infolinia: 0801 11 43 43

Infolinia

0801 11 43 43

Doradzimy w wyborze opon i felg!

Godziny pracy infolinii:
Pon - Pt: 7 - 22
Sob - Ndz: 8 - 20

Testy opon letnich 2011 w rozmiarze 215/65 R16

Przeczytaj test opon letnich do samochodów terenowych i uterenowionych. Dowiedz się jakie modele są najlepsze.

Testy opon letnich 2011 w rozmiarze 215/65 R16

Kiedyś auto terenowe służyło głównie do poruszania się po bezdrożach. Projektanci samochodów typu UAZ lub Jeep Willys nie przykładali większej wagi do funkcjonowania swoich samochodów na asfaltowej drodze. Nie osiągały zbyt dużych prędkości, dlatego nie musiały być wyposażone w opony gwarantujące wydajne hamowanie.

Współcześnie sytuacja jest zupełnie inna. Od dłuższego czasu trwa moda na samochody terenowe. Posiadaczy tego typu aut przybywa z roku na rok. Mowa tu zarówno o tradycyjnych „terenówkach”, jak i autach typu sportowo – użytkowego (SUV, ang. sport utility vehicle).

Popularność samochodów typu SUV

Pierwsze samochody typu SUV pojawiały się już od końca lat 30. XX wieku. Jednym z nich był radziecki GAZ-61. Moda na samochody sportowo – użytkowe zaczęła się w latach 90., kiedy popularność zyskał Jeep Cherokee (XJ) produkowany od 1984 roku. Był to pierwszy SUV we współczesnym rozumieniu tego słowa. Zaprojektowany z myślą o wykorzystaniu jako samochód rodzinny, posiadał wnętrze przypominające auto typu kombi.

Początkowo SUV-y poruszały się po obszarach charakteryzujących się kiepskim stanem dróg. Mowa tu o zachodnich Stanach Zjednoczonych, północnej Kanadzie, Alasce, Australii i Bliskim Wschodzie. XXI wiek przyniósł pewne zmiany w autach tego typu. Stały się one bardziej luksusowe i lepiej wyposażone. Obecnie stanowią alternatywę dla luksusowych aut typu sedan. Ze względu na stan polskich dróg są także bardzo popularne w naszym kraju. Doskonale spisują się na nierównych i dziurawych nawierzchniach.

Posiadacze tych samochodów chcą żeby ich auto bardzo dobrze zachowywało się w każdych warunkach. Powinno gwarantować bezpieczeństwo na autostradzie i sprawnie pokonywać wszelkie przeszkody podczas jazdy po bezdrożach. W związku z tym musi być wyposażone w opony, które poradzą sobie w zróżnicowanych warunkach.

Samochód przeznaczony do poruszania się w terenie musi być niezawodny. Jazda nim musi dawać dużą satysfakcję i nie sprawiać większych kłopotów. Czym charakteryzują się opony przeznaczone do auta terenowego? Ogumienie przeznaczone do aut z napędem na cztery koła powinno być dodatkowo wzmocnione. Poruszając się w terenie łatwo uszkodzić oponę. Rzeźba bieżnika powinna zapewnić optymalną przyczepność na różnych rodzajach nawierzchni, bo auto z napędem na cztery koła nie ma poruszać się wyłącznie na trasie.

opona letnia uniroyal rallye 4x4 street
Najlepsza opona w teście - Uniroyal Rallye 4x4 Street.

Wyniki testu

Przeczytaj więcej o testach opon

Pomocne w zakupie konkretnego modelu opon będą testy przeprowadzane przez dziennikarzy i automobilkluby. Na co zwraca się uwagę przy testowaniu opon do samochodów terenowych lub uterenowionych? Po pierwsze sprawdza się opony w różnych warunkach. Testuje się tradycyjnie przyczepność i hamowanie na suchej i mokrej nawierzchni. Opony poddaje się także trudnym próbom na piasku, trawie i błocie.

Podobnie jak w innych testach , potwierdzenie znajduje tutaj teza, że dobra opona stanowi kompromis kilku osiągów. Modele o głębokim bieżniku, które świetnie spisują się w cięższym terenie nie będą posiadać dobrych osiągów na asfaltowej nawierzchni. Charakteryzować je będzie długa droga hamowania i mała odporność na zjawisko aquaplaningu.

Niską jakością cechują się także tanie opony azjatyckie. Posiadają bardzo atrakcyjną cenę, ale ich osiągi pozostawiają wiele do życzenia.

Jakie modele są najlepsze? Według testu opon letnich w rozmiarze 215/65 R16 przeprowadzonego przez dziennikarzy magazynu Auto Bild Allrad na bezdrożach Teksasu są to:

1. Uniroyal Rallye 4x4 Street
2. Pirelli Scorpion Verde

3. Hankook Dynapro HP
4. Bridgestone Dueler H/P Sport
5. Dunlop Grandtrek Touring A/S
6. Kumho Road Venture APT
7. Michelin Latitude Cross
8. Federal Formoza FD 2 Silence

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarzSklep

Wyszukiwarka

Opony do pojazdu