infolinia: 0801 11 43 43

Infolinia

0801 11 43 43

Doradzimy w wyborze opon i felg!

Godziny pracy infolinii: Pon - Wt 7 - 22 Środa31.05 nieczynne Czw -Pt 01.06 8 - 18 Sobota 02.06 8 - 18 Niedziela 03.06 nieczynne Poniedziałek 04.06 7 - 22 Wtorek 05.06 7 - 22

O oznaczeniach na oponach

Jaki mam rozmiar opon? Jak sprawdzić datę produkcji opon? Jaki mam indeks prędkości? Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak czytać oznaczenia na oponach

O oznaczeniach na oponach

Jak sprawdzić rozmiar opony?

Dowiedz się więcej


Najprostszą metodą jest przyjrzenie się kołom naszego pojazdu. Na boku każdej opony, producenci zawarli informację o rozmiarze. Szukajmy oznaczenia typu 205/55R16 91 V czy 195/60R15 91 H. Informację o rozmiarze opon (a często i o możliwych do zastosowania zamiennikach) w naszym pojeździe można znaleźć na słupku przy drzwiach kierowcy, w schowku, na klapce wlewu do paliwa oraz w instrukcji pojazdu.

155 - szerokość bieżnika wyrażona w milimetrach
70 - wartość wyrażona w procentach, oznacza stosunek wysokości boku opony (miejsce, gdzie znaleźliśmy informację o rozmiarze opony) do szerokości bieżnika
R13 - oznacza średnicę felgi wyrażoną w calach

Czym jest indeks prędkości?

Secur 
Pneus

Indeks prędkości jest to maksymalna prędkość eksploatacyjna dla danej opony. Umieszczana jest zawsze na boku opony, razem z rozmiarem, np. 205/55R16 91H. Właściwy dla naszego auta indeks prędkości (czyli homologowany) podawany jest przez producenta samochodu, znajdziemy go w karcie pojazdu. Najczęściej indeks prędkości jest nieco wyższy niż maksymalna prędkość naszego samochodu. W przypadku opon zimowych, indeksy prędkości są niższe, od tych letnich. Zgodnie z nową dyrektywą, która obowiązuje od października 2007 roku, jest dopuszczalne, by pojazd był wyposażony w opony o indeksie prędkości niższym niż przewidział to producent auta, pod warunkiem, że jest ona dostosowana do prędkości co najmniej 160 km/h. W pojeździe należy wówczas umieścić widoczną dla kierowcy informację (wlepka) o maksymalnej prędkości eksploatacyjnej tych opon. Oznacza to, że jeśli nasze opony letnie, miały indeks prędkości np. „V” – czyli do 240 km/h, na zimę możemy mieć opony z indeksem np. „T”, czyli do 190 km/h.

Czym jest indeks nośności?

Indeks nośności wyrażany jest za pomocą międzynarodowego wskaźnika nośności LI – Load Index. Wartość ta zawsze umieszczona jest na boku opony razem z rozmiarem, np. 195/65R15 91V. Oznacza on maksymalne dopuszczalne obciążenie jednej opony przy maksymalnej dopuszczalnej dla danej opony prędkości. Wartościom nośności LI odpowiada określona ilość kilogramów, którą może być obciążona jedna opona (patrz tabela). Przykładowo, gdy nasza opona ma indeks nośności 91, oznacza to, że obciążenie na jedną oponę nie może przekraczać 615 kg. Mnożąc tę wartość razy 4 (4 opony w samochodzie) powinniśmy uzyskać wartość nieznacznie większą niż dopuszczalna masa całkowita naszego samochodu z pełnym obciążeniem (taką informację znajdziemy w dowodzie rejestracyjnym, w polu F1).

W praktyce, wystarczy znać zalecany rozmiar opon do naszego samochodu, ponieważ indeksy nośności zawsze mają odpowiednio duży zapas, by każdy homologowany pod dany rozmiar opon pojazd, mógł ich użytkować. Wyjątkiem są samochody typu kombi, półdostawcze, vany lub sportowe o dużej mocy silnika, które dla zachowania swojej charakterystyki jazdy, wymagają najczęściej opon wzmacnianych, o podwyższonej nośności (oznaczenie XL, RF), przykładowo 175/65R14 86T RF. Informację o konieczności stosowania opon wzmacnianych znajdziemy w instrukcji pojazdu

Indeks nośności
Tabela indeksów nośności

Data produkcji opony

Data produkcji danej opony została umieszczone na końcu znajdującego się na boku opony kodu DOT. Cztery ostatnie cyfry kodu (często znajdujące się w obwódce) mówią właśnie o dacie produkcji opony. Dwie pierwsze oznaczają tydzień produkcji opony, dwie kolejne rok.

Przykład: DOT J3EX 4208

DOT - informacja, że opona spełnia normy amerykańskiego Departamentu Transportu.
J3EX - kod opisujący producenta, fabrykę, wymiar i model opony, w tym wypadku oznacza oponę marki Matador wyprodukowaną w fabryce Matador A.S., Puchov na Słowacji.
4208 - oznaczenie daty producji opony, w tym przypadku oponę wyprodukowano w 42 tygodniu 2008 roku.

Secur 
Pneus
Data produkcji opony.

