infolinia: 0801 11 43 43

Infolinia

0801 11 43 43

Doradzimy w wyborze opon i felg!

Godziny pracy infolinii: Pon - Wt 7 - 22 Środa31.05 nieczynne Czw -Pt 01.06 8 - 18 Sobota 02.06 8 - 18 Niedziela 03.06 nieczynne Poniedziałek 04.06 7 - 22 Wtorek 05.06 7 - 22

Właściwe ciśnienie w oponach zimowych

Właściwe ciśnienie w oponach gwarantuje bezpieczne, długotrwałe i ekonomiczne użytkowanie naszych opon. Jakie powinniśmy mieć ciśnienie w kołach na zimę? Większe, mniejsze, czy takie, jak homologował producent danego auta?

Właściwe ciśnienie w oponach zimowych

Co to jest "ciśnienie przewidziane przez producenta danego auta"?

Jest to optymalne ciśnienie dla opon w naszym pojeździe, które podaje producent auta. Informację o zalecanej wartości ciśnienia do każdego pojazdu, producenci zamieszczają w różnych miejscach pojazdu, najczęściej w formie wlepki. W zależności od danego pojazdu, informację tę można znaleźć na klapce wlewu od paliwa, w schowku, na progu lub słupku, przy drzwiach kierowcy. Najczęściej zalecane wartości to przykładowo, 2.0, 2.2, itp.

Co powoduje spadek temperatury w naszych oponach?

Podczas zimy częste są duże wahania temperatur. Każdy spadek temperatury oznacza obniżenie ciśnienia w naszych kołach. Dla przykładu, nasz samochód ma zalecaną wartość ciśnienia opon 2 bary. Opona została napompowana do zalecanego ciśnienia w garażu, w temperaturze około 20 stopni Celsjusza. Przyjrzyjmy się wpływowi temperatury: w temperaturze 0 stopni Celsjusza, ciśnienie tej samej opony wynosić będzie już 1,8 bara, przy dalszych spadkach, w temperaturze minus 10 stopni będzie to 1,7 bara, a przy minus 20 stopniach, ciśnienie wynosić będzie już tylko 1,59 bara, co oznacza spadek o 20 procent w stosunku do zalecanego przez producenta! Dlatego podczas zimy, kluczowe jest sprawdzanie ciśnienia w oponach częściej niż w okresie letnim, najlepiej raz w tygodniu.

Co oznacza mniejsze ciśnienie w naszych oponach?

Mniejsze ciśnienie w naszych oponach to szereg problemów. Opony ze zbyt niskim ciśnieniem wydłużają drogę hamowania, a także pogarszają sterowalność pojazdu. Zbyt niskie ciśnienie powoduje znoszenie na boki podczas jazdy na wprost i "pływanie" podczas pokonywania zakrętów. Niższe ciśnienie powoduje obniżenie ogólnie pojętej przyczepności, która szczególnie podczas zimy jest dla nas bardzo ważna. Zbyt niskie ciśnienie powoduje także większe zużycie paliwa oraz znaczące zwiększenie zużycia bieżnika opony.

Pamiętaj!

Zimą możesz zwiększyć ciśnienie o 0,2 bara w stosunku do zalecanego latem.

Niektórzy twierdzą, że należy obniżać ciśnienie w oponach na zimę po to, by opona miała lepszą przyczepność na śniegu. Nic bardziej błędnego. Zbyt niskie ciśnienie powoduje, że opona nie styka się z nawierzchnią całą szerokością, a jedynie krawędziami, co obniża jej przyczepność i siłę nośną. Celowe obniżanie ciśnienia w oponach stosowane jest w sportach wyczynowych samochodów z napędem 4x4, ale wynika to z innej specyfiki nawierzchni, po której się te pojazdy poruszają. Dlatego tego typu analogie są chybione.

Zimą zwiększamy ciśnienie w oponach o 0,2 bara

Prawidłowe ciśnienie zapewnia oponom najlepszą możliwą dla nich przyczepność, co szczególnie istotne jest zimą. W praktyce, nie zawsze jest możliwe bieżące dostosowywanie ciśnienia do aktualnej temperatury, szczególnie w przypadku często zmieniających się temperatur w zimie. Dlatego też, kiedy niskie temperatury utrzymują się przez okres kilku dni, zaleca się zwiększyć ciśnienie o 0,2 bara. Dlaczego kompensacja odbywa się akurat o 0,2 bara? Wynika to z pewnego rodzaju uśrednienia zakresu zimowych wahań temperatury w naszym klimacie.

