infolinia: 0801 11 43 43

Infolinia

0801 11 43 43

Doradzimy w wyborze opon i felg!

Godziny pracy infolinii:
Pon - Pt 7 - 22
Sob 8 - 18
Ndz: nieczynne

Dlaczego tanie opony są niebezpieczne?

W ramach tzw. taniego importu sprzedaje się wiele opon zimowych w niewiarygodnie przystępnych cenach. Chęć zachowania w portfelu kilkunastu złotych więcej może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Dlaczego tanie opony są niebezpieczne?

DEKRA, niemiecka agencja dozoru technicznego, poddała analizie efektów użytkowania ogumienia na wysokim oraz skrajnie niskim poziomie. Rezultaty badań jasno wykazały, że tanie opony zwiększają ryzyko wystąpienia urazów u kierowców. Według specjalistów motoryzacyjnych, azjatyckie, tanie opony to poważne zagrożenie. Potwierdzają to najnowsze testy opon organizowane przez dziennikarzy największych czasopism motoryzacyjnych.

Do Europy trafiają nadwyżki produkcyjne tanich opon z Azji. Technologicznie prezentują one poziom odpowiadający europejskim produktom sprzed 20 lat. W wymagających warunkach, czyli na mokrej lub pokrytej śniegiem nawierzchni, droga hamowania samochodu z tanimi oponami staje się niebezpiecznie długa. DEKRA wnikliwie przyjrzało się temu problemowi podczas testów zderzeniowych.

Test zderzeniowy – porównanie opon z Azji z europejskimi markami

Agencja DEKRA dowiodła, że do 50% wypadków dochodzi z udziałem pojazdów osobowych, ciężarowych jadących mniej więcej 58 km/h, lecz na śliskiej drodze. DEKRA odtworzyło takie warunki i sięgnęła po dwa samochody – Audi A4 model B6 z 2000 roku z różnymi zestawami opon. Jedno auto, jechało z prędkością 58 km/h, natomiast drugie 68,8 km/h. Różnica w szybkości jazdy przekłada się na ok. 24% utratę skuteczności podczas hamowania pojazdu wyposażonego w opony o niskiej jakości. Jak podaje dr Andreas Topp, fachowiec z koncernu Continental, obliczono jako średnią na bazie wewnętrznych testów i wyników testów czołowych magazynów. 10,8 km/h różnicy w szybkości ma ogromne znaczenie podczas groźnego zderzenia. Próbę zderzenia przeprowadzono wg norm ECE-P 94 z wykorzystaniem 40% przesunięcia osi symetrii samochodów względem przeszkody, na miejscu kierowcy i pasażera znalazły się manekiny.

Ryzyko doznania urazu z powodu wykorzystania tanich opon

Testowe zderzenia znacznie zdeformowały oba samochody, jednak na jadących w środku wpłynęłoby to w różnym stopniu. W aucie wyposażonym w europejskie ogumienie dobrej marki uszkodzeniu uległa zaledwie krawędź dachu, drzwi oraz próg, a przedział pasażerki został tylko lekko wgnieciony. W przypadku drugiego pojazdu, z azjatyckimi oponami na wyposażeniu, zniszczenia okazały się znacznie poważniejsze. Według dr Andreasa Toppa, osoby bardziej uszkodzonym autem nie byłyby w stanie opuścić pojazdu bez pomocy ze strony ratowników ze sprzętem technicznym służącym do odblokowania. Należy tu dodać, że tak dotkliwe uszkodzenia miały miejsca przy przeciętnej szybkości jazdy.

Badania, które zorganizowała DEKRA jasno pokazują konsekwencje używania tanich, azjatyckich opon. Manekiny znajdujące się w pojeździe, który ma krótką drogę hamowania doznały lekkich urazów, pasy bezpieczeństwa i poduszka zmniejszyłyby zagrożenie. Potencjalni pasażerowie drugiego pojazdu, czyli z tanimi oponami prawdopodobnie odnieśliby poważne obrażenia w okolicy miednicy oraz bioder. Dr Rainer Zipser, specjalista w dziedzinie urazów powstających w wypadkach komunikacyjnych, uważa, że po takim wypadku, uczestnicy zostaliby okaleczeni na całe życie. Uszkodzenie stawu biodrowego, pęknięcie śledziony – takie obrażenia są najbardziej prawdopodobne. Podczas prób wykorzystano dwa solidne samochody wyprodukowane w 2000 roku. Osoby jadące pojazdami niższej jakości z pewnością ponieśliby bardziej dotkliwe konsekwencje wypadku.

Ekspercie dozoru technicznego DEKRA niepodważalnie udowodnili, że montowanie tanich opon z Dalekiego Wschodu nie jest warte polecenia. Oszczędność pieniędzy jest niewspółmierna do utraty bezpieczeństwa kierowcy oraz pasażerów, szczególnie podczas jazdy w okresie zimowym.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarzSklep

Wyszukiwarka

Opony do pojazdu