Artykuły

Od 1 lipca 2020 w terenie zabudowanym dopuszczalna prędkość wyniesie 50 km/h przez całą dobę, natomiast przekroczenie dozwolonej wartości o 50 km/h na godzinę – niezależnie, czy będzie ono miało miejsce na drodze zwykłej, ekspresowej czy autostradzie – będzie wiązać się z utratą prawa jazdy za prędkość. Warto pamiętać także o obowiązku zwalniania przed przejściem dla pieszych oraz pierwszeństwa ludzi zarówno przebywających na pasach, jak i dopiero na nie wkraczających. Stosowanie się do nowych wytycznych pozwoli nam uniknąć nieprzyjemnych sankcji w postaci mandatu, punktów karnych, a także utraty prawa jazdy za prędkość.

Zdecydowana większość spośród nowo wyprodukowanych opon jeszcze przed opuszczeniem fabryki otrzymuje różnokolorowe oznaczenia w postaci pasków i kropek. Są one ściśle związane z konkretnym zakładem, w którym stworzono dany egzemplarz, a poszczególne koncerny także w inny sposób interpretują ich znaczenie. Co oznaczają kolorowe paski na oponach i kropki na ich boku oraz jakie mają znaczenie dla użytkownika i wulkanizatora?

Każdego roku tysiące kierowców staje przed koniecznością zakupu nowego kompletu ogumienia. Choć opony z drugiej ręki kuszą swoją atrakcyjną ceną, nie zapewniają one tak wysokiego poziomu bezpieczeństwa i trwałości jak fabrycznie nowe egzemplarze. Ile bieżnika ma nowa opona, czym różnią się opony nowe i używane oraz które warto wybrać do swojego samochodu?

Uszkodzenie ogumienia jest bardzo często spowodowane jego nieprawidłowym użytkowaniem. Przebita lub nacięta opona, a także odseparowany bieżnik mogą negatywnie wpływać na przyczepność i tor jazdy, nierzadko prowadząc do groźnego w skutkach wypadku. Jakie są najczęstsze eksploatacyjne uszkodzenia opon, czym grożą oraz jak im zapobiegać?

Stojąc przed wyborem nowego kompletu ogumienia do swojego samochodu możemy spotkać się z terminem homologacji opon. Określenie to wskazuje, który model zapewni najwyższe osiągi w połączeniu z konkretną marką samochodu. Jak powstają opony homologowane oraz jakie są ich najważniejsze zalety?

Wentyle to często pomijana i niedoceniana część koła. Mają istotny wpływ na bezpieczeństwo podróżowania – zarówno w samochodach przemieszczających się w wymagającym terenie, jak i w miejskich pojazdach, poruszających się po dobrze utrzymanych nawierzchniach. Jak działają wentylki samochodowe i w jaki sposób o nie dbać?

Wiele osób nie wie, jak prawidłowo wymienić koło w samochodzie. Przeczytaj artykuł i poczuj się pewnie w przypadku awarii.

Pompowanie opon azotem to rozwiązanie, które ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Choć nie jest to nowość na rynku motoryzacyjnym, wiele osób zastanawia się nad zasadnością, wadami oraz zaletami zastępowania powietrza innym gazem. Co daje pompowanie kół azotem i kiedy warto się na nie zdecydować?