Pamiętajmy o wyrównaniu ciśnienia do poziomu zalecanego przez producenta samochodu, kiedy temperatura otoczenia znów się podniesie. Ciśnienia podawane przez producentów są dla naszych kół optymalne.

Komentarze

Ja 29 listopada 2010

Dawno nie czytałem takich bzdur!!!! Autor chyba nigdy nie jeździł samochodem po śniegu.Na fizyce też chyba nie bywał. Ciśnieni szanowny Panie mierzymy ciśnieniomierzem, i w lecie, czy w zimie jest w oponie takie jak ten przyrząd wskazał - nic nie trzeba "w pamięci" dodawać lub ujmować.Natomiast zwiększanie ciśnienia w oponach powoduje zmniejszenie i to znaczne ich przyczepności na śliskiej nawierzchni. Każdy doświadczony kierowca obniża ciśnienie w oponach do jazdy po śniegu i lodzie. Pozdrawiam.J.

do JA ... 1 grudnia 2010

Kolego skoro twierdzisz, że ciśnienie w oponie będzie takie samo przy +20°C i przy -20°C to Ty się wybierz raz jeszcze do szkoły i tym razem nie spij na lekcji fizyki ! Po za tym nie pisz bzdur, że na śnieg i lód należy obniżać ciśnienie, bo się ludzie przez ciebie pozabijają ! Jedyna nawierzchnia na której warto obniżyć ciśnienie jest kopny piach !!!

czesio 7 grudnia 2010

a ja tam **** opony jade se na feldze z kolcami

16 grudnia 2010

cisnienie w zime spada !

pytek 17 maja 2011

Chodzi o to, że ciśnienie i w zimie i w lecie powinno być w oponach takie samo, czyli w zime jak się zrobi zimno, trzeba kółka dodmuchać :-)

kierowca 15 listopada 2011

Problem w tym, że każdy ciśnieniomierz inaczej wskazuje ciśnienie w kołach pojazdu. Mój mechaniczny inaczej, elektroniczny inaczej, w warsztacie "gumolepa" inaczej, na stacji benzynowej inaczej. I bądź tu mądry.

rycho 2 grudnia 2011

Z tym obniżaniem ciśnienia w zimie, to się nadaje do "mam talent". No i popatrzcie na tych doświadczonych kierowców, jak im autka się ślizgają a do przodu i prosto za chiny nie chcą.

rycho 2 grudnia 2011

Zapomniałem dodać, że szukałem dobrej strony na temat opon, zwłaszcza zimowych i po długim czasie znalazłem właśnie tą, więc dodaję ją do zakładek.

istrzo 9 grudnia 2011

dokładnie same bzdury. jak można zwiększyć ciśnienie w zimie? tosz to opona nie ma przyczepnosci. o to chodzi aby obniżyć ciśnienie aby był lekki flaczek opona wtedy bardzo dobrze przylega do powierzchni i auto jest stabilniejsze. nie bójmy się że auto zacznie palić o pół litry więcej , lepiej aby paliło więcej i jechać bezpiecznie w zimie niż mieć jakaś stłuczkę a nie daj Boże wypadek. nie mówie tu o zmniejszaniu ciśnienia do 1 atmosfery ale tak 2.0 jak nie ma lodu jest dobrym ciśnieniem a jak jest lód i śnieg to tak 1.6-1.8 w zależności od tego z jaką nawierzchnią mamy doczeynienia

jabi_29 16 grudnia 2011

ja tam staram sie utrzymywac na takim samym poziomie, czy to latem czy zima - 2.3 bara (przod i tyl tak samo) - astra 2 i megane coupe i jest ok

opnka 17 grudnia 2011

ile napompowac do nowych frigo 2 daem 2,7 to chyba za duzo ale przy 2,5 to juz z balona flak sie robi i taka uwaga bieznik na koncach wysoko siega czyli chyba ie musi caly lezec na powierzchni

rood steward 8 lutego 2012

cisnienie to nie flak

AKuba 29 lutego 2012

Najlepiej popmuj tak aby cały bieżnik przylegał, może ciut więcej.

