13.05.2012 10:12
0

Bridgestone – 3 kroki do bezpiecznej podróży

Autor: Bridgestone

Rozpoczął się sezon weekendowych wyjazdów. Utrzymanie opon w odpowiednim stanie wpływa na bezpieczeństwo przez cały rok, jednak szczególną uwagę powinniśmy na nie zwrócić przed dłuższymi trasami. Tysiące inspekcji przeprowadzonych przez firmę Bridgestone na terenie Europy wykazało, że ponad 78% samochodów jest wyposażonych w opony nienadające się do jazdy.

Bridgestone zachęca kierowców do kontrolowania stanu swoich opon przed wyjazdem w trasę. Specjaliści z japońskiego koncernu przekonują, że trzy łatwe do sprawdzenia elementy zagwarantują bezpieczną i komfortową jazdę.

  • kontrola głębokości bieżnika

Wystarczająco głęboki bieżnik gwarantuje pewną i bezpieczną jazdę, nawet w niesprzyjających warunkach pogodowych. Zgodnie z prawem głębokość bieżnika powinna wynosić przynajmniej 1,6 mm.

  • sprawdzenie ciśnienia w oponach

Warto się upewnić czy opony mają prawidłowe ciśnienie i są przygotowane do dłuższej trasy. Obciążone auto wymaga innego ciśnienia w oponach – zwykle rodzinne wyjazdy wiążą się ze znacznym bagażem (np. przyczepami, rowerami, łódkami). Prawidłowe wartości ciśnienia dla opon przednich i tylnych znajdziesz na klapie baku, po wewnętrznej stronie drzwi lub w instrukcji samochodu. Ważne jest, aby ciśnienie mierzyć na zimnych oponach.

  • kontrola zużycia i uszkodzeń

Otarcia, nacięcia, rysy i inne uszkodzenia mogą pogłębić się podczas długiej trasy. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się ze specjalistą i zyskać pewność, że opony nie zawiodą w czasie podróży.

Dlaczego warto kontrolować stan opon?

Niewłaściwe ciśnienie, starty bieżnik, nieregularne zużycie i uszkodzenia pociągają za sobą negatywne skutki.

Bridgestone
Regularna kontrola stanu opon pomaga w poprawie bezpieczeństwa na drogach.
  • wyższe spalanie

Opony, w który jest zbyt niskie ciśnienie powietrza, zużywają więcej paliwa.

  • krótszy okres eksploatacji

Opony ze zbyt niskim ciśnieniem zużywają się znacznie szybciej.

  • obniżenie bezpieczeństwa na drodze

Zbyt płytka rzeźba bieżnika wpływa na wydłużenie drogi hamowania na mokrym podłożu. Zbyt niskie ciśnienie powietrza w oponach ma również negatywny wpływ na manewrowanie, hamowanie i komfort prowadzenia. Jazda na oponach uszkodzonych lub zużytych pociąga za sobą większe ryzyko wystrzału podczas jazdy, co może spowodować utratę kontroli nad samochodem.

Alarmujące statystyki

Wyniki 28 700 bezpłatnych inspekcji, które w ostatnim czasie na terenie Europy przeprowadziła firma Bridgestone są alarmujące. Ponad 28% kierowców prowadzi auta wyposażone w opony o zbyt niskim ciśnieniu lub z bieżnikiem poniżej granicy 1,6 mm. Powoduje to zagrożenie dla zdrowia i życia kierowców, pasażerów i innych uczestników ruchu. 

Sprawdź ofertę opon Bridgestone

 Komentarze