01.10.2007 12:43
0

Zmiana felg na sezon zimowy - czy warto?

Autor: opony.com.pl Łukasz Maj
Sezon letni mamy za sobą. Przezorni kierowcy zaopatrują się w opony zimowe. Inni planują zakup kompletu felg stalowych w obawie przed negatywnym wpływem piasku, żwiru czy soli na aluminiowe obręcze. Warto zadać sobie pytanie czy słusznie?

Obecnie najwięksi i najbardziej znani producenci obręczy aluminiowych, których produkty możemy spotkać na polskim rynku polecają użytkowanie obręczy ze stopów aluminiowych zimą. Zapewniają, iż odpowiednie lakiery i warstwy ochronne z powodzeniem poradzą sobie w trudnych warunkach zimowych, gdy piasku i soli na polskich drogach nie brakuje. Jest wszakże jeden zasadniczy warunek - o felgę należy dbać i do kompletu felg aluminiowych użytkowanych zimą polecamy komplet szmatek do czyszczenia oraz środki do konserwacji aluminium.

Ciągle jednak spotyka się opinie o ryzyku związanym z jazdą zimą na takich felgach. W największej grupie ryzyka są felgi stare, skorodowane, nadszarpnięte zębem czasu, posiadające ubytki, w których bez problemu znajdzie się sól, bardzo trudna do usunięcia. Rozwiązaniem, które oczywiście wiążę się z kosztami jest poddanie starych zaniedbanych felg renowacji (koszt od ok. 80zł za sztukę). Nowe warstwy lakieru powinny uchronić felgę przed postępującym zniszczeniem. Kolejnym argumentem na „nie” felgom aluminiowym zimą jest dużo większe niż latem ryzyko uszkodzeń mechanicznych. Pewnie nie jeden z kierowców przekonał się jak czasami łatwo na śliskiej nawierzchni zboczyć z drogi i znaleźć się na wysokim krawężniku. W takim przypadku naprawa felgi aluminiowej jest dużo droższa niż stalowej (w przypadku tej drugiej wystarczy czasami parę solidnych uderzeń młotkiem) a niejednokrotnie takie zdarzenie kończy się wymianą felgi na nową. Uważam ten argument za ważki i jeśli komuś często zimą zdarzają się takie przygody powinien chyba jednak zaopatrzyć się w felgi stalowe.

Podsumowując można generalnie stwierdzić, iż nie ma jakichś szczególnych zastrzeżeń co do użytkowania obręczy ze stopów lekkich w okresie zimowym. Trzeba wszakże mieć na uwadze kilka wyjątków. O pierwszym z nich już wspominałem (stare skorodowane felgi), drugi to felgi chromowane i wysoko polerowane. Z tej racji, iż są on pokryte bardzo skromną warstwą ochronną, powinniśmy raczej unikać użytkowania ich w porze zimowej. Przy wyborze obręczy aluminiowych na zimę w związku z koniecznością ich częstego czyszczenia polecamy felgi o prostych klasycznych kształtach, gdyż ich konserwacja jest dużo łatwiejsza. Warto jeszcze wspomnieć, że nie istnieją felgi aluminiowe na zimę, jest to zwykły chwyt marketingowy i jeśli jakiś producent oferuje takowe obręcze to znaczy, że przy produkcji zwykłych „na lato” nie do końca przestrzega standardów jakościowych. Felgi stalowe również nie są niezniszczalne i czasami obcieranie kołpaka powoduje zdzieranie warstwy ochronnej co także prowadzi do korozji, która zimą postępuje w szybszym tempie.

Szanowni kierowcy, wybór felg na zimę jest na pewno ważny ze względu na estetykę auta oraz komfort i bezpieczeństwo jazdy. Niezależnie od tego jakie felgi się użytkuje należy o nie dbać, szczególnie zimą. Życzymy szerokiej drogi.Komentarze