Gosciu 8 kwietnia 2012

Pierdzielicie jak potluczeni kto wam nagadal glupot ze zniejszenie cisnienia poprawia przyczepnosc wiec dlaczego jak jest malo tlenu w kole to po jakims czasie mamy boki wytarte a srodek nie ?opona ma przylegac cala powierzchnia czy latem czy zima

abc 17 października 2012

Obniżanie ciśnienia poniżej dopuszczalnego aby się opona "lepiej trzymała podłoża"??? Pod którą remizą plotą takie dyrdymały? Widać, że piszą to same szoferaki z podstawówki jeżdżące na jednym, zmęczonym komplecie opon cały rok. Podstawa to jeździć na odpowiednich do warunków drogowych oponach a nie kombinować jak koń pod górę, żeby w ogóle jechać... Kiedyś większość opon w naszym klimacie była całoroczna, ale też możliwości ówczesnych popularnych aut były znacznie słabsze. Dzisiaj, aby bezpiecznie wykorzystać w danych warunkach możliwości obecnych aut trzeba do nich zakładać odpowiadające tym osiągom o danej porze roku opony. Jeśli samochód może jechać na danej oponie latem w upale na autostradzie 200km/h, to taka opona zimą na pewno będzie nieodpowiednia, bo za twarda. I obniżenie jej ciśnienia nic tu nie pomoże, a jeszcze ją przedwcześnie zmęczy przez co latem będzie słabsza... Zamiast tego lepiej założyć inną mieszankę i jeździć bezpiecznie, komfortowo, sprawnie i ekonomicznie z właściwym dla auta ciśnieniem w kołach. Bo opona najlepiej się trzyma drogi jak się trzyma całym bieżnikiem, a nie jego częścią i częścią boku opony. Producent aut dokładnie to przetestował zanim zalecił cokolwiek w tym temacie. Zęby na tym zjedli m.in. Skandynawowie. Ale przekorny szoferak wie lepiej... Potem za taką drogową zakałą wszyscy się wleką albo stoją na pierwszym lepszym podjeździe... I pewnie winny jest śnieg bo spadł w zimie (co za niefart)...na i drogowcy, bo przecież w jednym momencie mają być wszędzie naraz... Eeechh...:(

erd 17 października 2012

Artykuł sensowny. Zimą nie zmniejszamy ciśnienia! Trzymamy ciśnienie takie jak latem, co często oznacza cotygodniowe korekty przy dużych mrozach

oskar 27 października 2012

Artykuł ok.Oczywiście nieuki wiedzą lepiej bo szwagier tak mówił.

ja 28 października 2012

siema jakie powinno byc cisnienie w oponach zimowych 185 60 14

ja 28 października 2012

jest tu ktos

mechu 28 października 2012

siema, wie ktoś jakie powinno być prawidłowe ciśnienie w oponach zimowych 225/55/R16 a samochód to BMW e60 520d pozdrawiam

zorro 7 grudnia 2012

Tak czytam wypowiedzi szoferaków i zastanawiam się czy zadali sobie kiedyś pytanie, dlaczego opony dobrze jest pompować azotem a nie powietrzem? Trochę fizyki. Zasadą w naszej społeczności jest: Im mniej wiesz tym bardziej jesteś opiniotwórczy. Ale co tam, szoferakom wolno żuć szmaty ale jak tam w okągłym domu?

er 9 grudnia 2012

No i dlaczego? Bo współczynniki rozszerzalności cieplnej obydwu gazów - tj. azotu i tlenu są niemal identyczne, bliskie współczynnikowi dla gazu doskonałego. Nawet gdyby było inaczej, to zwykłe powietrze zawiera ok. 78% azotu. Więc o rozszerzalność cieplną, czyli zmiany ciśnienia w zależności od temperatury tutaj nie chodzi. Jedynym logicznym wyjaśnieniem dla zwykłych osobówek jest wysoka reaktywność tlenu zarówno z gumą ("parcienie") jak i z felgą ("rdzewienie"). Po pełnym sezonie te 20% tlenu, który wchodzi w skład powietrza po prostu znika. I o tyle też spada ciśnienie, o ile nie ma innych przyczyn. Powinieneś więc raczej napisać: "trochę chemii" :-)

hrabiadiogenesl 26 grudnia 2012

A jednak rację miał S. Lem pisząc o nas ...

hrabiadiogenesl 26 grudnia 2012

Fajna informacja z początku strony, rodem z Mrożka: "W Święta i Nowy Rok pracujemy: 25,26.12 - infolinia nieczynna 27,28.12 - 7:00-18:00 29,30.12 - 9:00-14:00 31.12 - 7:00-14:00 01.01 - infolinia nieczynna 02.01 - 7:00-22:00" Ciekawe, kto pracuje...