Inne oznaczenia opon

Poniżej znajduje się wykaz pozostałych, najistotniejszych oznaczeń, które znaleźć można na oponach.

Oznaczenia użytkowe

M+S - jest skrótem pochodzącym od wyrażenia w języku angielskim - Mud and Snow, czyli błoto i śnieg, stosowany jest przy oznaczaniu opon zimowych oraz całorocznych.
Max Inflation – oznacza maksymalną wysokość ciśnienia w danej oponie.
TWI – jest skrótem od wyrażenia Treadwear Indicator, czyli wskaźnik zużycia. Znajduje się on na linii obwodowej opony w 6 miejscach. Wskazuje na dopuszczalne wyeksploatowanie bieżnika. Kiedy bieżnik będzie już tak zużyty, że znajdzie się na poziomie wskaźnika oznacza to, że dotarł on do granicy 1,6 mm i dalsza jego eksploatacja może być niebezpieczna. Najlepiej nie odkładać wymiany opon tak długo. W przypadku opon zimowych, gdy bieżnik ma głębokość 4 mm, wówczas ich efektywność spada do poziomu 60-70%. Warto już wtedy zmienić opony na nowe.
ECE, e, E - jest skrótem od nazwy Economic Commision of Europe. Wskazuje na to, że dana opona ma zgodę na użytkowanie jej na terenie Unii Europejskiej.

Secur 
Pneus
Oznaczenia użytkowe opon.

Oznaczenia stosowane na oponach wzmacnianych.

Dowiedz się więcej

Opony wzmacniane

XL – jest skrótem od wyrażenia Extra Load. Wskazuje, że dana opona posiada zwiększony indeks nośności i ładowność. Posiada ona większą liczbę opasań, które ją wzmacniają. Jest bardziej sztywna niż jej standardowy odpowiednik i wytrzymuje większe naciski.
RF – to skrót od słowa Reinforced. Wskazuje, że dana opona ma zwiększoną ładowność.

Secur 
Pneus
Oznaczenia opon wzmacnianych

Oznaczenia wskazujące na różne sposoby montażu opon.

Rotation – temu słowu zawsze towarzyszy strzałka, która wskazuje na kierunek, w którym ma się toczyć opona. Stosuje się go w przypadku opon kierunkowych.
Outside – słowo to można przetłumaczyć jako "na zewnątrz". Można je znaleźć na oponach z bieżnikiem asymetrycznym. Bok opony oznaczony w ten sposób po jej założeniu powinien być widoczny od zewnętrznej strony pojazdu.
Inside – słowo to można przetłumaczyć jako "wewnątrz". Tak jak poprzednie stosowane jest na oponach z bieżnikiem asymetrycznym. Bok nim oznaczony powinien być skierowany w stronę auta.

Secur 
Pneus
Oznaczenia opon wg sposobu montażu

Oznaczenia opon posiadających rant ochronny.

Część opon zimowych wyposażonych jest w specjalny ochraniacz na felgę, tzw. rant. Stosuje się go po to, by chronił jej krawędź przed mechanicznym uszkodzeniem. Opony, które posiadają ochraniacz na felgę można znaleźć w rozmiarze o profilu 55 oraz mniejszym. Ranty nazywane są różnie zależnie od tego, kto wyprodukował daną oponę.

Rant ochronny opony
Opona z rantem ochronnym felgi

Najczęstsze nazwy to:

<RFP (Rim Fringe Protector) - ochraniacz felgi
FP (Fringe Protector) - ochraniacz felgi
MFS (Maximum Flange Shield) - ochraniacz felgi
FR (Felgen Ripen) - pierścień chroniący obręcz

Komentarze

Li 30 września 2010

Nie znalazłem informacji o dacie produkcji. Gdzie ją znajdę i jak odczytam?

realone 30 września 2010

spróbuj tu http://www.opony.com.pl/artykul/oznaczenia-na-oponie/?id=82

Li 30 września 2010

Dzięki. Pomogło.

ZB 12 października 2010

Czy opona Michelin typu Energy saver jest zimowa czy letnia a może na cały sezon?

ciekawy 19 października 2010

michelin energy saver to opona letnia

żal mi was 18 listopada 2010

Wescie Sie Ogarnijcie Panowie Co wy tu Pieprzycie ???? za kocopły

Cyna 3 listopada 2012

Czy opona Ovation VI-388 235/45 R17 97 W posiada rant ochronny ( w internecie nie mogę odszukać czy posiada)

ZOSIA 29 listopada 2012

CZY OPONY COURIER SNOWFOX TO ZIMÓWKI

seba80 1 kwietnia 2014

Czy można mieć jedną oponę z symbolem 91H a druga 92H?

Simon 13 lutego 2016

Seba80, opony powinny być takie same na jednej osi, z przodu 91H, z tyłu mogą być 92H.

Tomasz 16 listopada 2016

Czy jeżeli producent podaje że powinny być opony 205/55/16 91h a założę 205/55/16 91v to będą jakieś przeciwwskazania? Czy to nie przeszkadza?

Aptorian2 14 października 2018

V- do 240 km/h

Aptorian2 14 października 2018

W- do 270 km/h Y- do 300 km/h

Dodaj komentarzSklep

Wyszukiwarka

Opony do pojazdu