2012 roku tematem zajął się Sejmowy Zespół do Spraw Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, sprawa powróciła także rok później, jednak żadne proponowane rozwiązanie nie weszło w życie. Do obowiązku montowania opon zimowych negatywnie ustosunkowało się Ministerstwo Transportu argumentując swoja decyzję trudnością w egzekwowaniu przepisu.

        opony zimowe
Symbol informujący o zimowych osiągach opony.
 

O zmianę podejścia obowiązku stosowania opon zimowych zabiegają przedstawiciele branży oponiarskiej, którzy wskazują wyniki badań. Bezsprzecznie wskazują one, że w polskich warunkach zimowych użytkowanie opon letnich przez cały rok zagraża bezpieczeństwu na drodze.  Opona zimowa cechuje się inna budową, powstaje z mieszanek gumowych o innych właściwościach i jest przystosowana do pracy w ekstremalnie niskich temperaturach. Wszystko to sprawia, że gwarantuje bezpieczeństwo na typowo zimowych nawierzchniach, którego nie może zapewnić opona letnia.

Mimo, iż większość kierowców zdaje sobie sprawę z zagrożenia płynącego z użytkowania opon letnich zimą, to nie wszyscy zmieniają opony wraz z nadejściem chłodniejszych dni. W badaniach kierowcy wskazują, że 79% (według TNS OBOP w lutym 2011 r.) z nich zmienia opony na zimowe, jednak rzeczywistość jest mniej optymistyczna. Z obserwacji pracowników warsztatów wynika, że o zmianę opon na zimowe dba znacznie mniej, bo ok. 2/3 kierowców.

        opony zimowe
Coraz więcej kierowców docenia osiągi opon zimowych.
 

Na korzyści płynące ze zmiany przepisów zwraca uwagę dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Gumowego Piotr Sarnecki. W rozmowie z agencją informacyjną Newseria wskazuje on, że duża liczba kierowców nie pamięta o zmianie ogumienia lub uważa, iż zmiana taka nie jest konieczna. Wg Sarneckiego nowe przepisy objęłyby zatem szczególnie kierowców tej drugiej grupy, którzy przez swoje działanie nie tylko narażają siebie na niebezpieczeństwo wypadku, ale przede wszystkim są zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego.

Dodatkowym argumentem przedstawicieli branży oponiarskiej przemawiającym za wprowadzeniem opon zimowych w Polsce jest fakt, że nasi sąsiedzi w Unii Europejskiej już to zrobili. Przepis taki posiadają także kraje, które są popularnym kierunkiem wyjazdów na zimowe urlopy, jak Austria czy Włochy.Komentarze