m 9 listopada 2013

Czy w zimie cz lecie mam 2.2 jezdze tak juz od 81 roku i nic sie nie dzieje

tom 11 listopada 2013

Owszem obniżało się ciśnienie ale to za czasów maluchów dużych fiatow i opon typu D124 dzisiaj mamy inna technologię i opony są tak produkowane ze ładujemy zawsze tyle ile producent auta zaleca, a spadek ciśnienia w oponie kiedy jest zimno to fizyka na poziomie szkoly podstawowej.

Edward 20 listopada 2013

Sprawa prosta jak spada temp to ciśnienie się zmniejsza i nic nie dopompowywać lekko powtarzam lekko niższe ciśnienie na niektórych nawierzchniach nie myślę tu o asfalt lub błoto jest wskazane. Prosty przykład z życia masz rower wiedz nim na piach lub śnieg z napompowanymi oponami około 2 bar upuść do 1 bar i zrób to samo odczujesz różnicę szczególnie na piasku. celowe obniżanie ciśnienia nie jest dobrą praktyką i zwiększa ryzyko poruszania się po zmiennych nawierzchniach zimą.

Krzysztof 24 listopada 2013

Mercedes 124 200D opony 195x65 r 15 zimowe,mieszanka gumy bardziej miękka.Ciśnienie z przodu i tyłu 2,2 bara.Ponieważ jestem emerytem jeżdżę z żoną bez większego obciążenia i jest dobra przyczepność.Opona ma lamelki odpowiedzialne za przyczepność,dlatego zalecane jest stosowanie się do zaleceń producenta,gdyż rozmiar opony jest istotny,pozdrawiam.

emigrant z chico 11 grudnia 2013

Ilu Rodakow tyle opinii. Dlatego ten kraj bedzie zawsze biedny.Kazdy pojazd ma w instrukcji podane cisnienie,ktore powinno byc utrzymywane w oponach. To samo na drzwiach kierowcy. Wszelkie kombinacje i "ulepszanie" prowadzi do roznych przygod podczas jazdy.

hihi 17 stycznia 2014

Coś dla was geniusze http://www.youtube.com/watch?v=Zy_6emgqrTA

majo 31 stycznia 2014

ile dup tyle racji - każdy ma swoją.

prac124 16 marca 2014

Ani w artykule, ani w pytaniach i odpowiedział jakie ciśnienie powinno być w oponach w czasie podróży. Guzik mnie obchodzi jakie ciśnienie w oponach ma być w garażu, czy na parkingu, gdy auta nie używam. Chcę wiedzieć jakie ma być po przejechaniu kilkunastu kilometrów zanim ostygnie. Temat, jak by go nie było.

Wiktor 17 marca 2014

1. ciśnienie mierzysz przed podróżą 2. do ciśnienia, jakie powinieneś mieć dolicz 0.2 - czyli jak powinieneś mieć 2.0 to napompuj do 2.2 3. nikt nie powie jakie będziesz miał ciśnienie po przejechaniu kilkunastu kilometrów, bo to zależy od: obciążenia auta, temperatury na zewnątrz, stylu jazdy. Ciśnienie mierzysz na zimnych kołach, czyli przed podróżą. Jeśli po przejechaniu kilkunastu kilometrów stwierdzasz naocznie, że spadło, to albo odczekaj chwilę i zmierz albo sprawdź na drugim i trzecim kole jakie jest ciśnienie i będziesz miał punkt odniesienia, o ile dopompować.

kierewca2 10 listopada 2014

Ja utrzymuje w vectrze kombi 3.0 z przodu i 2,8 z tył, w zimie i w lecie. Jak na razie poślizgów nie miałem żadnych a wolno nie jeżdżę. Teraz mam SUVa i producent podaje niższe ciśnienie (2,2 i 2,5????) choć auto cięższe jest o 400 kg...

Jarek 17 lutego 2015

Ja od 3 lat pompuje koła azotem i mam bez względu na temperaturę, cały czas prawie takie samo ciśnienie. Poza tym na azocie auto lepiej się prowadzi

Maciors 13 marca 2015

Macie samochody i nawet ich nie znacie. Na wewnętrznej stronie przednich drzwi (koło zamka) każdego samochodu jest tabliczka znamionowa, która podaje jakie ciśnienie w oponach powinien mieć dany samochód.

