infolinia: 0801 11 43 43

Infolinia

0801 11 43 43

Doradzimy w wyborze opon i felg!

Godziny pracy infolinii: Pon - Wt 7 - 22 Środa31.05 nieczynne Czw -Pt 01.06 8 - 18 Sobota 02.06 8 - 18 Niedziela 03.06 nieczynne Poniedziałek 04.06 7 - 22 Wtorek 05.06 7 - 22

Czy warto wymieniać opony na zimowe?

Sprawdź, dlaczego warto używać opon zimowych. Poznaj korzyści związane z używaniem opon zimowych. Dowiedz się, dlaczego opony zimowe są lepsze od całorocznych.

Czy warto wymieniać opony na zimowe?

Nie wystarczą opony całoroczne?

Konstrukcja opony zawsze jest kompromisem. Jest rzeczą niemożliwą wyprodukowanie gumy, która będzie miała dobre właściwości w temperaturze zarówno minus 15 stopni C, jak i w temperaturze plus 25 stopni C. Dlatego, tak samo, jak opona nie może jednocześnie zapewniać niskich oporów toczenia i dobrej przyczepności, tak samo, opona całoroczna nie będzie latem lepsza od letniej, a zimą od zimowej. Ideą opony całorocznej jest zaoferowanie dostatecznych właściwości dla różnorodnych warunków, w jakich będzie ona użytkowana. Jednakże kompromis ten oznacza, że w żadnym parametrze, opony te nie osiągają wysokiego poziomu. Rzeźba i składniki bieżnika, które mają za zadanie zapewnić dłuższe przebiegi i trwałość w warunkach letnich, są mniej skuteczne w zimowe mrozy oraz na śniegu i na lodzie. Opony zimowe zapewniają znacznie lepsze osiągi na śniegu i lodzie niż opony całoroczne, ponieważ ich rzeźba i składniki bieżnika są specjalnie opracowane z myślą o tych warunkach, podobnie, jak opony letnie mają za zadanie zapewnić lepsze prowadzenie w deszczu i na suchych drogach.

Opony.com.pl nie zaleca używania opon całorocznych w sezonie zimowym. Jeśli jednak niektórzy z Was zdecydują się na takie rozwiązanie, zalecamy użytkować je wyłącznie w warunkach miejskich, wyłącznie w warunkach lekkiej lub umiarkowanej zimy. Należy zachować szczególną ostrożność na powierzchniach zamarzniętych, oblodzonych, zaśnieżonych, a w warunkach temperatur ujemnych, nawet na suchej drodze opona całoroczna może nieprzyjemnie zaskoczyć.

Dlaczego warto montować opony zimowe?

Dwie podstawowe zalety opon zimowych to: dobre odprowadzanie wody w temperaturach zimowych (aquaplaning, slushplaning) oraz zachowywanie przyczepności na nawierzchniach śliskich i zaśnieżonych (hamowanie, przyspieszanie, trakcja boczna i poprzeczna). Tych zalet nie posiadają w warunkach zimowych, ani opona letnia ani całoroczna.

Opony, ogólnie biorąc, różnią się od siebie wzorami bieżników oraz składami mieszanek. Bieżnik opon zimowych jest bardziej ponacinany w stosunku do bieżnika opon letnich, posiada większą ilością lamelek. Większa ilość nacięć powoduje, że guma jest bardziej elastyczna, bardziej podatna na ugięcia, co w temperaturach zimowych zapewnia oponie osiągi. Nacięcia na bieżniku są szersze niż w przypadku opon letnich, tworzą szerokie rowki, które mają większą skłonność do samooczyszczania bieżnika (przy każdym ruchu, śnieg przylegający do szerokiego rowka bieżnika, odczepia się od niego, oczyszczając bieżnik).

