infolinia: 0801 11 43 43

Infolinia

0801 11 43 43

Doradzimy w wyborze opon i felg!

Godziny pracy infolinii: Pon - Wt 7 - 22 Środa31.05 nieczynne Czw -Pt 01.06 8 - 18 Sobota 02.06 8 - 18 Niedziela 03.06 nieczynne Poniedziałek 04.06 7 - 22 Wtorek 05.06 7 - 22

Porady Ekspertów - Opony

Zamienniki rozmiarów dla aut terenowych.

Jaka jest zasada doboru zamienników w autach z napędem na cztery koła? W autach osobowych najlepszy zamiennik to taki, który będzie posiadał podobną średnicę. Otrzymujemy ją gdy zmniejszając szerokość opony o jeden rozmiar zwiększymy, także o jeden rozmiar profil opony. Czy tak samo postępujemy w przypadku opon terenowych?

Dariusz Mindak

Dariusz Mindak

Field Engineer

Bridgestone

Zasada doboru opon jest jednakowa dla wszystkich typów opon, osobowe, 4x4 dostawcze czy ciężarowe. Producenci samochodów zazwyczaj dopuszczają zastosowanie opon zamienników i poruszanie się w granicach producenckich jest najrozsądniejszym rozwiązaniem.

Jacek Młodawski

Jacek Młodawski

Specjalista ds. Technicznych

Continental

Generalną zasadą doboru zmienników opon zarówno do auto osobowych oraz do aut terenowych (ze szczególnym uwzględnieniem tych z napędem na cztery koła) jest dobranie maksymalnie zbliżonego do siebie obwodu toczenia opony.
Wyznacznik ten jest nieodzownym parametrem w samochodach 4x4. Związane jest to prawidłowym działaniem systemów elektronicznych. Zanim jednak zdecydujemy się na zmianę obręczy oraz opon w naszym aucie, sprawdźmy na początek jakie zamienniki są dopuszczone przez producenta samochodu.

Piotr Łygan

Piotr Łygan

Specjalista ds. Technicznych

Pirelli Polska

Do aut terenowych miejskich, czyli takich które poruszają po szosach należy trzymać się sztywno instrukcji obsługi pojazdu i świadectwa homologacji. Zdecydowanie odradzamy jakiekolwiek eksperymenty z rozmiarami używanej opony.
Pragnę zaznaczyć, że poruszanie się po drogach publicznych na oponach innych niż zdefiniowane w świadectwie homologacji pojazdu może być niezgodne z prawem.
O zamienniki rozmiarów dla aut terenowych mogą pokusić się posiadacze aut terenowych użytkowanych w ekstremalnych warunkach off-roadowych. Dzięki odpowiednio dobranym zamiennikom można uzyskać ponadstandardowe osiągi i możliwości jezdne auta. Jednak wyszukiwanie zamiennika opon do aut terenowych najlepiej zostawić specjalistycznych serwisom tuningowym lub doświadczonym off-roadowcom.

Dariusz Walisiak

Dariusz Walisiak

Training Manager

Goodyear

Częstym błędem, popełnianym w przypadku doboru opon zimowych lub terenowych, jest poszukiwanie tych bieżników w rozmiarze, który aktualnie zamontowany jest na aucie.
Zawsze należy sprawdzić jakie rozmiary opon zostały homologowane przez producenta samochodu oraz producenta opon. Rozmiary opon off-road często podawane są w calach i bardzo różnią się od rozmiarów metrycznych.
W przypadku opon do aut terenowych, tak samo jak dla opon osobowych, istnieje możliwość doboru zamienników.
Teoretyczne zamienniki opon są wyliczane na podstawie Maksymalnej Średnicy Zewnętrznej (ustalonej przez ETRTO) wychodząc od rozmiaru początkowego w tabeli zamienników w granicach tolerancji +1,5 / -2%. Indeks nośności zamiennika powinien być taki sam lub może być większy w porównaniu do rozmiaru opony z wyposażenia oryginalnego.
W przypadku opon zimowych z oznaczeniem M+S dopuszcza się montaż opon z indeksem prędkości niższym niż zalecany dla danego samochodu. W takim przypadku w miejscu widocznym w kabinie kierowcy powinna zostać naklejona informacja / naklejka przypominająca o maksymalnej prędkości dla aktualnie użytkowanych opon. W Polsce przepisy te zaczęły obowiązywać 15 października 2007 roku.
Każdorazowo w przypadku doboru zamiennika należy sprawdzić czy montowana opona nie będzie stykać się z elementami układu zawieszenia (amortyzatory) oraz karoserii (nadkola) przy maksymalnym skręcie kół. Opony nie powinny również wystawać poza obrys samochodu, bo przy jeździe w terenie może to pogorszyć bezpieczeństwo.