infolinia: 0801 11 43 43

Infolinia

0801 11 43 43

Doradzimy w wyborze opon i felg!

Infolinia czynna jest w godzinach:
Poniedziałek - Piątek - 7.00 - 22.00
Sobota - Niedziela - 8.00 - 16.00

Wyważanie opon

Po czym poznać, że Twoje koła są źle wyważone? Jak często należy wyważać koła? Co powoduje złe wyważenie kół w Twoim samochodzie?

Wyważanie opon

Koła są elementem samochodu mającym bezpośredni kontakt z nawierzchnią. Od ich pracy zależy jakość trakcji pojazdu. Koła samochodu składają się z felg wraz z zamontowanymi na nich oponami. Jeśli te dwa elementy nie są właściwie spasowane, a całość wyważona, prowadzi to do szybszego zużycia zarówno opon, felg jak i zawieszenia. Co gorsze, tracimy przewidywalność trakcji, co obniża bezpieczeństwo jazdy.

Jakie są przyczyny niewyrównoważenia koła?

Niewyrównoważenie jest wynikiem niedoskonałości wykonania poszczególnych elementów koła: opon i felg. Jeśli przyjrzeć się temu dokładniej, to przecież daleko po przecinku nic nie jest doskonale okrągłe. W praktyce koła idealnie okrągłe nie istnieją. Problem pojawia się wtedy, gdy wypukłość felgi nałoży się na wypukłość opony. Powoduje to skuteczne podwojenie „skoku” lub bicia.

Jednakże nie tylko wykonanie poszczególnych elementów składowych koła, decyduje o jego niewyrównoważeniu. Znaczenie tutaj odgrywa również wzajemne ułożenie opony i felgi względem siebie, a także dokładność osadzenia i umocowania na piaście czy niewyrównoważenie bębnów lub tarcz hamulcowych.

Wreszcie niewyrównoważenie może powstać w czasie eksploatacji kół w pojeździe. Przyczyną może być zużycie opony: nierównomierne starcie bieżnika powstałe przy nagłym hamowaniu lub zużyciem amortyzatora lub felgi: najechanie na krawężnik lub wyrwę w nawierzchni. Niewyrównoważenie kół powoduje zmniejszenie przyczepności kół do nawierzchni.

Jakie są skutki jazdy na niewyrównoważonych kołach?

Niewyrównoważenie kół powoduje zmniejszenie przyczepności kół do nawierzchni, czyli utratę płynnej trakcji, pogorszenie hamowania i kierowalności pojazdu. W wyniku nieregularnej pracy kół i drgań z tym związanych znacznie szybciej zużywają się poszczególne elementy zawieszenia, jak amortyzatory, drążki kierownicze, łożyska, jak również same opony.

Niewyrównoważone koła znacznie obniżają komfort jazdy. Obniżony komfort jazdy wpływa negatywnie na kierowcę, powodując u niego pojawienie się zmęczenia, co obniża w efekcie bezpieczeństwo jazdy.

Po czym poznam, że mam niewyrównoważone koła?

Problem z wyważeniem diagnozujemy na podstawie dwóch objawów.Pierwszy z nich to drgania.Drgania wyczuwalne na kierownicy mogą być objawem niewyważonych kół przednich. Drgania powoduje rezonans przenoszony przez wibrujące koła na mechanizm zwrotnicy i kierownicę. Są one odczuwalne przy jeździe z wyższymi prędkościami, przy 100km/h lub więcej. Często takie wibracje są marginalizowane przez kierowców, ponieważ występują one w wąskich zakresach prędkości, ze wzrostem prędkości ustępują (nie występuje tu jednak żadna zależność, przy wyższej prędkości, wibracje mogą wrócić). Drgania całego nadwozia oraz wrażenie zarzucania tyłu pojazdu przy ostrych zakrętach (utrata przyczepności) mogą być objawem niewyważonych kół tylnych. Ponadto z tyłu samochodu dochodzić będą specyficzny szum, będący efektem nadmiernej pracy wszystkich elementów tylnego zawieszenia. Pamiętajmy, by ewentualne drgania na kierownicy badać na jednolitych odcinkach drogi, gdyż zmiana nawierzchni również może powodować chwilowe drgania.Podkreślmy, że symptom drgań może być objawem niewyważenia opon, ale nie musi. Istnieje bardzo wiele potencjalnych przyczyn drgań, zaczynając od kół, przez układ hamulcowy po zawieszenie. Wątpliwości najlepiej rozwiać w serwisie wulkanizacyjnym.