Skład mieszanki opon zimowych różni się znacząco od opon letnich. Opony zimowe poprzez wysoką zawartość krzemionki zachowują elastyczność i nie twardnieją w warunkach niskich temperatur. Opona miękka zapewnia wysoką przyczepność i trakcję, opona stwardniała nie zapewnia niczego poza niekontrolowanym poślizgiem. W wielu testach, m.in. ADAC wykazano, że opony letnie mają o 30 procent dłuższą drogę hamowania niż opony zimowe. Długość drogi hamowania wyznacza zakres naszego bezpieczeństwa. Jeśli chcemy go wydatnie podnieść, używajmy opon zimowych.

Pamiętaj!

Po montażu nowych opon zimowych należy je dotrzeć. Nowe opony zimowe osiągają pełną sprawność po przejechaniu ok. 300 km od momentu montażu.

Kiedy wymienić?

Powierzchnia styku opon z nawierzchnią to obszar zaledwie kartki papieru A4. To, co dzieje się na tym niewielkim obszarze styku, między oponą a nawierzchnią, zależy nie tylko od charakterystyki samych powierzchni stykających się, ale również od warunków otoczenia, w których się znajdują. Opona letnia poniżej temperatury 7 stopni gwałtownie traci swoje właściwości jezdne, dlatego uznaje się, że jest to moment, w którym należy wymienić opony letnie na zimowe.

Krzywe na poniższym wykresie prezentują zależność między: osiągami opon zimowych (niebieska linia), opon letnich (czerwona linia) a temperaturą otoczenia. Linie obrazujące osiągi zbiegają na poziomie +7°C – który stanowi swoistą granicę między właściwościami opony letnich i zimowych w relacji do temperatury otoczenia.

Czytaj więcej - kiedy wymienić opony na zimowe?

Czy warto wymieniać opony na zimowe

Komentarze

Przemysław 28 września 2010

W artykule jest mowa o wykresie, którego nie ma.

Logi 26 października 2010

rownie dobrze mozna pytac czy warto chodzic do dentysty? pewnie ze nie warto bo boli (tutaj wydasz kase), ale zabezpieczenie przed "a nie mowilem" jest niezastapione

Dawid 28 września 2012

Wymienić nie wymienić? Dwa razy w roku rozterki kierowcy z dwoma kompletami opon. Decyzja podjęta: wymienić na letnie bo codziennie cieplutko, koniec kwietnia... Więc opony/koła zmienione. A tu niespodzianka. Nagły powrót zimy akurat gdy wracał z dalekiego wyjazdu i ukochane auto w rowie na dachu... A przecież taki był ostrożny nawet dwa komplety opon posiadał. Jedne na zimę a drugie na lato. Teraz będzie czekał aż lobby oponiarskie zaproponuje najnowszy hit: opony na wiosnę i opony na jesień. :) Ludzie! Rozsądku i rozwagi a przy okazji wygody i komfortu bez stresowej jazdy. Opony całoroczne dają taki komfort większości osób, które jeżdżą rozsądnie...

maciek 5 marca 2013

Kupiłem komplet opon całorocznych do nowego auta w czerwcu 2012( goodyear 4seasons) zrobiłem do dnia dzisiejszego 21 tyś km jestem mega zadowolony nie kupie już nigdy opon i na zimę i lata tylko dobre całoroczne.

prizmo 24 kwietnia 2013

Można szybciej poprzez stronę: http://wymianaopon.pl/ Też teraz przy wymianie na letnie.

Predator 2 listopada 2017

Moi drodzy kierowcy, nic nie zastąpi wam opon zimowych/całorocznych jak rozwaga i pokora za kierownicą. Rozpędzić auto potrafi każdy, ale je zatrzymać w nagłej sytuacji drogowej już nie ! Dlatego stara zasada kierowcy mówi : zachowaj odstęp od pojazdu przed tobą i dostosuj prędkość do warunków drogowych. Pozdrawiam i szerokiej drogi.

Dodaj komentarzSklep

Wyszukiwarka

Opony do pojazdu