Maciors 13 marca 2015

Przy większym ciśnieniu niż zaleca producent auta przenoszonych jest więcej drgań na zawieszenie i karoserię. Źle się to odbija na całym sprzęcie.

do "kierowca" 23 listopada 2015

kiedy pojedziesz na badanie zbieżności to ci dopompują koła legalizowanym przyrządem. Przed wyjazdem z hali możesz zmierzyć swoimi i sprawdzić ile wynosi błąd.

do "ja" 23 listopada 2015

Pyt: siema jakie powinno byc cisnienie w oponach zimowych 185 60 14 ? Odp: Ciśnienie jest podane na naklejce pod drzwiami kierowcy, albo pod wlewem paliwa. Każdy model samochodu ma inaczej, bo ma inne masy.

tabela ciśnień 23 listopada 2015

http://www.opony.com.pl/narzedzia/tabela-cisnien-w-oponach/

Rychu 28 listopada 2015

Płakać się chce jak czytam niektóre komentarze. Proste prawa fizyki przerastają komentujących ten temat. Do szkoły czas wracać panowie.

Bartolomeo z Błg 17 grudnia 2015

Ale z was prawie wszystkich głuptasy co się mądrzą. Kazdy sobie ustawia jak chce i jakie ma warunki czy to asfalt czy offroadzik i zależy tez jakie koło/opona jak masz opone o profilu 60mm albo mniej to wiadomo ze lepiej utrzymac cisnienie zeby cala powierzchnia przylegala na plaskiej nawierzchni zeby potem nie bylo niesnasek na szutrze osniezonym itd ale jak masz 150mm albo w ogóle jakiś trophytruckowy swagg i se popylasz po lodowych górach to jebaj nastepnego karwa! :p niske cisnionko i wtedy dopiero jest frajda wspinaczkowa. Ps pier#dole głupoty....

Leszek 1 stycznia 2016

Autor to nawet rowerem (w zimę) nie jeździł, skoro twierdzi że zmniejszenie ciśnienia w oponach wydłuża drogę hamowania, zmniejsza sterowalność pojazdu. Jakoś obniżyłem w rowerze i znacznie lepsza przyczepność, na ubitym śniegu, więc dlaczego w aucie miało by się nie sprawdzać tak samo.

marek 2 listopada 2016

Dzisiaj wymieniłem opony nowe zimowe Nokiany 195/65 R16 iiiiiiiiiiiii zaskoczenie zapytałem jakie ciśnienie na zimę a serwisie touran ma silnik z przodu dajemy 2.4 z tyłu lżejszy 2.2 i ręce mi opadły ze szczęką VW ma napisane pod pełnym obciążeniem przód 2.7 tył 3 oni nieeeeee a jaaaaaaaaaaaaaaaa takkkkkkkkkkkkkkk i tak będzie jak ja mówię kropka i koniec .

Rysiek 17 listopada 2016

Niektórzy nigdy nie jeżdzili w zimie, a ja sam sie przekonałem o tym ,że ciśnienie spada przy mrozie nawet w tym roku ,gdy czujnik zasygnalizował ,ze cisnienie w oponie spadło mi do 1,9 atm. Do tego świeci sie lampka z rysunkiem opony.

p 2 21 grudnia 2016

2.2 bara ... zawsze

p 2 21 grudnia 2016

niektóre pompki na cpn ach zawyżają

Johny felga 29 stycznia 2017

Wszyscy debile!

Sim123 26 kwietnia 2017

artykuł o ciśnieniu http://tg-wulkan.pl/jakie-cisnienie-w-oponach/

Do zimowki 28 października 2017

205R16 doladowali 2,6 na klapie chyba jest max2,4 poprzednie zimowki srodek przytarty czyli za duza, na letnich mam 2,2 optimal

johny 28 października 2017

felga oswiec nas, podobno jestes najjjj, idiotof szukaj w swojej familji, trolu

cień 11 listopada 2017

W vw polo 9n jest nalepka przy wlewie paliwa usytuowana przez niemieckiego producenta.Tak ma być i źadna filozofia tego zmienić nie może

oponini 15 listopada 2017

NA OPONACH PISZ E Kpa, BAR, psi i tym się posł.

Dodaj komentarzSklep

Wyszukiwarka

Opony do pojazdu