infolinia: 0801 11 43 43

Infolinia

0801 11 43 43

Doradzimy w wyborze opon i felg!

Godziny pracy infolinii: Pon - Wt 7 - 22 Środa31.05 nieczynne Czw -Pt 01.06 8 - 18 Sobota 02.06 8 - 18 Niedziela 03.06 nieczynne Poniedziałek 04.06 7 - 22 Wtorek 05.06 7 - 22

Porady Ekspertów - Opony

Szerokość felgi a rozmiar opony?

Jaka różnica w zużyciu oraz zachowaniu się opony nastąpi, gdy założymy ją na felgi o różnej szerokości np. opona 205/55R16 może być zastosowana od felgi 6x16 aż po felgę 7,5x16. Czy jest odczuwalna różnica w prowadzeniu auta? Czy ma to wpływ na bezpieczeństwo, właściwości jezdne? Dlaczego jest aż taka rozbieżność i gdzie jest optimum?

Przemysław Włudarczak

Przemysław Włudarczak

V-ce Dyrektor

Prince Sp. J.

Elementów wpływających na jakość prowadzenia samochodu, a więc bezpieczeństwo jazdy jest sporo. O ile "podróżujemy" z prędkościami znacznie poniżej marginesu bezpieczeństwa, wpływ szeregu parametrów nie jest tak istotny. Jeśli jednak nagle trafimy na warunki zdecydowanie obniżające tę granicę, każdy "drobiazg" nabiera znaczenia. Z takimi sytuacjami mamy do czynienia przy dynamicznej, sportowej jeździe.

Szersze opony stosuje się do jazdy na nawierzchniach suchych. Brak bieżnika (opony sportowe) zapewnia najlepsze "trzymanie drogi". Wystarczy jednak zmiana warunków przyczepności (deszcz czy śnieg), by samochód przy niższych prędkościach miał tendencję do wpadania w poślizg. Stąd na deszcz oraz śnieg wypadałoby mieć węższe koła.

Przyglądając się pracy serwisów zespołów wyścigowych czy rajdowych widzimy, jak istotnym jest prawidłowe dobranie każdego parametru ogumienia i zawieszenia do danych warunków toru czy rajdowego odcinka specjalnego. Znalezienie optimum doboru felga+opona dla wszelkich możliwych warunków jazdy jest dość trudne - każdy wybór jest pewnym kompromisem.

Kierowca samochodu musi pamiętać, by zależnie od parametrów sprzętu, którym dysponuje (między innymi parametry koła kompletnego) oraz napotkanych warunków drogowych, zawsze dysponował marginesem bezpieczeństwa podczas jazdy.

Oskar Gorzeński

Oskar Gorzeński

Kierownik Sprzedaży

P.O.H. "Auto Tip-Top" Sp. z o.o.

Dla danego rozmiaru opony nie należy stosować zbyt szerokich opon przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo jazdy.

Na pewno odczuje się różnicę w pracy opony i prowadzeniu auta. W autach sportowych, aby wykorzystać odpowiednio opony, stosuje się felgi jak najszersze, co prawda do samochodów osobowych nie stosuje się opon wyczynowych, chociaż są dostępne różne modele opon - komfortowe, pośrednie czy sportowe. Tak więc jeżeli ktoś posiada opony o sportowej charakterystyce i szybciej jeździ, szczególnie na zakrętach, to powinien zaopatrywać się w szersze rozmiary felg. Przy takim zestawie poprawia się bezpieczeństwo jazdy, ponieważ opona lepiej pracuje na zakręcie, przez to auto jest bardziej stabilne.

Rozbieżność rozmiarów felgi do tego rozmiaru opony wynika z kilku czynników, przede wszystkim z konstrukcji samochodu. Często nie można zastosować felgi o szerokości 7,5'', ponieważ będzie ona zbyt szeroka i po jej zastosowaniu opona może "wystawać" poza obrys auta. Z drugiej strony w niemal wszystkich samochodach można stosować szersze felgi. Bardzo często jest to też przymus ze względu na rozbudowane zaciski hamulcowe, które uniemożliwiają stosowanie wąskich felg.

Jest też aspekt uniwersalności felgi - czasami zdarza się, że do jakiegoś modelu samochodu z małym silnikiem producent przewiduje oponę 205, a z większym 225 - i w ramach oszczędności ma do dyspozycji tylko jeden rodzaj felg – wtedy raczej nie może zastosować felgi o 6x16, tylko na przykład 7-7,5 pasujące do obu aut.

Co do oszczędności, to pewnie wielu producentów samochodów mogłoby stosować szersze felgi, ale węższa felga przy ilości kilkuset tysięcy wyprodukowanych aut pewnie daje wymiernie oszczędności. Jest też kwestia wizualna, opona 205/55 na feldze 6 cali będzie wyglądała mniej komercyjnie, ponieważ będzie "ściśnięta" i jej boki mocno się zaokrąglą, wygląda to jeszcze gorzej, kiedy opona posiada rant do ochrony felgi. Na tak wąską felgę przy szerokości 205 bardziej wskazane są rozmiary o wyższym profilu – 205/60,65,70. Teoretycznie tak wąska felga jest lepiej chroniona przed obtarciem o dziurę czy krawężnik, ale jeśli najedzie się na nie mocno, to i tak nie uchroni jej przed uszkodzeniem. Jest to jednak jakiś problem.

Przy rozmiarze 7,5'' i braku "rantu ochrony felgi" na oponie zachodzi większe prawdopodobieństwo uszkodzenia felgi. Sądzę, że na polskie drogi najbardziej optymalna szerokość felgi na oponę 205/55R16 to 7,0x16. Oczywiście felgi należy dobierać do danego modelu samochodu, zgodnie z aktualnym katalogiem zastosowań (katalogiem technicznym) producenta felg.

mgr inż. Maciej Dejewski

mgr inż. Maciej Dejewski

Kierownik Działu Sprzedaży

Ronal Polska Sp. z o.o.

Ma to kolosalny wręcz wpływ, ale szerokość to nie wszystko. Należy pamiętać, iż bardzo ważnym parametrem jest odsadzenie (offset, ET) felgi, które tak naprawdę decyduje o zachowaniu się pojazdu na drodze (zamiana rozstawu kół). Szerokość felgi ma znaczenie przy zakresie stosowanych opon.

Ta sama opona na różnej szerokości feldze będzie inaczej pracować tj. szerokości styku bieżni opony z drogą będą inne i oczywiście bark opony będzie się inaczej układał.

Ważna uwaga dotycząca eksploatacji w zimie! Na szerokie felgi najczęściej nie można założyć łańcuchów przeciwśniegowych!!!

Różnica w prowadzeniu auta jest oczywista, ale w zależności od stylu jazdy konkretnego kierowcy odczucia mogą być różne!!