Drugim objawem jest nietypowe zużycie bieżnika opony. Niewyważone koła powodują nierównomierne zużycie bieżnika, w wyniku czego, opona posiada miejsca zdecydowanie bardziej wytarte od innych. O tego typu zużyciu bieżnika, mówimy plackowate, gdyż kształtem przypomina duże, starte połacie gumy.

Niektóre samochody osobowe (i kierowcy) są bardziej wyczulone na niewyważenie opon niż inne, niemniej jednak wystąpienie któregokolwiek z objawów powinno nas zaniepokoić i skłonić do wizyty w serwisie.

Na czym polega wyważenie koła?

Wyważanie kół przeprowadzają warsztaty oponiarskie na specjalnych urządzeniach, zwanych wyważarkami. Definicja wyważenia koła, a właściwie jego wyrównoważenia, mówi o równomiernym rozłożeniu mas wokół jego osi obrotu, gdzie środek ciężkości pokrywa się ze środkiem obrotu. Innymi słowy – opona jest wyważona wtedy, gdy po zamontowaniu na feldze i osi samochodu jej masa rozkłada się równo wokół własnej osi. Albo jeszcze prościej: nie występują miejsca o większej lub mniejszej wadze. Wyważarka określa miejsca, w których należy zamocować ciężarek równoważący. W praktyce przestrzega się, by waga zamontowanego ciężarka lub ciężarków równoważącego jeden z boków koła nie przekraczała 60 g. Jeśli opona wymaga większej ilości ciężarków, stosuje się tzw. optymalizację, która polega na takim ułożeniu opony względem felgi, by zrównoważyć niedowagę. Dopuszczalna granica błędu wyważenie wynosi 5 g na jedno koło.

Kiedy należy wyważać koła?

Koła należy wyważać za każdym razem, gdy opona jest zdejmowana z felgi. Tak więc przy sezonowej wymianie opon, przy naprawie opony, a także po dłuższym leżakowaniu kół (gdy mamy dwa komplety opon i jeden trzymamy w garażu) powinniśmy wyrównoważyć nasze koła. Ciężarki równoważące nasze koła mogą się oderwać w wyniku uderzenia kołem o krawężnik, po wpadnięciu w dziurę na drodze, dlatego też, zalecamy częste sprawdzanie kół, choćby wzrokowo raz na tydzień. Z kolei co 5 tysięcy kilometrów, zalecamy wizytę w serwisie celem kontroli wyrównoważenia.

Komentarze

ray_driver 11 maja 2014

Niestety - większość zakładów wulkanizacyjnych zatrudnia pracowników, którzy nie przykładają się do pracy tak jak należy, nad czym ubolewam. Obserwując ich pracę podczas zmiany opon na nowe na alufelgach nie dokańczali pracy jak należało do wszystkich kół. Po umieszczeniu koła na maszynie, zidentyfikowaniu miejsc, gdzie należy umieścić ciężarki, zakładali je (lub nie) i nie sprawdzali powtórnie wyważania po dołożeniu ciężarków. Po jeździe kontrolnej z odpowiednimi prędkościami złe wyważenie się potwierdziło. Wizyta w kolejnym zakładzie wykryła niedokładne wyważenie kół, które wytypowałem w trakcie obserwacji poprzedniego zakładu.....

Dodaj komentarzSklep

Wyszukiwarka

Opony do pojazdu